Poradna - rady a dotazy
Právo / Právní poradenství / SPOD
Dobrý den, mám dotaz ohledně nezletilé dcery, je jí 17 let a chce se s přítelem odstěhovat, po rozvodu je v mé péči. Musím ji též platit výživné? Děkuji
Dobrý den, obecně platí, že vyživovací povinnost rodičů vůči dětem je určena do doby, než je dítě samo se schopno živit. Pokud tedy Vaše dcera studuje, resp. připravuje se na své budoucí povolání, vyživovací povinnost rodičů vůči dítěti trvá.
Záleží tedy na Vaší domluvě s dcerou, jak tuto situaci vyřešíte a jak jí budete nadále podporovat. Soudní rozhodnutí na toto nepotřebujete.
Dobrý den. Mám neteř, který umřela maminka a je nezletila a dostala jí do své péče sestra 24let. Chci vědět kam se obrátit, aby dohledli na výchovu a péči neteře. Nelíbí se mi spoustu věcí. Děkuji za radu hezký den přeji Podaná
Dobrý den,
doporučuji Vám se obrátit na pracovníky OSPOD, kontakty naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Obvody mají pracovníci rozdělené dle trvalého bydliště nezletilého dítěte.
S konkrétní pracovnicí pak můžete řešit Vaše obavy a všechny skutečnosti, které se týkají Vaší neteře.
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na tuto otázku. Když matce odebere soud dítě a zakáže jí jaký koliv styk s nim. Dítě dají do péče jinému rodinnému příslušníkovi nebo do ústavu. Musí matka platit alimenty? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
obecně platí, že rodiče mají ke svým dětem vyživovací povinnost, a to i v případě, že došlo k omezení rodičovské odpovědnosti. Pokud bylo dítě svěřeno do péče jiné osoby nebo do ústavního zařízení, vyživovací povinnost rodičů trvá i nadále a soudem budeme vyměřena.
Dobrý den, chtěla bych zadat o přídavky na bydlení atd.. Přítel nastoupil do vězení a já nevím jestli musím zadat u soudu o alimenty nebo to není třeba když je zavřený a stačí jen nějak doložit že tam je (jsem na rodičovské dovolené s 2letym synem ) děkuji za odpověď.
Dobrý den, o přídavky na bydlení musíte žádat na úřadu práce.
Kolegové z ÚP Vám při podání žádosti poradí, co vše musíte dokladovat. Obvykle, pokud rodiče spolu nežijí, žádají aby si druhý rodič tzv. alimenty vyřídil.
Případný vzor návrhu k soudu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Dobry den,chtěla jsem se zeptat... S bývalým přítelem máme dva syny,starší syn 12 let je v péči otce a u něj mám upravený styk který jsem podávala já,mlqdsi syn 8 let je v mé péči a otec na mladšího syna nemá upravený styk. Ale mladšího syna vidí ob víkend. Moje otázka zní, našla jsem si přítele který žije v Praze a má tam dobrou práci,byt. Mám v plánu se odstěhovat za ním ale s otcem děti se nemůžeme domluvit a vím že potřebuji souhlas. Když bych požádala soud o souhlas,myslíte že by to mohlo projít? Co se týče styků nemám v plánu to přerušit,mladší syn potřebuje kontakt s otcem. Už nevím na koho se obrátit, děkuji za odpověď.
Dobrý den, obecně platí, že pokud se rodiče nedohodnou, mohou podat k soudu návrh a soud, na základě všech zjištěných podkladů, rozhodne. Soud bude zjišťovat i názor dětí, obvykle se tak děje formou pohovoru s dětmi na OSPOD, v některých případech, hlavně u dětí starších, tento pohovor s dítětem proběhne u soudce.
Nemůžeme Vám dopředu říci, jak soud rozhodne, vždy záleží na posouzení konkrétní situace v rodině, u obou rodičů a u nezletilých dětí. Soud, pokud uzná, že je v to zájmu nezletilých dětí, souhlas udělí a již takové rozsudky známe i od Okresního soudu v Českých Budějovicích.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na začátku chci říct,že nemáme žádnou soudní úpravu to znamená nejsem rozvedená ,nemám soudně určené alimenty a nemáme ani určené soudně péči o děti.Neni k tomu ani žádný úřední doklad.Mam tři děti 9 let kluk 10 let dcera a 2 roky dcera Dotaz zní:Nejmenší dceruška se pořád ptá každý den ta tu kde je.Chce si s ním volat ,ale táta ji telefon nezvedne a jezdí pro ni jednou za 15 dní na jeden max. 2 dny kdy mi ji vždy večer vrací .Dcerce se ale moc stýská a pláče.Nevim jak ji pomocí jestli ukončit vztah mezi otcem a dcerou úplně nebo to nechat takto.Ja tatínkovi nezakazují vůbec žádný kontakt ani telefonicky nebo osobní.Starsi děti chodí jednou za 14 dní ctvrtek-nedele.V těchto dnech s nimi chodí do práce nebo je nechává samotné doma.Ma samozřejmě jinou partnerku a pracuje s ní .Jeho práce je velmi časově náročná ,ale pracuje ve své firmě .Kde si práci sám plánuje a kdyby opravdu chtěl měl by čas pro děti ,ale nemá zájem.Nevim co víc uškodí malé dcerce to ,že ho neuvidí vůbec nebo ,že ho uvidí ,ale bude se jí potom stýskat .S manželem není vůbec domluva.Omlouvam se takto dlouhý dotaz.dekuji Sixtova
Dobrý den,
ve svém dotazu popisujete vaše současné rodinné nastavení, na které není bohužel možno odpovědět jednoduchou radou. Popisujete složité rodinné vazby a na to neexistuje jednoduchá odpověď. Rozumíme tomu, že Vás tato situace, především s ohledem na děti, trápí, ale pokud nebudou chtít oba rodiče, je velmi těžké cokoli změnit.
Doporučujeme Vám spíše tuto situaci řešit s odborníkem psychologem, kdy by pro Vás bylo možná dobré si některé věci sama ujasnit a pak se případně rozhodnout, jak pokračovat dále. Kolegové v Krizovém centru nebo v Poradně pro mezilidské vztahy jsou připraveni Vám pomoci a můžete se na ně kdykoli obrátit.
