Rok 2015
1 číslo / ročník 3
Jak posílit imunitu aneb co udělat pro své zdraví po zimě
Imunita neboli obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, jako jsou bakterie, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a další nežádoucí prvky. Pokud je imunita oslabená, je tělo méně chráněno a lehce podlehne onemocněním různého typu. Rady pro posílení imunity jsou jednoduché a jistě se s nimi ztotožníte.
Cvičte a otužujte se
Pravidelný pohyb je jedna z nejlepších metod, jak posílit imunitní systém a zlepšit svůj celkový zdravotní stav. Každý den si položte otázku, zda jste dostatečně rozproudili oběhový systém. Udělejte si ráno čas na teplou a studenou sprchu, své tělo probuďte rozcvičkou při otevřeném okně. Během dne se alespoň hodinu věnujte aktivnímu pohybu, který máte rádi (chůze, plavání, jízda na kole). Vhodné jsou také různé masáže a sauna.
Nestresujte se
Určitá míra stresu může být prospěšná, protože připraví vaše tělo na přicházející podněty. Pokud je však stresu příliš nebo je dlouhodobý, vaše tělo se vyčerpává a i oslabí se i vaše imunita. Udělejte si proto čas na odpočinek a odreagování. Zhodnoťte si den: podařilo se vám ve vypjatých okamžicích zachovat citovou i psychickou rovnováhu? Smějte se od srdce, relaxujte a najděte si cvičení na odbourání stresu.
Jezte zdravě, v klidu a bez stresu
Jezte ovoce a zeleninu - obsahují antioxidanty – látky, které chrání buňky lidského těla před poškozením kyslíkovými radikály. K získání různých typů antioxidantů jezte ovoce a zeleninu různých barev.
Užívejte vitamíny a minerály - pokud cítíte, že ve vaší stravě něco chybí, dodávejte tělu vitamíny, nejlépe v přírodní formě, event. se poraďte v lékárně. Důvěřujte regionálním potravinám, důležitým zdrojem vitamínu C je i obyčejné kysané zelí. Pro imunitní systém jsou důležité hlavně vitamíny A, C, D a E, selen, zinek (dary moře, telecí a jehněčí maso, slunečnicová semena) a hořčík (najdete ho v celozrnném pečivu, ořechách, luštěninách a v čerstvé listové zelenině). Vše lze při pestré a vhodně zvolené stravě přijmout z potravy.
Vynechte prázdné kalorie - cukrovinky, jídla z fastfoodů a sladké nápoje obsahují minimum vitamínů, vlákniny a dalších důležitých živin. Naopak obsahují velké množství chemických přísad, které mohou poškozovat vaše tělo.
Používejte bylinky, koření a event. doplňky stravy
Pro váš imunitní systém jsou prospěšné například česnek, rakytník, ženšen, aloe vera, echinacea, imunoglukany a probiotika. Naše zdraví příznivě ovlivňuje i koření, které je vhodné používat do jídel (anýz, zázvor, muškátový oříšek, hřebíček, skořice).
Nepodceňujte pitný režim
Pití obyčejné kohoutkové vody příznivě napomáhá našemu organizmu. Pokud do pitného režimu zařadíte i zelený čaj nebo bylinné čaje, rozhodně uděláte dobře. Optimální množství vypitých tekutin za den se pohybuje u dospělého člověka mezi 2 - 3 litry.
Spěte dostatečně
Pokud spíte málo, vaše tělo nemá dost času bojovat proti nežádoucím vlivům. Usínejte pokud možno ve stejný čas, spěte alespoň 7 hodin denně, není vhodné jíst těžce stravitelná jídla před spánkem. Zásluhu na zdravém spánku má i vyvětraná ložnice, správná matrace a večerní procházka.
Omezte alkohol
Nadmíra alkoholu váš imunitní systém oslabí a vy budete častěji nemocní. Muži by měli vypít maximálně dvě piva nebo dvě sklenky vína denně, u žen je maximum jedno pivo nebo jedna sklenka vína.
Přestaňte kouřit
Kouření oslabuje váš imunitní systém. I pokud kouříte jen občas, váš imunitní systém vám to dá najevo.
Omezte přemíru dráždivých podnětů
Dejte přednost tichu před záplavou hudby, postarejte se alespoň zčásti o snížení přebytečného hluku, popřípadě o ztlumení příliš ostrého světla. Sledujte v televizi skutečně jen to, co vás zajímá.
Myjte si ruce
Hygiena je nejjednodušší obrana proti infekčním nemocem. K mytí rukou používejte mýdlo a ruce si myjte pod čistou tekoucí vodou alespoň 20 vteřin.
Chceme-li účinně posilovat imunitní systém a předcházet rýmě, nachlazení a jiným obtížím spojeným s chladným a nepříznivým počasím, musíme především dodržovat zásady zdravého způsobu života. Pokud se nebudeme zvyšování obranyschopnosti věnovat komplexně, žádné rady pro nás nebudou dost dobré a často budeme čelit nepříjemným chorobám.
Rok 2014
5 číslo / ročník 2
Výživa ve školním věku.
Správná výživa v dětském věku je důležitější než v kterékoliv jiné fázi lidského života, a proto by měla být pestrá a obsahovat všechny pro život důležité součásti (bílkoviny, tuky, cukry, vitamíny, minerály, vodu). Začínejte den bohatou snídani, udělejte si ráno čas na posezení rodiny u stolu. Děti, které ráno snídají, mají lepší studijní výsledky a jsou ve škole soustředěnější.
V rámci školní svačiny dejte přednost celozrnnému pečivu, netučným sýrům, zakysaným mléčným výrobkům, jogurtu, tvarohu a zejména zelenině a ovoci. Vyzkoušejte nové recepty a nabídněte dětem něco nového. Seznamte se se zásadami výživové pyramidy a zdravého talíře. Vaše děti mají již dostatek znalostí a vědomostí o zdravém životním způsobu stravování, jen je důležité je v tomto směru podporovat.
Příliš sladkostí a slaných potravin dětem v jídelníčku neprospívá. Nezapomínejte na pitný režim, volte pitnou vodu s citronem, nedávejte dětem pít kolové nápoje (obsahují hodně kofeinu) a energetické nápoje.