Dobrý deň mám syna ve dve peci ale žijú na Slovensku otce má v České republike jde o to že synovo výchovu sem nezvládla nebo stále vyžadoval otče tak sem ho jen na dohodu s notarem dala k otcovi ...jenze ve škole u taty v České republike ho nechteji zobrať aj keď ma ide me papier se souhlasem aktivity školy v ČR. Ako mám pokračovať?
Dobrý den,
Z Vašeho dotazu není zcela jasné, kolik je Vašemu synovi let a kde se vlastně trvale zdržuje (zda je to zde v Českých Budějovicích). Proto nejsme schopni sdělit, s kým konkrétně se můžete spojit.
Obecně platí, že dítě, které pobývá na území ČR by mělo plnit povinnou školní docházku. Pokud je Váš syn u otce v ČR, a je jedno, zda na základě nějakého rozsudku, nebo zda jste se takto jako rodiče domluvili, musí zde chodit do školy. Otec by tedy měl navštívit spádovou školu v jeho bydlišti a požádat o přijetí syna do školy – v případě, že se vyskytnou nějaké problémy, měl by je řešit s odborem školství v tom daném místě a tam Vašemu synovi najdou školu v místě bydliště, která ho může přijmout.
Pokud nevíte, jak postupovat, můžete se spojit i s příslušným oddělením sociálně právní ochrany dětí, kde vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství. V případě, že bydlíte v naší spádové oblasti, může se otec zkontaktovat zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den, momentálně řeším s otcem mé dcery (8let) peníze za novou aktovku, kroužky případně za družinu. Zasílá mi každý měsíc alimenty, vcelku bez problémů, ale když má platit něco navíc je s tím problém. Měl problém s placením tábora v létě - přitom jsme se na tom domlouvali už někdy v únoru či březnu. Nyní se řeší nová aktovka do školy, na čem jsme se také domlouvali, ale on mi nyní tvrdí že nemá peníze, že mi posílá alimenty a to stačí. Já si ale myslím, že to nestačí. Jednou má dítě a tak se má podílet i finančně. Ne že si ji jednou za čas půjčí a zase ji vrátí. Každopádně jsme domluveni na všem jen mezi sebou, soudně nemáme nic stanovené. Můžete mi prosím poradit jestli má pravdu on nebo mám právo ještě na další finance od něj, než jen alimenty? Moc děkuji
Dobrý den,
k Vašemu dotazu lze jen obecně říci, že záleží na vaší dohodě mezi rodiči, jak případně budou hrazeny další potřeby dítěte mimo běžný rámec výživného. Otec nemá zákonnou povinnost hradit výživné nad rámec rozsudkem stanoveného výživného. Chápeme, že prázdniny a nástup dítěte do školy přináší zvýšené náklady, ale pokud je otec nebude dobrovolně akceptovat, není možné po něm vyšší částku než je stanovena rozsudkem, vymáhat.
Doporučujeme proto se z otcem domluvit a v případě, že otec nebude zvýšené požadavky akceptovat nezbývá nic jiného, než podat návrh k soudu na stanovení výživného. Úprava je možná až tři roky zpětně.
Očkování dětí na COVID-19 Dobrý den, s bývalou manželkou mám 3 děti (8, 12 a 13 let) ve střídavé péči rovným dílem. Já bych chtěl dát děti očkovat proti COVID-19 (když je to nyní možné již od 12 let), protože se domnívám, že je to v zájmu ochrany jejich zdraví i celospolečenském zájmu ochrany zdraví jiných osob a omezení šíření epidemie. Bývalá manželka je však odpůrkyní očkování dětí a nesouhlasí s tím. Ona se domnívá, že vakcína představuje větší zdravotní riziko než prodělání nemoci COVID-19. (V uplynulém roce obcházela i veškerá jiná protiepidemická opatření a zpochybňovala závažnost epidemie i v očích dětí.) Je nějaká možnost, abych nechal děti očkovat i přes její nesouhlas, respektive aby byl její souhlas nahrazen rozhodnutím soudu či jiného správního orgánu z tohoto titulu, že očkování je v zájmu ochrany zdraví dětí a ochrany veřejného zdraví, i když jde o očkování dobrovolné? Na koho se obrátit? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jako rodiče máte oba stejná práva a povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti. Bylo by dobré, abyste se domluvili a v zájmu vašich dětí je, aby jste se byli jako rodiče schopni a ochotni dohodnout - rodičovskou odpovědnost mají rodiče vykonávat ve vzájemné shodě.
Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná, musí rozhodnout soud. Pokud mezi vámi tedy nedojde ke shodě, musíte podat návrh k soudu na udělení souhlasu za druhého rodiče. Je pak na soudu, jak posoudí návrhy vás rodičů a jak ve věci rozhodne, samozřejmě s ohledem na oprávněné zájmy dítěte.
Dobrý den, prosím o radu. S bývalým manželem máme dohodu o svěření dětí do mé péče potvrzenou soudem (6 a 8 let). Otec dětí má stanovenou dobu, kdy si děti bere k sobě. Navíc mu umožňuji telefonáty (obden) a návštěvy dětí i mimo dohodu, zúčastňuje se s námi i kroužků. Problém mám s tím, že v současnosti si jeho nová partnerka vynucuje, že kontaktů mimo dohodu a telefonátů bude zúčastňovat i ona, chtějí k nám oba volávat. Jelikož vztahy s bývalým manželem a jeho novou partnerkou jsou vyhrocené, nechci, aby nás chodila navštěvovat nebo aby dětem volávala. Syn s ní nemá zrovna nejlepší vztah a není mu to příjemné. S bývalým manželem se nedá domluvit, naopak probíhají nátlaky na syna, že mu budou volávat oba na kameru a hovořit tak oba s dětmi přes synův telefon (což je na mě požadavek, aby měl syn telefon a mohli mu volat, kdy budou chtít). Otci dětí chci kontakt umožňovat nad rámec dohody, jsou malé a potřebují ho, ale nevidím důvod, proč by nás měla kontaktovat nová partnerka. Je vůbec možné se proti tomu nějak bránit? Případně jí neumožnit telefonáty dětem? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, dohoda rodičů na styku nad rámec soudně upraveného styku je věcí Vaší vzájemné domluvy. Určitě je dobře, že se děti s otcem stýkají i nad rámec běžného styku, nicméně styk má upraven otec, nikoliv jeho přítelkyně. Pokud spolu s otcem sdílejí jednu domácnost, je jasné, že děti se budu i vídat s ní v rámci jejich styku s otcem, ale pokud se chce účastnit nějakých Vašich společných aktivit, mělo by to být se souhlasem všech zúčastněných, tedy i Vaším. Ideální by bylo se s otcem dětí společně domluvit na jasných pravidlech, ve kterých se budete všichni cítit bezpečně. Nejste povinna umožňovat kontakt otcově partnerce, ale nevím, jaký k ní děti mají vztah. Zkuste se bez přítomnosti dalších osob domluvit s otcem tak, aby to vyhovovalo především Vašim společným dětem.
Dobrý den. Může rozvedený otec jet s nezletilými dětmi v době, kdy je má o prázdninách, do státu, kde je vysoké riziko nákazy, a následná povinná karanténa vychází už na dobu, kdy mají být s matkou? O téhle skutečnosti ví dopředu, ale na otázku matky, odpovídá, že do toho, co s nimi dělá, když jsou u něj, jí nic není. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, v tomto případě bychom Vám doporučili se obrátit na Krajskou hygienickou stanici, kde Vám sdělí, jaká pravidla karantény platí ve Vašem případě. Z Vašeho dotazu není jasné, zda máte upravený styk s dětmi formou rozsudku a kdy si tedy máte děti předávat. Pokud bude nutná karanténa, je otázkou na hygienickou stanici, zda si můžete děti převzít a popř. zda s nimi případně nebudete muset být v karanténě také.
Obecně platí, že rodiče mají oba stejná práva a povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti, ze zákona náleží rodičovská odpovědnost stejně oběma rodičům, pokud jí některý z rodičů nebyl zbaven, nebo nebyl ve své rodičovské odpovědnosti omezen (to lze ale jen na základě rozhodnutí soudu). Ani jeden z rodičů nemůže určovat druhému rodiči, jak bude svou rodičovskou odpovědnost vykonávat, případný zásah do rodičovských právi náleží jen soudu.
Dobrý den. Chci se zeptat. Mam dceru ve své péči jsou ted v rijnub3 roky a chci se odstehovat z Čech na Slovensko za praci a přítelem a otec dcery stim nesouhlasí. Tak jsem zažádala soud o povolení vycestovat . Byli jsme i na mediaci kdy mediatorka sepsala to ze otec souhlasí s odstehovanim a dokonce se i domluvili jak si budeme malou předávat....ale po týdnu si to otec rozmyslel a dohodu nepodepsal. A ted 9.8 máme soud o tom zda se mohu s dcerou odstehovat. Máme i soudem dane alimenty a kdy dceru otec muze mit a vidět. Chci se zeptat kdyz mi soud povolení da. MŮŽU SE TEDY ODSTEHOVAT?. A KYZ POVOLENI NEDA KAM SE OBRATIT. NEMUZE MI VECNE NEKDO ORGANIZOVAT ZIVOT nehledě na to ze mi otec rekl ze mu nejde o malou ale o to aby skočil me. Dekuji za informaci...jsem uz bezradna Ještě jsem zapomněla podotknout ze paní z OSPOD souhlas k odstehovani dala
Dobrý den, z Vašeho dotazu jsem pochopila, že aktuálně možnost odstěhování řešíte soudní cestou, jednání je nařízeno. Proto vyčkejte rozhodnutí soudu. Je třeba, aby i pokud se odstěhujete, měl otec umožněn styk s dcerou. Informace, které popisujete, je třeba u soudu sdělit v rámci Vaší účastnické výpovědi, dobré bude také předložit mediační dohodu, i když ji otec nakonec nepodepsal. V případě, že soud vycestování povolí, nic Vám nebude bránit, i když otec má možnost se proti rozhodnutí soud 1. stupně odvolat, stejně tak vy, pokud by soud Vašemu návrhu nevyhověl. V samotném řízení má dítě zcela jistě stanoveného kolizního opatrovníka, který hájí zájmy dítěte, můžete situaci konzultovat i s ním.
Dobrý den, chci se zeptat mám přítele s kterým se známe spoustu let. Asi poslední rok mezi námi vznikl nějaký vztah ale přímo spolu nežijeme, každý máme sve finance svůj domov. Přítel se dostal do situace že bývalá žena se nechce starat o jejich dceru a dcera má skončit v dětském domově. Přítel jelikož má exekuce a nízký plat neví jak by se o dceru postaral. Ráda bych mu pomohla a vzala si ji do pěstounské péče, myslíte že je to možné? Děkuji
Dobrý den, svěření dítě do pěstounské péče je poměrně složitá záležitost a protože nám nejsou známy žádné bližší okolnosti týkající se nezletilého dítěte, nelze se tímto způsobem vyjádřit.
Obecně to samozřejmě lze, můžete si případně podat k soudu návrh na svěření dítěte do své péče (do péče jiné osoby) nebo do pěstounské péče.
Doporučuji Vám se spojit s pracovníkem OSPOD, který má nezletilou ve své péči a domluvit si schůzku na OSPOD – bude Vám poskytnuto sociálně právní poradenství v této věci a můžete se domluvit na konkrétním postupu.
(kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den. Od bývalého partnera jsem odešla před třemi lety, když byli našemu synovi dva roky. Pod neustálými výhružkami jsem bohužel u soudu nezmínila, že má otec problém s alkoholem (v té době pil 6 piv denně). Soudem máme stanovené výživné a víkendy u otce syn tráví jednou 14 dnů. Jeho alkoholismus se stupňuje. Pro syna posílá své blízké (aby mu ho dovezli, protože v odpoledních hodinách už nemůže kvůli hladince v krvi řídit ), nedodrží slova, sliby, který synovi slíbil. Nebo volá, že to včera trochu přehnal, zdali bych mu syna nedovezla, apod. Tento pátek volal, že přijede ve čtyři, jenže ze čtvrté hodiny bylo šest.. přijel a byl podnapily, byl z něho cítit alkohol na míle daleko. A teď k tomu hlavnímu. Jsem jako matka povinna svěřit permanentně opilému otci syna? Jak a u koho dokáži, že má otec problém s alkoholem? Nechci, aby náš syn o víkendech viděl a prihlizel k tomu, jak jeho tatínek popiji a kouří. Děkuji
Dobrý den, po přečtení vašeho dotazu není úplně jednoduché stručně odpovědět.