Dobrou volbou je oběd ve školní jídelně. Nenechávejte dítě kupovat si jídlo v bufetu nebo v rychlém občerstvení mimo školu. Pracovníci školních jídelen jsou kvalifikovaní k tomu, aby dětem zajistili chutný, kvalitní a výživově vyvážený oběd. O výborné úrovni školního stravování svědčí každoroční celostátní soutěž školních jídelen „O nejlepší školní oběd“. Mimochodem, v letošním roce se svým menu na 4. místě umístila školní jídelna z Písku.
Aktuálně se stává středem zájmu ministerstev školství a zdravotnictví a různých rodičovských iniciativ problematika bufetů a automatů s nejrůznějšími pochutinami ve školách. Jako rodiče máte možnost spolupracovat se školou při výběru kvalitního a zdravého sortimentu. Nezůstávejte stranou se svým názorem a ovlivňujte dění ve škole. Vyplatí se vám to zlepšením zdraví dětí, snížením jejich obezity, zkažených zubů apod.
Odpolední svačina a večeře jsou již opět v režii rodiny, která se setká v klidu u prostřeného stolu. Rodiče by měli mít kontrolu nad pestrostí dětského jídelníčku. Jak ve škole, tak doma je třeba s dětmi jednat šetrně, nenutit je k dojídání, nabízet pokrmy lákavě a pestře, pokud dítě nabízený pokrm nechce jíst, buďte trpěliví a zkoušejte nabízet znova a znova. Buďte pro děti příkladem.
Nakupování potravin a reklama
Žijeme v době supermarketů a velkých možností při nakupování. Rodinu ovlivňuje reklama a je proto vhodné dodržovat určité zásady. Nakupujte skutečně jen to, co potřebujete. Nekupujte to, co sníte po cestě domů, u pokladen se snažte nepodlehnout tlaku dětí, které chtějí koupit sladkosti.
Stravování má velký vliv na zdraví člověka, nesprávná výživa v dětství a mládí přispívá ke vzniku mnoha onemocnění, jako je obezita, srdečně cévní onemocnění, cukrovka, onemocnění pohybového aparátu, nádorová onemocnění, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, zubní kaz, osteoporóza, celiakie, poruchy příjmu potravy.
4 číslo / ročník 2
Počátek školy opět nastavil školákům režim
Školní rok je v plném proudu, přesto nebude na škodu zopakovat si zásady zdravého způsobu života.
Tělesná (osobní) hygiena
Správná a kvalitní hygiena dutiny ústní spočívá hlavně v pravidelném čištění zubů. Pro děti vybírejte vhodný kartáček i pastu, čištění by mělo trvat alespoň tři minuty, pro zpestření i kontrolu času je možno využít hudební skladbu nebo přesýpací hodiny. Zuby si s dětmi čistěte i sami, ráno, večer, event. po každém jídle a konzumaci sladkostí. Pravidelně navštěvujte dětského zubního lékaře.
Denně pečujte o kůži dětí, frekvence mytí záleží především na charakteru předešlé činnosti (sport) a na znečištění pokožky. Navykněte děti i na otužování – sprchování studenou vodou. Čistý a vzdušný oděv je základem dobrého pocitu a pohody. Při vstupu do kolektivu dětí se někdy neubráníte tomu, že děti přijdou ze školy zavšivené. Mějte doma přípravek k hubení vší.
Vhodné prostředí
Pravidelný domácí úklid, stírání prachu a přirozené větrání – je to dobrá prevence onemocnění horních cest dýchacích a alergií. Kouříte doma? Zamyslete se, jestli už nenastal vhodný čas kouření zanechat.
Úlohou školy je klást význam prevenci vadného držení těla u žáků, a to zejména vhodným výběrem kvalitního a velikostně odpovídajícího nábytku. Rodiče mají možnost udělat si kontrolu při prvních rodičovských schůzkách. Z hlediska zdravého vývoje těla dětí a také jako prevence před duševním neklidem, stresem a napětím je vhodné zařazení pohybových aktivit v rámci přestávek, i přímo ve výuce.
Prostředí, ve kterém se děti pohybují, je nutné ovlivnit i z hlediska prevence úrazů – doma (opaření), na ulici (dopravní úrazy) i ve škole (úrazy při tělesné výchově). Rodiče i učitelé by na tato rizika měli děti často upozorňovat.
Režim dne a duševní hygiena
Součástí zdravého životního stylu je uspořádání denních činností. Je čas na práci, odpočinek a na spánek. Dětem je vhodné přiměřeně vysvětlovat, že stres je důsledkem nesouladu mezi požadavky, které na ně doléhají (škola, kroužky, tréninky, domácí práce) a jejich vlastními možnostmi.
Duševní hygieny se týkají rovněž různé projevy šikany (obtěžování, ubližování a pronásledování kamarádů či spolužáků), týrání a domácího násilí, nevhodné sexuální výchovy a podobně. Při zjištění těchto jevů je nutné včas upozornit rodiče, učitele a nabídnout řešení (poradenství, policie).
Kompenzací nevhodného životního stylu se stává u dětí např. kouření (dokonce již u dětí od 10 let), užívání drog a alkoholu. Žádoucí je s dětmi nacvičovat odmítání drog, cigaret, alkoholu a užívat asertivní chování.
Motivujte děti k pohybu
Pokud děti pravidelně necvičí, provádějte alespoň doma nápravná cvičení (tělovýchovnou chvilku apod.), choďte co nejvíce pěšky, na plovárnu, jezděte na kole. Pro své děti vybírejte vhodné pohybové aktivity, přiměřené věku a dovednostem, které se budou dítěti líbit. Není vhodné, aby rodič u svých dětí uspokojoval své nenaplněné sportovní ambice (hokej, tenis apod.). Při sportu dbejte na bezpečnost, své děti nepřetěžujte.
I přes snahu učitelů zařazovat pohyb do hodin a přestávek, dvě hodiny tělocviku a pohybové hry v kroužcích nenahradí dostatek spontánního pohybu. Vysedávání u televize a počítačových her proto omezte na minimum, raději si najděte čas na spontánní pohyb a vyjděte s dětmi do přírody, ta je nejlepší tělocvična.