Bylo by vhodné, abyste zkontaktovala příslušnou pracovnici OSPOD a domluvila si na OSPOD schůzku, kde vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství v této věci.
(kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den. S bývalým přítelem máme 13 letou dcerku, kterou mám ve výhradní péči. Vše ohledně styku a placení alimentů máme stanoveno soudem. Zajímá mě, jak je to s věcmi, které dcerce (jde konkrétně o jízdní kolo) bývalý zakoupil a je jí již malé. Chtěla jsem se pokusit kolo prodat a dát dcerce peníze na šetření, nebo přidat k novému kolu, které se bude pořizovat. Bývalý chce peníze zpátky, i přes to, že jsem mu pár měsíců zpět vyhověla na jeho žádost a prosby, aby mohl po dobu 4 měsíců posílat o 800 Kč méně z alimentů každý měsíc. Nechtěl si měnit příkaz, peníze jsem mu posílala zpet na účet jak žádal. Teď si připadám jako hlupák, když žádá peníze za dcerky kolo. Jak je to ohledně věcí dětí? Mohu dát z kola dcerce peníze stranou? A mohu chtít případně doplacení alimentů, i když jsem mu vyšla prvé vstříc?
Dobrý den, nevím o žádné právní úpravě, která by toto přímo upravovala.
Obecně platí, že rodič, který nemá dítě svěřené do své péče, má určeno tzv. výživné. Částku máte uvedenou v rozsudku, včetně doby splatnosti za každý měsíc. Vše, co pak případně dává povinný navíc, je nad rámec stanoveného výživného, ale není nijak právně vymahatelné.
Je to na vás rodičích a na vaší vzájemné dohodě. Pokud Vám otec zaplatil výživné tak, jak dle rozsudku měl a Vy jste mu částku vrátila zpět, těžko tuto částku budete nyní vymáhat. Stejně tak otec od Vás bude těžko vymáhat peníze za prodej kola, které daroval dítěti.
Dobry den. Přítel má velký problém. Dcera která byla při rozvodu přidělena matce je u otce od jejich 5 let. Byvala manželka se zřekla alimentu ve prospěch dcery. Měli to jen ústní dohodou bez soudu. Dceři je teď 17. Přítel se dostal do finančních problémů a šel do insolvence. Insolvencni správce,ale po nem chce,aby jsem šel přes soud ohledně opatrovnictvi dcery do své péče jinak to prý soud smete ze stolu. Nevím zda by stačila dohoda mezi rodiči a ověření podpisů ohledně výživného že ho matka nebude chtít zpetne,když to tenkrát nebylo podaný soudně. Dekuji
Dobrý den, z vašeho dotazu není zcela jasné, o co insolvenčnímu správci jde. Jako pracovník OSPODu se nemohu vyjadřovat ke skutečnostem týkající se insolvence. Bylo by proto vhodné, abyste se obrátili na nějakou neziskovou organizaci, která se zabývá poradenstvím v této věci (v ČB je to např. organizace THEIA, která má zkušenosti s insolvenčním řízením a oddlužováním)
Obecně lze říci, že pokud rodiče mezi sebou uzavřou dohodu, nemusí být výživné upraveno soudně. Pokud by některý z rodičů o výživné na dítě případně žádal zpětně, lze to jen tři roky zpětně.
Dobrý den,mám dotaz.Když sociální pracovnice lže a na základě lživým informací co poslala k soudu mi bylo odebráno dítě předběžným opatřením.Jak se mohu hájit a zamezit případným dalším zásahům do mých práv jako rodiče .Jinak než odvoláním ,,což sem už učinila “ A podáním návrhu na sociální pracovnici za podjatost.A tím ze mi dítě na základě lži odebral soud co ona napsala .Mám že sociální pracovnice snad muže vše.Když si pošle lež na soud a pak mi vemou dítě.A pak se rodiče hajte a přiznání soudní vykonavatelky co mi přišla dítě odebrat me rozesmalo.Soud si to nečte,pokud je podán navrh na předběžné opatření do 24 hodin.tak me zajímá jak se mám teda bránit proti ženě co si osobní spory co spolu máme hojí na mem dítěti .tím ze mi ho vzala
Dobrý den, protože neznám konkrétní okolnosti odebrání dítěte a návrhu k soudu na předběžné opatření, nemohu se k tomu blíže vyjádřit.
Obecně lze říci, že sociální pracovnice vám dítě odebrat nemůže, o odebrání dítěte z péče rodiče může rozhodnout jen soud – předpokládám, že soud vyhodnotil všechny okolnosti a rozhodl tak, jak bylo v nejlepším zájmu dítěte.
Pokud s rozhodnutím soudu nesouhlasíte, můžete využít opravný prostředek odvolání a doložit k odvolacímu soudu všechny důkazy, které pro své tvrzení máte.
Na sociální pracovnici můžete případně podat i stížnost k jejímu nadřízenému.
Dobrý den chci se zeptat čeká me soud o péči o syna a do toho mám soudní dohled a já bych se chtěla odstehovat do brna což je od otce syna přes 200 km ještě před soudem dekuji
Dobrý den, pokud se chcete stěhovat do Brna a máte syna ve své péči, měla byste otce o tom informovat. Pokud otec s přestěhováním syna, pokud má dítě trvalé i obvyklé bydliště zde v ČB, nebude souhlasit, stěhovat byste se neměla, jinak by vaše jednání mohlo být posuzováno jako vnitrostátní únos dítěte.