Připomínáme
- Výběrem vhodné aktovky se vyhnete vzniku vadného držení těla u dětí. Kontrolujte zátěž a pořádek v tašce.
- Připomeňte dětem pravidla chování na chodníku a při přecházení vozovky. Vybavte je reflexními prvky.
- Neizolujte děti od kolektivu ze strachu, aby nedostaly nějaké onemocnění. Běžné infekce posílí jejich imunitní systém a stanou se odolnější.
Zdraví není jen cíl, nýbrž i hlavní prostředek k získání a udržení životní aktivity a spokojenosti
3 číslo/ ročník 2
Letní opalování nemusí být strašák
Na dovolené a o prázdninách si chceme především odpočinout a nabrat síly do dalších měsíců roku. Zdravotním potížím v souvislosti s opalováním lze účinně předcházet.
Poznejte svůj fototyp. Kožní fototyp je charakterizován barvou vlasů a pleti. Popisuje, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci: spálí se nebo se opálí?
- Opalovací krém vybírejte dle typu kůže. Děti chraňte vysokými ochrannými faktory, do 3 let by se děti měly vystavovat slunci co nejméně, stejně tak těhotné ženy a senioři. Číslo ochranného faktoru, SPF (angl. sun protection filter), označuje poměr času, kdy je kůže chráněná filtrem, k době za kterou kůže bez ochrany zrudne. Ochranný prostředek s SPF 25 umožňuje fototypu I prodloužit pobyt na slunci asi na 4 hodiny. Jednoduché počty jsou: číslo SPF 25 x 10 minut (což je doba, za kterou se spálí fototyp I), to je 250 minut, tedy 4 hodiny. Kupujte přípravky jen s ochranou proti UVA a UVB dohromady a kontrolujte záruční lhůtu.
- Faktor 50+ představuje maximální ochranu. Přípravky s vysokými filtry by měli používat lidé s fototypem I, pak ti, kteří mají nějaké kožní problémy, například hojící se zranění či solární alergii. Vysoký faktor je důležitý také pro výlety do tropických a subtropických krajin bez předchozího opálení.
- Opalovací prostředky používejte i při pobytu na horách
- Označení voděodolný (waterproof nebo water-resistant) udává, že výrobek odolává vodě po dobu 40 minut. Takže vydrží přibližně na dvě vykoupání. Odolný je rovněž vůči pocení a utírání. Na každém výrobku také musí být uvedeno, že opakovaná aplikace je nutná každé 2 hodiny.
- Opalovací krém nanášejte s předstihem. Nejméně 15-30 minut před sluněním a aplikaci opakujte vždy ve 2-3 hodinových intervalech.
- Nezapomeňte, že slunce opaluje i přes mraky!
- Užívejte betakaroten. Přirozenými zdroji jsou mrkev, rajčata, petrželová nať, jahody, meruňky, špenát a hrách. Potravinové doplňky je potřeba užívat alespoň 3 týdny před plánovaným sluněním. Pomáhají i další antioxidanty – vitaminy E, C, selen a blahodárně účinkuje i zelený čaj.
- Přes poledne se držte ve stínu. Používejte vhodnou pokrývku hlavy a sluneční brýle s ochranným filtrem. Slunce září nejsilněji mezi 11. – 14. hodinou, spolehlivě neochrání ani pobyt ve stínu. Na konci dne stráveného na slunci je potřeba rozpálenou pokožku osprchovat a očistit ji od písku a chlorované nebo slané vody. Můžete použít jemný peelingový gel a pak tělo důkladně promazat hydratačním mlékem s vitaminem E, který příznivě stimuluje regeneraci pokožky. Předejdete tak předčasnému stárnutí pokožky i šupinkování kůže.
- Když je nutná první pomoc! U spálenin 1. stupně, kdy pokožka jen zarudne, postižená místa opakovaně ochlazujeme mokrými obklady či termálními vodami ve spreji, které obsahují selen. Vhodná je i panthenolová pěna či mléko. I v dalších dnech je potřeba pokožku více promazávat. U spálenin na větší ploše těla nebo u malých dětí je nutné přiložit na popálenou plochu suché sterilní (přežehlené) plátno, aby se zabránilo infekci, a ihned navštívit lékaře. Může se jednat o popáleniny druhého stupně.
- Slunce i pomáhá. Sluneční záření nemá jen negativní účinky. Pozitivem působení světla a UV záření je tvorba endorfinů, hormonů dobré nálady. Navíc je UV záření nutné pro tvorbu vitaminu D (stačí pouze malá dávka denně), který je důležitý pro růst kostí a také pro celý metabolismus těla.
2 číslo/ ročník 2
Sezóna alergií v plném proudu
Alergie jsou celosvětově rozšířeným problémem. Podle odhadu WHO trpí asi 20% světové populace alergickým onemocněním. Výskyt alergických onemocnění má v Evropě rostoucí trend a již není omezen na specifickou sezónu nebo prostředí. K příčinám nárůstu alergií patří zvýšení expozice celoročně působících alergenů, vlivy výživy, změny životního stylu a imunitní změny u člověka.
Co je to alergie? Jaké jsou typy alergických onemocnění?
Jsou to nepřiměřené obranné reakce organizmu na některé cizorodé látky, které označujeme jako alergeny. Nejčastějším alergickým onemocněním je senná rýma a zánět spojivek - kýcháním, rýmou a dalšími nepříjemnými příznaky trpí lidé zejména v době, kdy se v ovzduší vyskytují pylové alergeny. Pyl, který ohrožuje alergiky, odstartuje časný začátek jara, kdy začnou kvést větrosnubné rostliny (trávy, stromy).
Dalšími typy alergických projevů je celoroční alergická rýma, kterou vyvolávají alergeny domácího prostředí (prach, roztoči, srst domácích zvířat, plísní apod.). Pokud alergeny dojdou až do plic, může dojít až ke komplikovanému astmatu. Kožní projevy alergií mají většinou podobu vyrážky a podílejí se na něm různé alergeny – vzdušné, kontaktní a také potravinové. Alergie postihují též zažívací trakt a projeví se bolestmi břicha, průjmy, zvracením jako reakce na některé potraviny, či léky. Také existuje často se vyskytující alergie na bodnutí hmyzem.