Protože se jedná o poměrně složitou situaci, bylo by vhodné, abyste se spojila s vaší sociální pracovnicí, která vám v této věci poskytne sociálně právní poradenství. Doporučuji Vám si sjednat osobní schůzku na OSPOD co nejdříve - (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den Bývalá přítelkyně má syna ve sve péči chci se zeptat ohledně videohovoru do 4 dne tohoto měsíce jsme si se synem obden volal ale pak to zatrhla s tím ze to není dané rozsudkem a dál mi napsala tuto zprávu ze které se domnívám že jde z její strany o citové vydírání ( cituji: Ty budeš moci volat malému přes videohovory výměnou za červenec a srpen s přespáním jeden den, to znamená přepsání ze soboty na neděli. Souhlas?) Mohl bych prosím poradit zda může soud matce nezletilého ty to videohovory přikázat nebo kam bych se měl popřípadě obrátit děkuji Jindřich
Dobrý den, z vašeho dotazu nevyplývá, zda máte již něco upraveno soudně, jak je dítě staré a jak daleko od dítěte bydlíte - nemohu se proto konkrétně vyjádřit jak by mohl být případný styk s dítětem upraven.
Obecně lze říci, že je na vás na rodičích, jak si případný styk s dítětem upravíte jak do četnosti, tak do rozsahu a případně i jeho formu. Pokud se nedohodnete, můžete jako otec podat návrh k soudu na úpravu styku a v rámci toho řízení můžete navrhnout i videohovory. Je pak na soudu, jak posoudí návrhy vás rodičů a jak ve věci rozhodne, samozřejmě s ohledem na oprávněné zájmy dítěte.
Dobry den,jsem sama s malym od 4mesicu,jiz mu je 21mesicu,ale bohužel jsem myslela ze se k nám vrátí bývalý pritel před půl rokem,byl zase normální a bohužel i přes prášky jsem otěhotněla a zjistila to a řekla mu to ale řekl že v žádném případě, a opět se zbalil a odešel.Jen chci aby podepsal otcovství a platil na děti alimenty nic jiného už po něm nechci.Nastesti na malého platí,domluvily jsme se tak a tak to bude i u dcery.Ale jak to prosím bude z rodicakem,kterým mám na prvního syna,kdy se to prosím má nahlasovata co říct na ÚP.Nebyly jsme manželé,tak máme spolu na malého sepsány papír a ověřený u notáře podpisy.Ale dozvěděla jsem se ze teď to musí být soudně,chci se zeptat zda je to pravda.Pokud jsme se na tom ted takto domluvily,musím vše řešit soudně,když to po mě Urad prace bude chtít kvůli rodičovské a vyloučení byvaleho?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, po přečtení vašeho dotazu není úplně jednoduché stručně odpovědět na všechny vaše dotazy. Bylo by vhodné, abyste zkontaktovala příslušnou pracovnici OSPOD a domluvila si na OSPOD schůzku, kde vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a budete se moci osobně doptat na vše, co je potřeba.
(kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Manžel má 15 leteho syna v péči, jelikož chlapec o matku přišel už před mnoha lety. Bohužel jsme se dozvěděli, že syn o nás (rodičích) a o jeho nevlastním bratrovi podává zkreslené a mylné informace a dost ošklivě se o nás vyjadřuje jeho babičce, která ho bohužel ve všem takovém podporuje a svým způsobem ho tím ovlivňuje! Je tu nějaká možnost, že bychom zabránili ve styku nebo jakéhokoliv kontaktu mezi babičkou a synem? Děkuji za odpověď. Lenka
Dobrý den,
problém, který popisujete nevyřešíme jednoduchou odpovědí touto formou. Dítě má rozhodně právo na styk se svým prarodičem a asi není úplně představitelné, že byste mu v jeho věku bránili v tomto kontaktu.
Z toho mála, co píšete, nevyplývá, zda jste i vy jako rodiče v kontaktu s babičkou a proč si o těchto věcech společně nepromluvíte. Z vašeho vyjádření ani není jasné, proč o vás „podává zkreslené a mylné informace a ošklivě se vyjadřuje“. Je na vašem zvážení, zda by nebylo vhodné navštívit psychologa nebo rodinného terapeuta a řešit vaše případné vztahové neshody.
Dobrý den, můj bratr se rozešli s přítelkyní. Mají spolu 4 měsíčního chlapecka. Bratr se odstěhoval, ale chce se se synem vidat. Bývala partnerka mu rekla, ze do soudu mu ho nedá. Můžu se prosím zeptat, jaké povinnosti a práva má teď jako otec ditete?
Dobrý den,
pokud je Váš bratr zapsán v rodném listě dítěte jako otec, tak má stejná práva a povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti jako matka. Pokud se otec s matkou nedohodnou, musí otec podat návrh k soudu na úpravu péče a styku s dítětem. Vzhledem k věku dítěte Vám pro bližší informace doporučuji zkontaktovat pracovníky OSPOD (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
Dobrý den, Mám v péči 4letou dcerku , která chodí 1x za 14 dní na víkend ke svému otci. Vše máme již soudně dané. Ale nyní jsem zjistila že otec dcery, má finanční problémy. Hrozí mu exekuce a nyní jo odpojili od elektřiny,kvůli tomu že neplatil. Mě se samozřejmě nelibi tato situace, abych mu dceru dávala na víkend kdyz ma odpojenou elektrikou, aby tam má dcera byla po tmě, bez tepla atd.. Jak se mohu bránit? Má na to i tak právo? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
jako rodiče máte oba stejná práva a povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti. Tedy i právo na styk s dítětem. Pokud máte tuto skutečnost upravenou soudně, je soudní rozhodnutí platné. V případě, že otec nemá podmínky na to, aby zabezpečil řádnou péči o dítě, je situace trochu jiná.
Na Váš dotaz nelze odpovědět jednou větou touto formou, jako pracovníci OSPOD bychom potřebovali znát i další okolnosti a více informací.
Vzhledem k věku dítěte Vám pro bližší informace doporučuji zkontaktovat pracovníky OSPOD (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb) a domluvit si schůzku na oddělení OSPOD
Dobrý den, mám dvě děti ve své péči upraveným stykem s otcem. S dětmi jsem odešla před více jal 2 lety a nyní si našla partnera u kterého s dětmi začínám trávit více času, me však tak, aby to ovlivnilo styk s jejich otcem. Ten se začal dětí vyptávat na mého nového partnera, syna posadil k PC aby mu na Google maps ukázal dům přítele, aby mu popsal jak vypadá, teď chtěl pi dětech přesnou adresu. Deti ji neznají, ale svěřili se mi. Otci deti jsem volala s prosbou o vysvětlení. Byl nepříjemný, zvyšoval hlas, vracel se k minulosti a telefonat nikam nevedl. Po jeho skonceni mi prisla sms, ze ma pravo vedet, kde presne se deti nacházejí. Ma otazka je, pokud jsem u noveho pritele a mam z otce deti obavy, mam povinnost sdelit mu presnou adresu noveho partnera? Vyhorzuje mi soudem a ospodem a ja bych nerada porusila nejaka jeho prava, ale zase mam potrebu si chranit sve soukromi. Predem dekuji za odpověď. HK
Dobrý den,
Váš dotaz nevyřešíme tímto způsobem. Doporučila bych osobní schůzku obou rodičů na OSPOD.
Obecně lze říci, že rodič, který má dítě ve své péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem připravit, řádně jej umožnit a s druhým rodičem spolupracovat. Rodiče jsou povinni vzájemně si sdělit vše podstatné, co se týká dítěte a jeho zájmů.
Dobrý den. S bývalou manželkou řeším jednu věc ohledně podílení se na potřebách dítěte. Chce koupit synovi postel za 12 000 a požaduje po mě půlku s tím, že jí to dát musím, protože se musím podílet na potřebách dítěte. Pokud chce syn na tábor platím to, pokud se kupují věci do školy, je to samozřejmé. Ale tohle se mi zdá už moc a tak se obracím s dotazem, zda je i toto potřeba dítěte na kterou se vztahuje onen rozsudek.
Dobrý den, na Váš dotaz Vám nemohu konkrétně odpovědět, protože neznám přesné znění Vašeho rozsudku. Tam máte přesně uvedeno, co jste povinen - je potřeba se podívat do výroku rozsudku, kde jsou stanoveny Vaše povinnosti a tyto povinnosti, pokud je nesplníte, jsou dále vymahatelné.
Obecně platí, že rodič, který nemá dítě svěřené do své péče, má určeno tzv. výživné. Částku máte uvedenou v rozsudku, včetně doby splatnosti za každý měsíc. Vše, co pak dáváte navíc, je nad rámec stanoveného výživného a je to jistě v zájmu dítěte. Může zde ale býti uvedena i Vaše další povinnost se podílet na.., ale to je opravdu na konkrétním znění rozsudku.
Nevidím zásadní důvod, proč by Váš syn nemohl mít kvalitní postel s kvalitní matrací, je ale na vaší domluvě jako rodičů, jakou postel zakoupíte a jakou částkou se na tom budete podílet.
Dobrý večer, moc bych byla vděčná za radu a nevím kam se mám obrátit. Můj muž je už z toho nešťastný a neví co má dělat. Teď vám napíšu důvody. Vim ze mi určitě úplně neporadite ale byla bych vděčná alespoň za něco. Můj přítel má skoro 9letou dcerku. Která bohužel skončila v pěstounské péči. Ale problém byl ten že přítel měl nějaké problémy. Ale vždy si udělal čas aby ju viděl ale neměl prostě možnost dítě zatím vzít zpět. Malá ho viděla od malička až do 4let. Potom se stal vlastně problém že se stěhoval dal než dcera byla umístěna. Měl ještě nějaké problémy. Chtěl to vše dát do kupy a potom se jakoby s malou vidět. Nešlo bohužel jinak. Bohužel se odloucil a malá ho neviděla vlastně dlouho. Řešil to teď s kurstorkou která ho po roce vzala a vyzvidala se o něm něco. Potom musel čekat až 2021 kvůli epidemii . A potom že malá se údajně vyptavala na něj tak jsme napsali dopis a poslali fotky jak tatínek vypadá. A v únoru se vlastně po prvé životě viděli. Zatím neříkala tati . Trošku se stydela ale když se loučili malá ho objala. A psal furt neustále dopisy 5-6dopisu na které už mala neodepsala. Svádí oni že malá údajně nemá čas a že se jí nechce že je prý líná. To jsem trošku brala potah potom kvůli covidu zase nemohli tak teď měli zrovna přes skype hovor . Tým pádem se uviděli po druhé v životě. Venku malá mu týkala. A najednou mu vykala. Moc přes skype sním nechtěla mluvit. Tak odpovídala jen z ridka. A jen se usmivala a na vše kyvla. Prý když se ptal jestli je ráda že on ji zavolal řekla že ano. Ale přítel řekl ze by byl rád kdyby se udělal sni výlet s pestounama. A pestounka mi dnes volala že malá je že všeho špatná. Ze sním nechce údajně mluvit. Ze údajně on chce sni sám na výlet a že má strach td. Nevím jestli je to vubec pravda . A řekla že zatím malá sním nechce mluvit. Nez ji nevysvetli že to myslel že fakt říkal že půjde i s pestounama. Prý má něco na malou nachystat nějaké povídky, otázky nebo o sobe . Ale hlavně přítel nevi jak má svoji dceru připojit tak aby ho měla radá. Co byste poradila ? Jak má postupovat? Co vše může napsat? Jak má psat 9lete dceri ? A jak komunikovat aby ho získala? Děkuji
Dobrý den,
problém, který popisujete je za daných okolností asi pochopitelný. Pokud dítě nevidělo rodiče pět let, nemůžete očekávat, že po prvním nebo druhém kontaktu bude holčička říkat Vašemu příteli tatínku. Zde bude jistě potřeba dlouhodobá práce k navázání vztahu a důvěry. Jak to udělat, nevyřešíme touto odpovědí na Váš dotaz.
Doporučuji Vašemu příteli se obrátit na dětského psychologa a tyto věci s ním probrat a domluvit se, jak postupně vztah navazovat. Dále se můžete obrátit jak na pěstounskou rodinu, tak na jejich doprovázející organizaci (každá pěstounská rodina má na něj kontakt), případně na pracovníka OSPOD, který má dceru Vašeho přítele na starost.