Alergii stanoví lékař
Alergeny jsou látky tvořené bílkovinami rostlinného nebo živočišného původu, látky přírodní. Chemických látek je méně, ale také se vyskytují, zejména v pracovním i životním prostředí. Každá látka může působit jako alergen, nejčastější jsou inhalační (pyly, roztoči, domácí prach, zvířecí chlupy, plísně, peří, seno, bakterie), potravinové (mléko, vejce, kakao, čokoláda, ořechy, mák, mořské produkty, některé ovoce, a zelenina), kontaktní (vlna, ozdoby obsahující nikl, čistící a dezinfekční prostředky s chlorem, kosmetické přípravky). Diagnózu, že jste alergičtí, musí vždy stanovit lékař pomocí nejrůznějších metod (např. kožní testy).
S alergeny se dá bojovat
Pokud už víme, že jsme na nějakou látku alergičtí, snažíme se dodržovat základní zásady boje s alergeny:
- Domácí prach, roztoči a plísně (uklízíme denně na vlhko, do bytu dáváme co nejméně textilií, často větráme lůžkoviny a pereme ložní prádlo, omezujeme pěstování květin – preferujeme hydroponie, prádlo nesušíme v bytě, likvidujeme plesnivé ovoce, listí ze zahrad atd.)
- Kočičí, psí a další zvířecí alergeny (raději se vyhneme chovu koček, psů, křečků a morčat, ptáků, opatrnost je potřeba i při chovu akvarijních rybek)
- Bakterie a viry (proti alergiím působí hlavně otužování, dostatečná rekonvalescence po prožitých onemocněních dýchacích cest, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, větrání v bytě, nepřetápění obytných místností, pravidelný úklid, v době epidemií nebudeme navštěvovat kritická místa – kina, divadla)
- Peří (odstraníme alergen výměnou za bez péřové lůžkoviny pro všechny členy domácnosti)
- Seno a pyly (sledujeme pylové informace v tisku, TV, internetu, u alergologa, v době výskytu pylu v ovzduší omezíme pohyb venku, pro procházky využijeme spíš deštivé počasí, můžeme používat čističku vzduchu nebo klimatizaci s dostatečnými filtry, v pylové sezoně omezíme větrání, nebudeme chodit do zaplevelených porostů, tam, kde se seká tráva, suší seno, kvetou akáty, břízy, olše, lísky)
- Chemické látky (vyhýbáme se formaldehydu – uvolňuje se z nekvalitních dřevotřískových desek, podlahových krytin a textilií, sledujeme složení barev, hraček pro děti, kosmetiky)
- Potraviny (vyřadíme z jídelníčku potraviny, na které jsme již alergicky reagovali, poraďme se s lékařem o zkřížených alergiích, u mléka rozlišujme - alergie na bílkovinu kravského mléka - jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému, a intolerance laktózy, kdy hovoříme o neschopnosti organismu strávit mléčný cukr – laktózu)
Nakonec pár praktických rad pro alergiky:
|
1 číslo/ ročník 2
První jarní slunce, aneb ještě není čas sundat čepici
Jaro je tady co nevidět a s ním i perfektní čas pro pár zdravých změn v našem jídelníčku a životním stylu. Odměnou vám bude příliv energie a vitality, který nedá jarní únavě a jarním virózám žádnou šanci. Nemusíte mít strach, naše tipy jsou zcela jednoduché a snadno je zařadíte do svého každodenního programu.
Odolnost organismu po zimě posílí pestrá strava.
Imunitu můžeme preventivně posilovat pomocí jednoduchých receptů – třeba kyselým zelím, česnekem, cibulí, hlívou ústřičnou, echinaceou, ženšenem nebo rychlokvašenou zeleninou. Potřebný vitamin C najdeme v hojné míře v šípcích, rakytníku i naklíčené řeřiše. Pokud úprava jídelníčku nezabere ihned, protože není dlouhodobá, vytrváme a slíbíme si, že budeme na vitaminy pamatovat denně. Proto nezapomeňte na dostatečnou konzumaci ovoce – hlavně tuzemského a zeleniny v jakékoliv podobě (syrové i jemně tepelně upravené), dostatečný pitný režim (voda s citronem, ředěné ovocné a zeleninové šťávy). Možná jste již slyšeli o infuzích vitaminu C – o této kůře se nejprve poraďte se svým lékařem.
Otužujte se
S tímto je však potřeba začít včas, ještě před příchodem jara. Pokud jste to nestihli, musíte být opatrnější. Trénink otužilosti probíhá dlouhodobě, nejlépe je začít od dětství a otužovat se celoživotně. Proto je důležitá soustavnost. Po delším přerušení otužování (kvůli nemoci, zranění, pobytu v teplých krajích apod.) je třeba začít téměř od začátku. Jak se můžeme otužovat? Známe několik způsobů – vzduchem, vodou i sluncem. Dalším otužovacím prostředkem může být sauna. Prohřátí organismu a následné ochlazení ve studené vodě pomáhá odplavit z těla veškeré škodliviny.
Hlavně neprochladnout.
Dobrým řešením v jarních měsících, kdy se rychle střídá teplo a zima - je vícero tenkých vrstev, které můžeme kdykoli odložit a v případě potřeby zase obléknout. Nebezpečné je prudké střídání teplot. Doma hodně větrejte. Na oblečení nezapomínejte ani při venkovních sportovních aktivitách. Pokud víte, že se zapotíte, volte funkční prádlo, které dobře odvádí pot a rychle schne. Při rychlém pohybu (jízda na kole nebo na kolečkových bruslích) chraňte krk a hrudník.
Péči doplní masáže.
Současná nabídka je tak široká, že si každý může vybrat podle toho, jaké problémy ho trápí. Všechny typy masáží mají za cíl posílit imunitní systém a nastartovat obranyschopnost těla.
Detoxikujte
Pročištění organismu účinně zbaví tělo toxických látek, které se vyskytují všude kolem nás – v jídle, piti i ve vzduchu. Účinná detoxikace bývá často spojována s fázi měsíce nebo s částečným nebo úplným půstem.
Vyhledávejte sluníčko
Sluneční svit je důležitý i jako prevence zasmušilé nálady a depresí. Slunce zlepšuje náladu, pokud je inverzní počasí, vydejte se za ním do horského prostředí. Člověk snáze onemocní, pokud se necítí i psychicky v pohodě.
Udržujte se v dobré fyzické kondici
Pobývejte hodně na čerstvém vzduchu, choďte na procházky, vydejte se do lesa, sportujte. Jarní únavě utečete pravidelnou chůzí, své dávky zvyšujte postupně, později můžete přejít k joggingu, na vycházku vezměte sebou hůlky na Nordic Walking. Pravidelný pohyb rozproudí krevní oběh a zvýší tvorbu vitamínu D. Začněte nový den ranní rozcvičkou – krevní oběh si rozproudíte během pěti minut.
Radu najdete i v lékárně
Pro posílení imunity jsou k dostání doplňky stravy, které aktivují imunitní systém na sliznicích, laktobacily a probiotika, které celkově harmonizují organismus, dále přírodní výtažky podporující imunitní systém.
Na místě je prohlídka u lékaře
Nezapomeňte přitom na riziko rakoviny a návštěvu zubaře.
V lidském těle se na jaře probouzí nová energie, kterou je potřeba usměrnit správným směrem. Tělo zbavené škodlivin, čerstvá mysl, strava bohatá na vitamíny a minerály a hodně pohybu na čerstvém vzduchu – to vše chrání před jarní únavou a přispívá ke zvýšení obranyschopnosti těla před jarními nemocemi.
Rok 2013
4 číslo/ ročník 1
Přichází svátky jídla?
Vánoční atmosféra - stromeček, slavnostní štědrovečerní tabule, vánoční cukroví, radost z dárků a přítomnosti blízkých lidí, je to zkrátka pohoda. Ale tyto svátky jsou také obdobím, kdy hrozí nerovnováha mezi příjmem energie z jídla a výdejem pohybovou aktivitou. Zkuste to letos trochu jinak. Není to nijak náročné. Nedopusťte, aby se toto období stalo pro vás vysilujícím kuchařským maratónem s nákupní horečkou. Krásné novoroční přání "hodně zdraví" převeďte do reality, aby to nebyla pouze fráze jak pro vás, tak vaše blízké. Byla by škoda si vánočních dobrot neužít pro pocity viny, otrávenosti ze sebe sama, že jste se přejedli, že je vám těžko, že je to už jedno a začnete jinak, ale až v novém roce.
Jak si se vším poradíte?
Nenechte se svést reklamou k přehnanému nakupování. Udělejte si plán! Část váhy přeplněných tašek se totiž zákonitě stane součástí vašeho těla! Změňte druh potravin, které tradičně o vánocích nakupujete ve prospěch těch, které obsahují méně tuku a cukru. Jsou to totiž právě tuky a cukry, které mají vysokou energetickou hodnotu. Neznamená to však, že bychom neměli zařadit rozumné množství toho, bez čeho by vánoce nebyly vánocemi. Naplňte tašky ovocem a zeleninou.
O vánocích se pokuste udržet zhruba stejný příjem energie, na jaký jste zvyklí nebo jen o málo vyšší. Naplánujte si takový program, aby čas strávený pojídáním a sezením u plného stolu a u televize byl co nejkratší a abyste měli co nejvíce pohybu.
Ani v čase vánočních příprav se nenechte obrat o čas, který patří vám: nevynechejte pravidelné cvičení, přerušte přípravy a jděte na procházku. Štědrovečerní dopoledne využijte pro pobyt venku, v přírodě, k procházce s výslužkou pro zvířátka I vaše děti tyto aktivity ocení.
Pečeme cukroví
Nepečte ve velkém předstihu, ale až v co nejzazším termínu tak, abyste vše v klidu zvládli. Pokuste se vybrat pro tyto vánoce druhy méně kalorické, tedy s co nejmenším obsahem tuků a cukrů. Místo máslových krémů používejte pudinkové, tvarohové, želatinové tedy nízkotučné krémy. Oříšky se dají nahradit mletými obilnými klíčky, využijte vloček, mrkve, fíků sušených i čerstvých jablek, banánů, švestek, meruněk. Takové cukroví se musí více kousat, nesní se naráz a navíc obsahuje minerály, vitaminy a vlákninu. Tvořte co nejmenší kousky cukroví a nesnažte se být jedničkou v množství napečených druhů.
Vánoční cukroví do Štědrého dne pečlivě uschovejte v krabici. Ve svátečních dnech pak mějte cukroví vystavené na místě, které nemáte stále na očích. Naplánujte si chvíli, kdy si ho dopřejete, na talířek si pár kousků narovnejte, vyberte pokud možno ty méně kalorické a nerušeně opravdu vychutnejte. Neuzobávejte!
Zdobíme vánoční stromeček
Zkuste letos k výzdobě použít také sušené ovoce (jablíčka, plátky citronu nebo pomeranče, ořechy) a nahradit tak část čokoládových a fondánových figurek. Kupte proto drobnější, malé figurky, zato kvalitnější, nejlépe z hořké čokolády. Vaše děti či vnoučata vám jistě s fantazií rády pomohou.
Štědrovečerní stůl
Sedáme ke krásně prostřenému stolu a nekazme si náladu tím, zda je vše zdravé, co na něm je. Žádná potravina v rozumném množství nemůže ublížit. Dopřejte si radost z jídla, ale dávejte si na talíř poloviční porce, polovinu talíře si doplňte zeleninou. Na stůl si připravte i ovocný salát. Naplánujte si, kolik sníte kousků kapra, cukroví a pak si je bez pocitu viny labužnicky vychutnejte.
Můžete o to víc, o kolik využijete možností:
- V bramborovém salátu nahraďte majonézu jogurtem nebo připravte salát jen se sladkokyselou zálivkou, cibulí s několika kapkami oleje. Při přípravě zvyšte množství zeleniny.
- Kapra smažte v co nejtenčí vrstvě dostatečně rozpáleného rostlinného tuku - oleje, může se přidat i trochu vína. Pokud není tuk dostatečně rozpálený, tak o to více tuku se do obalu vsákne. Usmažené kousky pokládejte a prokládejte papírovými ubrousky. Uvidíte, kolik tuku se vsákne do nich, nikoliv pak do vás. Kapra nemusíte smažit v trojobalu, zkuste i nějaký netradiční recept. Udělejte si kapří hostinu (rybí polévka, řízky, paštika, rybí salát, tatarák z kapra).