Dobrý den prosim vas pekne kdyz byly me dceri 2 roky jejiho otce zavreli do basy otcovstvi nepodepsal nyni je dceri 6 let jeho pustili napsal mi ze si pozadal o stridavou peci a o testy dna co ted bude? to mu ji opravdu budu muset davat? dcera ho absolutne nezna tati rika memu priteli s kterym zijeme 3 roky jeji otec bydli 100km ode me jak se mohu branit nechci mu davat dceru je to kriminalnik sedel uz po druhe a to mu je 31 let dekuji za odpoved Zmarzlakova Nikola.
Dobrý den, z Vašeho dotazu není zcela jasné, zda je otec uveden v rodném listu, píšete jen, že otcovství nepodepsal. Pokud otec není uveden v rodném listu, nemá žádný zákonný nárok cokoli požadovat a pokud by chtěl uznat své otcovství, musí k soudu podat žalobu na určení otcovství.
Pokud je otec zapsán v rodném listu dítěte, má stejná práva a povinnosti jako Vy – rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům.
Předpokládám, že doposud nemáte žádnou soudní úpravu a rozsudek, kde by byl určen styk – pokud tedy otec bude požadovat styk s dítětem a nedomluví se s Vámi, musí podat návrh k soudu. Soud pak bude posuzovat jeho návrh a bude zkoumat všechny skutečnosti. Jedna věc je, že otec má nárok na styk s dítětem a dítě má nárok na styk s otcem, druhá věc, jakým způsobem bude styk probíhat a v jakém časovém intervalu. Ve vašem případě, kdy dcera neviděla otce 4 roky a prakticky ho nezná, si nedokáži úplně představit, že by soud ihned rozhodl o střídavé péči.
Pro bližší informace Vám doporučuji zkontaktovat pracovníky OSPOD (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den, pronajala jsem si s dětmi dům 3+1 ,ve dvoře je druhá bytová jednotka 1+1 ,kterou měl obývat blízký přítel rodiny , měli jsme ústní dohodu ,že bude přispívat 7000kč na nájem a služby. Nájemní smlouva je samozřejmě psaná na mě ,ale tento mladík v ní je zapsán společně s mými dětmi jako spolubydlící...Pronájem domu obnášel i jiné finanční výdaje (vratná kauce 40000kč,provize realitní kanceláři 20000kč+2 nájmy 25000 se službami/měs.) , vše hrazeno mou osobou . Opět proběhla ústní dohoda o příspěvku v pětinové výši z celku , kdy by částku splatil postupně v nájmu. Bohužel dva dny po uzavření nájemní smlouvy s majitelem domu ,z tohoto vycouval bez udání důvodu...Požadovala jsem dohodnuté peníze ,kdy mi oznámil ,že nic nepodepsal ,tak nic nedostanu.....Je možnost nějakým způsobem peníze vymoci? Velice děkuji za radu. S pozdravem Kleniarová Eva
Dobrý den,
v případě, že blízký přítel i nadále bydlí v druhé bytové jednotce, ale odmítá vám hradit domluvené náklady, můžete na dotyčného podat žalobu pro bezdůvodné obohacení. V případě, že blízký přítel v bytové jednotce nebydlí, musela byste u soudu prokázat uzavření ústní smlouvy, pokud byste nebyla schopná toto prokázat, neměla byste šanci na úspěch a vymáhání slíbené částky.
V případě dalších dotazů se můžete obrátit přímo na:
THEIA - krizové centrum o.p.s.
Mánesova 11/3 b
České Budějovice
370 01
tel : 728 008 771
mail : mertlikova@theia.cz
www.theia.cz
Naše organizace se umístila ve své kategorii na 1. místě a získala Cenu hejtmanky Jihočeského kraje ZA SPOLEČENSKOU ODPOVĚDNOST 2018
Staňte se našim fanouškem na Facebooku :-)
http://www.facebook.com/THEIA.o.s
Dobry den, S otcem dcery (3roky) mame soudni rozhodnuti o predavani ditete. Dcera je v me peci a otec dceru vida ob vikend. Do ted si dceru sam nebere, ac by podle rozsudku mel (dcera je velmi citliva a nechce s otcem odchazet. Do nedavna ho neznala a jeji zazitky s nim, nejsou moc stastne..) dceru doprovazim pri kontaktu s otcem, ktery to take vyzaduje. Snazime se spolu vychazet, ac vstricnost je spise z me strany. Nikdy jsem kontakt z nejakeho duvodu nezrusila, naopak mu davam nahradni dny za ty jeho, ktere nedorazil (nekdy dokonce bez omluvy). Momentalne mam vsak jiz noveho partnera, s kterym delsi dobu take spolecne zijeme, jsem s nim tehotna. Muj dotaz se tyka dnu, kdy budu v porodnici. Je moji povinnosti zajistit manzela, aby se mnou nebyl u porodu/ v porodnici a dceru predal otci? Nebo mohu dat otci automaticky jiny termin, kdyz tento dceru ja predat nemohu, (i kdyz je pravdepodobne, ze na truc nebude souhlasit) a byt v klidu v porodnici? Predem dekuji za odpoved.
Dobrý den, pokud je to možné, nejlepší způsob je domluva mezi vámi rodiči. Doporučuji vám si o tom s otcem dítěte promluvit a vymyslet způsob předání, popř. se domluvit na náhradním termínu.
Pokud mezi vámi nebude shoda na řešení, měli byste dodržovat rozsudek v této věci. Nevím, jak máte v rozsudku přesně definováno kdo, kdy a kde komu dítě předává. Obecně lze proto říci, že jste povinna dodržet rozsudek a zajistit případné předání dcery otci ve stanovený termín. Je na Vás, jakou osobu zvolíte (může to být kdokoli z rodiny nebo známých), za předpokladu, že v rozsudku toto není upraveno a uvedeno jinak.