- Vyzkoušejte návrat k tradicím našich předků – zelná polévka, houbový kuba, černá omáčka, jablečný závin apod.
Pohyb před štědrovečerní večeří prospěje vašemu tělu i duši. Zavzpomínejte na mládí, který druh pohybu vám vyhovoval, a uvědomte si, že nikdy není pozdě začít. Půjčte si brusle, a pokud bude sníh, oprašte běžky. Budete možná překvapeni, co nových prožitků získáte a jak to přispěje k rodinné pohodě.
Vánoční svátky jsou příležitostí pro setkávání
Jak nenarušit dobré, přátelské vztahy přenesené do podoby bohatě prostřené tabule, splynout se společenskými tradicemi vánoc a neurazit? Přátelským odmítnutím jídla. Jednoduše: Díky, ale já si tohle nebo více již vzít nemohu… Mám pak ze sebe radost, více energie, elánu. Řešením těchto krásných svátečních chvil je také pozvat hosty k vám, když budete servírovat originální hezky upravené jídlo a pití, byť nízkoenergetické a přidáte k tomu vaši uvolněnost, příjemnost a přátelství - bude o ně zájem. Rozumní přátelé i rodina to ocení, když se před pohoštěním sejdete venku na společném výletu či procházce.
Tipy pro vaše pohoštění
- Křížaly nebo kousky ovoce namočené v hořké čokoládě.
- Ovoce na vašem stole by nemělo chybět, zkuste i exotické druhy.
- Alkohol je skoro stejně kalorický jako tuky, proto místo tvrdého alkoholu nabídněte vinný střik, nápoje s co nejnižším stupněm alkoholu a co nejméně sladké.
Jak bezpečně zvládnout konec roku
Až půjdete nakupovat na silvestrovské večerní posezení, nezapomeňte, na to, že co nemáte, to nesníte. Nakupte méně potravin než předchozí léta, za ušetřený peníz si dopřejte jiné potěšení. I přátelé ocení ovocný salát místo cukroví nebo zákusků nebo netradiční jednohubky s nízkoenergetickými ingrediencemi.
- Podkladem jednohubek nebo chlebíčků může být pomazánka z nízkotučného tvarohu ochuceného česnekem, křenem, pažitkou nebo nízkotučný eidam nebo jen plátek okurky, mrkve, kedlubny, ředkvičky.
- Jednohubky - tofu sýr s olivou, tofu s ředkvičkou, eidam s mandarinkou, eidam s hrozny.
- Pozor na nadměrnou konzumaci alkoholu - pijte s rozumem.
Vhodnější je zobat takové chuťovky, můžete si na nich pochutnat a nekontrolovat jejich počet, můžete jich sníst třeba celý tácek. Na kalorie to vydá stejně jako sníst jeden, pouze jeden klasický obložený chlebíček.
3 číslo/ ročník 1
Poradna – dětská obezita
Také české děti, podobně jako v dalších zemích západní Evropy, postihuje obezita, která pro ně v budoucnu může znamenat vážné zdravotní problémy.Jak tomuto civilizačnímu riziku předcházet jsme se zeptali Marie Tichákové z Poradny podpory zdraví v Českých Budějovicích.
Dětská obezita – následek životního stylu?
Většina z nás dnes může jíst více, než potřebuje. Nechceme-li být obézní, měli bychom si hlídat množství snědeného jídla a využívat nadbytečnou energii k pohybu a sportování. Nadváha a obezita se ve vyspělých zemích šíří. Za tento jev může také ta okolnost, že se přestáváme pohybovat. Volný čas dětí ovládla televize, internet a počítačové hry, více se přepravujeme auty a přirozený pohyb přestal být součástí našeho života.
Pomohou strava a pohyb?
Jistě – pravidelná strava a dostatečný pohyb jsou základními faktory, které ovlivňují správný růst a vývoj dětí. Změny ve výživě a jídelních zvyklostech by vždy měly být přizpůsobeny věku a možnostem jedince. Nejdůležitější je cílené vzdělávání rodičů, kteří nakupují potraviny, připravují pokrmy a tak se intervence týká především jich.
Velkou roli ve vzdělávání rodičů může mít pediatr, který nadváhu a obezitu u dítěte diagnostikuje, v další fázi pak speciálně vyškolený lékař. Významné je také omezování konzumace jídla na ulici a mimo domov v podnicích rychlého občerstvení a naopak sdílet jídlo společně s rodinou.
Boj s nadváhou svých dětí však nezačínejte úzkostlivým počítáním množství konzumované energie – hledejte problém jinde, možná, že začal ve vašem vztahu k jídlu. Odolejte reklamě, stolujte společně s rodinou u stolu a ne u počítače nebo televize, prosazujte snídaně, pravidelné stravování svých dětí. Nenechte své děti mimovolně ujídat např. chipsy, sladké tyčinky, apod. Společně sportujte.
Jak upravit jídelníček, aby si děti pochutnaly?
Při sestavování jídelníčku usilujte o to, aby děti dostaly vše, co potřebují – bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny a minerální látky. Chutná, pestrá a vyvážená strava by měla být rozdělena do pěti až šesti porcí. Dítě by nemělo hladovět, vynechávat snídani a jíst v nočních hodinách.
Při omezení příjmu tuků upřednostňujte nízkotučné mléčné výrobky (nejlépe zakysané), ryby a libové maso, dávejte více přednost rostlinným tukům před živočišnými. Učte děti hojně konzumovat zeleninu a ovoce. V množství až 500 g zeleniny za den a až 250 g ovoce za den. Nejméně jednou týdně dopřejte dětem zpestření jídelníčku luštěninami.
U větších dětí preferujte konzumaci celozrnného pečiva nad pečivem z bílé mouky. Sladkosti podávejte dětem jen výjimečně. Upřednostňujte dezerty z nízkotučného tvarohu a bílku a kvalitní hořkou čokoládu. Nezapomínejte na dodržování pitného režimu – pitná voda z vodovodu, např. ochucená citronem, ředěné džusy – to je správná volba.
Při přípravě rodinného jídelníčku a při vaření se snažte zapojovat děti do této činnosti, rovněž nakupování zdravých potravin a tvorba receptů může být dobrou motivací. Ideálním ukončením dne je společná rodinná večeře s upevňováním správných návyků při stolování.
Jen vyvážená strava nestačí, jak motivovat děti k pohybovým aktivitám?
Rodiče - buďte svým dětem vzorem v pohybové aktivitě, zapojujte je do kolektivů dětí se zájmy, které je baví – hlavně v přírodě. Upřednostňujte svižnou chůzi (procházky), jízdu na kole, plavání a sportování s posilováním svalového aparátu.
Může v tomto ohledu pomoci škola?
Škola pomáhá hlavně v zajištění stravy v době oběda. Často kritizované školní stravování však není na místě. V současné době pracovníci školních jídelen zavádějí nové a moderní trendy do jídelníčků a snaží se přiblížit dětem stravu tak, aby byla pro děti přitažlivá. Příkladem může být již několik let probíhající soutěž jídelen o nejlepší školní oběd.
Ve školách jsou však také hojně rozšířené různé automaty na sladkosti a sladké nápoje. Jako rodiče máte možnost svou aktivitou a komunikací s vedením školy přispět k tomu, aby sortiment byl vybírán tak, aby byl zdraví prospěšný.
Boj s počínající nadváhou a obezitou u dětí není jen ochranou před budoucími zdravotními riziky, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, bolesti kloubů a zad, nýbrž především cestou k nabytí sebevědomí dítěte a dostatečné sebedůvěry. Chce to jen začít a vytrvat.
2 číslo/ ročník 1
Když vaše dítě kouří!
Kouření dětí představuje vážný problém. Ať už má vaše dítě zkušenost s cigaretou již za sebou, či nikoli, je dobré o tomto problému vědět a včas se na něj připravit.
Představuje u nás kouření dětí vážný problém? Jak je kouření u dětí školního věku rozšířené, kolik dětí kouří (%), v jakém poměru chlapci/dívky?
Výskyt kouření u mládeže roste s věkem, kouřila již více než polovina 13letých a tři čtvrtiny 15letých. Desetina 13letých a čtvrtina 15letých kouřila v posledním týdnu. Dynamika výskytu je s věkem vyšší u dívek.
Poznáme, že naše dítě kouří?
Pokud se rodiče dětem patřičně věnují, tak poznají, že jejich dítě kouří. Cigarety najdou ve školní tašce, v bundě, někdy si všimnou zápachu z úst nebo jiného náznaku. Děti vyhledávají příležitosti ke kouření v kolektivu vrstevníků a společensky je pro některé nemyslitelné, aby si nabídnutou cigaretu nevzalo a nevyzkoušelo. S cigaretou se posléze kombinuje i požívání alkoholu a jiných drog. Děti vede k experimentování s cigaretami velká zvědavost.
Jak se zachovat, jak s dítětem o kouření mluvit?
V zásadě to lze shrnout do několika bodů – rodiče: dejte najevo nesouhlas, ale dítěti nic nevyčítejte. Vysvětlete jim ten princip, že kouření je vlastně nemoc. Možná pomůže i vysvětlení tabákového byznysu, který hledá pravidelné kuřáky již v útlém věku. Spočítejte dětem, co si lze koupit za týden, měsíc a rok namísto prokouřených cigaret (mobil, kolo, apod.). S dětmi mluvte o kouření dřív, než bude pozdě. Vysvětlujte dítěti i zdravotní důsledky kouření, upřednostňujte ta onemocnění, která přicházejí na kuřáky nejdříve. Nejen rakovina plic, infarkty a mozkové mrtvice, ale onemocnění průdušek, astma, neplodnost, poruchy imunitního systému, žaludeční vředy, dále vypadávání vlasů, předčasné vrásky, zvýšená kazivost zubů a zápach z oblečení. Nikotin je droga, před kterou je třeba mít velký respekt: závislost může vzniknout i u občasných kuřáků, a to po docela krátké době.
Mohu něco udělat proto, aby moje dítě nekouřilo?
Vysvětlujte, že kouření není moderní, sami se staňte příkladem a nekuřte a nevoďte děti do společenství kuřáků. Zajímejte se o to, co dělá vaše dítě ve volném čase. Taktéž doma vytvořte dětem nekuřácké prostředí (nebezpečné je i pasivní kouření). Podle statistik kouří více děti kuřáků než nekuřáků. Nekuřte dětem ani v autě. Zajímejte se i o to, jaké preventivní programy se pro děti konají v jejich škole a podporujte jejich sebevědomí, protože více kouří děti, které jej postrádají.
Jaké jsou abstinenční příznaky a mohou mít vliv na školní výsledky dětí?
Abstinenční příznaky se projevují u pravidelných kuřáků, závislých na droze jménem nikotin. U dětí se již mohou některé příznaky projevit například zvýšenou chutí na cigaretu, bolestmi hlavy, špatnou náladou, podrážděností. V případě kuřáka mohou za nelibé pocity při vysazení cigaret „hladové nikotinové receptory“ v jeho mozku. Ty si v průběhu kouření zvykly na stálý přísun drogy – nikotinu, a když jim jej odepřeme, bouří se a způsobují abstinenční příznaky.
Když je nutné odvykání…
U závislých kuřáků je pomoc individuální – někteří lidé dokážou stanovit den D a s kouřením skoncovat naráz, u jiných je nutná pomoc odborníků (možnosti náhradní nikotinové léčby a léky). Každý člověk je jiný a každý kuřák přestává kouřit trochu jinak. Pro většinu kuřáků je lepší v začátku léčby nemít cigarety u sebe, vyvarovat se situací, kdy byl zvyklý kouřit, upozornit okolí, že končí s kouřením, je nutné vyhýbat se místům, kde se kouří. Místo kouření vyhledat alternativu (sport, procházky) – je potřeba změnit návyky a v podstatě celý životní styl. Přestat kouřit je někdy běh na dlouhou trať, a proto je potřeba mít dostatek informací o průběhu léčby.
Existují účinná preventivní opatření proti kouření u dětí a mládeže na úrovni veřejné správy?
Rozšíření zkušenosti s kouřením a experimentování s cigaretami u dětí ukazuje na míru společenské tolerance užívání tabáku a jeho dostupnost u dětí a mládeže. To jsou významné faktory ovlivňující vznik pravidelného kouření a preventivní a represivní aktivity na ně zaměřené patří ke klíčovým opatřením kontroly tabáku.
1 číslo/ ročník 1
Jak bezpečně přežít léto
Doba letních prázdnin je spojená s větší fyzickou aktivitou a pobytem dětí venku. S tím souvisí také určité typy nástrah, kterým je nutné předcházet nebo je účinně eliminovat.
Úpal nebo úžeh?
Nejedná se o jedno a totéž, i když příčinou obou stavů je teplo. Úžeh hrozí při pobytu na přímém slunci, mezi jeho projevy patří silná bolest hlavy, závratě, zrychlení srdečního tepu. V takovém případě je nutné podávat dítěti nápoje a tělo co nejdříve ochladit. Úpal způsobuje nadměrné horko např. při pobytu na slunci v zavřeném autě. Přehřátý organismus nezvládá nadměrné teplo odvádět. Projevuje se zvýšenou teplotou, malátností, zvracením, někdy i bezvědomím. První pomocí je přesunutí postiženého na chladnější místo nebo do stínu. Hlavu a šíji je možné ochlazovat studenými obklady. V případě horečky je nutné podat léky na její snížení. V případě, že je dítě apatické či v bezvědomí, volejte záchrannou službu. V případě zástavy dechu zahajte resuscitaci.
Úrazy a poranění
Spíše než řešit jejich následky je efektivnější úrazům u dětí předcházet. To je možné používáním ochranných pomůcek zejména při sportovních aktivitách, jako je cyklistika nebo bruslení. Tyto prostředky u dětí výrazně zmírní následky úderu nebo pádu. U nejmenších dětí je hlavní příčinou úrazů nedostatečný dozor, rodiče by tak měli věnovat zvýšenou pozornost při pobytu dětí venku a obzvláště u vody, kde jim hrozí utonutí.
Při pobytu dětí venku naštěstí nemusí hned dojít k vážnějším úrazům. Nutné je však správně ošetřit i drobná poranění, jako jsou tržné rány nebo oděrky. Takové rány je nutné důkladně opláchnout mýdlem a vodou, která odstraní drobné nečistoty, písek a hlínu.
Pokud dítě v případě vyraženého dechu do několika vteřin nezačne znovu dýchat, uvolníme mu dýchací cesty a voláme záchrannou službu. Rozbitá kolena, lokty či odřeniny dezinfikujeme, přelepíme nebo ovážeme. V případě podezření na zlomeninu navštívíme lékaře, který úraz zrentgenuje. Také poranění hlavy vyžaduje poskytnutí první pomoci a přivolání lékaře.
Popáleniny
Pokud se dítě popálí ohněm nebo vařící vodou, sundáme část oděvu z postiženého místa, které začneme chladit vodou nad popáleninou a necháme ji volně stékat dolů po dobu cca 20 minut. V případě závažnějších opálením je nutné navštívit lékaře nebo zavolat záchrannou službu. Do příjezdu lékaře popálené místo ochlazujeme a přikryjeme sterilním obvazem. Obvaz však často nebývá po ruce, v tom případě použijeme čistý kapesník, ručník, apod. Na ošetření popálenin se velice osvědčilo důkladné potření rány levandulovým éterickým olejem.
Klíšťata
Pobyt dětí venku s sebou přináší riziko onemocnění, která přenášejí klíšťata. Samozřejmostí by tak měla být prohlídka dítěte, zda nenalezneme přisáté klíště. Správný postup při jeho odstranění je místo dezinfikovat, klíště odstranit kývavým pohybem a místo opět dezinfikovat. Místo by se mělo dále několik týdnů kontrolovat. Lymská borelióza sev místě přisátí klíštěte projeví zčervenáním. Příznakem klíšťové encefalitidy jsou potíže podobné chřipce. U té se první příznaky objeví obvykle do dvou týdnů od kousnutí. Klíšťové encefalitidě se dá předejít včasným očkováním.
Koupání
Potenciální nebezpečí představuje pobyt dětí u vody, ať už se jedná o rybník nebo bazén. Po pádu dítěte do vody jde o vteřiny, které mohou rozhodnout v případě, že dítě neumí plavat. U větších dětí jsou při vodních radovánkách nebezpečím skoky do vody, které jsou příčinou nejvážnějších úrazů hlavy a páteře. Proto není vhodné skákat do vody v místech, která dobře neznáte. Děti však toto riziko snadno podcení.
Dodržujte pitný režim
Pitný režim je nutné dodržovat celoročně. Obzvláště v létě je pak potřebné zajistit přísun dostatečného množství tekutin dětem, u kterých množství dodávaných tekutin závisí na věku. Děti od tří do šesti let potřebují kolem 1,6 litru tekutin denně, mezi sedmým a desátým rokem 1,5 – 1,8 litru a děti do 13 let kolem dvou litrů tekutin. U starších dětí je potřeba obdobná jako u dospělých lidí. Plně kojenému dítěti stačí až na výjimky (přehřátí organismu, horečka, déle trvající průjmy) k uhrazení potřeb tekutin mateřské mléko. U dětí je kromě množství tekutin důležitá i jejich kvalita. Nevhodné jsou příliš sladké a bublinaté nápoje, lépe než chlazené jsou vhodnější tekutiny o pokojové teplotě. 100% ovocné džusy ředíme vodou alespoň v poměru 1:1. Mléko kvůli vysokému obsahu tuku a bílkovin považujeme spíše za potravinu než za nápoj. Pro pitný režim nejsou příliš vhodné ani minerálky, protože obsahují velké množství minerálů. Do pitného režimu je tak zařazujeme jen občas nebo v situacích, kdy je naopak doplnění minerálů žádoucí (přílišné pocení, průjmy, horečka).
Všem zmíněným situacím je společné to, že včasná první pomoc může zachránit život. Pokuste se proto vždy zachovat životní funkce a přivolat lékaře.
S.O.S telefonní linky
• Integrovaný záchranný systém pro Evropskou unii - 112
• Lékařská záchranná služba - 155
• Hasiči -150
• Policie – 158