Dobry den. Mam dceru ve střídavé péči. Jeji otec me pravidelne ocernuje v dobe kdy je dcera u nej. Napred jsem myslela ze si to vymyslela, ale rika takové věci, které nema jak vedet. Např. ze ji otec rikal ze sem ji nechtěla, ze kdyz byla mala ze jsem ji bila. A me stále píše ze u nej dcera brečí ze chce mit normalni rodinu. Chtela jsem se proto touto cestou zeptat zda se da nejak tomuto chovani bránit? Řešila jsem to uz s pracovniken OSPOD, ovsem vzdy si pouze zavolal otce ktery mu rekl ze nic z toho neni pravda a tim vse skoncilo. Dekuji za odpoved
Dobrý den,
pokud jste to řešila s pracovníkem OSPOD, jak píšete, jedná se ze strany OSPOD o standardní postup. Můžeme rodiče pouze poučit a doporučit jim, jak by měli před svým dítětem mluvit a co by neměli říkat. Souhlasím s Vámi, že by otec neměl matku před dítětem „očerňovat“, ale nevím, jak to zařídit jinak, než rozhovorem s daným rodičem a apelováním na jeho mravní základy. Pokud by jeho chování mělo znaky přestupku, pak je toto možné řešit v přestupkovém řízení, v tomto případě se musíte obrátit na PČR.
Pokud bude mít Vaše dcera tyto nepříjemné zážitky, doporučila bych Vám toto s ní řešit a povídat si o tom, popř. vyhledat pomoc dětského psychologa nebo krizového centra. Můžete se obrátit i na naše OSPOD (pokud máte trvalé bydliště v ČB a okolí), můžeme vám zprostředkovat psychologa OSPOD.
Dobrý den, mám dceru, které budou dva roky. Když se narodila měla jsem ještě trvalý pobyt u rodičů, tím pádem i ona. Po porodu jsme můj trvalý pobyt změnili s přítelem k jeho rodičům, kde jsme všichni bydleli. Dceři zůstal trvalý pobyt u mých rodičů. Kontaktoval by nas kvůli tomuto pracovník OSPOD? Předem děkuji
Dobrý den,
Pokud máte Vy a Vaše dcera rozdílné trvalé bydliště, je to Vaše záležitost a určitě jen tato skutečnost není důvodem, proč by Vás kontaktoval pracovník OSPOD. Předpokládám proto, že pokud Vás někdo z OSPOD kontaktoval, není to jen kvůli rozdílnému trvalému bydlišti.
Bylo by vhodné, abyste se pracovníkem OSPOD spojila - kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
Dobry den. Chci se zeptat, přítel ma 5 letou dceru s bývalou přítelkyni která mu ještě ani jednou malou neukazala, ted chodí na mediace kde se ma řešit kdy malou ukáže, ale zatím to vypadá tak že jeho bývalá přítelkyně dělá vše aby mu ji nemusela dávat, malá dokonce ani neví že její otec je můj přítel ale považuje za svého otce přítele od bývalé, ale alimenty ty chce nejlépe pořád zvyšovat. Da se něco dělat v případě že malou mu nebude chtít dávat tedy s alimenty?
Dobrý den,
Váš dotaz je poměrně nejasný a není zcela zřejmé, co máte na mysli pod pojmem „něco dělat s alimenty“. Nepíšete, zda byla vyživovací povinnost již určena soudem, nebo zda se jedná o dohodu mezi rodiči.
Pokud se ptáte na to, zda otec musí platit výživné i pokud nebude v kontaktu se svou dcerou, tak pokud je Váš přítel otcem dítěte a je zapsán v rodném listě dítěte, má svá práva ale i povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti, tedy i povinnost plnit vyživovací povinnost. Pokud není vyživovací povinnost zatím soudně určena, může se obrátit na soud a nechat si stanovit výživné přiměřené věku dítěte a jeho příjmům. Případný vzor návrhu k soudu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům a zahrnuje povinnosti a práva rodičů, které spočívají mimo jiné i v udržování osobního styku s dítětem. To, že se otec s dcerou nyní nestýká, neznamená, že se s dcerou nebude stýkat v budoucnosti. Nelze podmiňovat hrazení výživného s jeho právem na případný osobní styk s dítětem.
Doporučuji Vám aby Váš přátel a otec dítěte zkontaktovat pracovníky OSPOD a přišel na oddělení osobně, kde mu bude poskytnuto sociálně právní poradenství týkající se jak případného styku otce s dítětem, tak problematiky výživného (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
Dobry den.moj syn ma 5rocnu dcerku v cechach s matkou dietata nebol zosobaseny,rozisli sa ked malej bol3. plati na dieta 130 eur,neviem podla coho mu dali taku vysku,ale k problemu ktory mame dlho .matka dietata otcovi aj rodine znemoznuje kontakt s dietatom.ak sa chce syn alebo mi dohodnut ze za nou prideme nikdy nema cas ,alebo nie su doma alebo maju navstevu .a nakoniec povie ze nejavi syna my. zaujem a preto ze aj priezvisko dcery zmeni,ma na to pravo ? a co vyzivne? peniaze chce ale akoby otec a jeho rodina neexistovali.prosim poradte co robit.Dakujem za odpoved Iveta
Dobrý den,
jsou dvě možnosti, buď se na částce výživného rodiče dítěte domluvili, nebo byla otci částka určena soudem a pak musí mít rozsudek s odůvodněním, kde je to uvedeno. Pokud částka není adekvátní, může se otec obrátit na soud s novým návrhem na změnu (pokud již rozsudek existuje) nebo návrhem na určení výživného.
Nepíšete, zda je otec také v ČR a jakou má případně možnost se s dcerou vídat. Každopádně obecně platí, že pokud je otec dítěte zapsán v rodném listě, má stejnou rodičovskou odpovědnost (oba rodiče mají stejná práva a povinnosti). Mezi rodičovskou odpovědnost spadá i právo na styk s dítětem. Pokud mu tedy matka neumožňuje styk s dítětem, bylo by dobré se obrátit na soud s návrhem na určení styku.
Co se týká změny příjmení, není to tak jednoduché – pokud otec nedá souhlas se změnou, musí se matka obrátit na soud, který v této věci bude jednat a bude hájit zájem dítěte.
Pokud je váš syn na Slovensku, bude to složitější a nevyřešíme to obecnou odpovědí na tento mail.
Bylo by dobré, aby se pak otec obrátil na OSPOD (místně příslušné je to, kde má dítě trvalé bydliště), kde mu bude poskytnuto sociálně právní poradenství.
Dobrý den,muj ex dostal 30 mesicu zkušební dobu na řádné placeni 2000 bezneho a splaceni dluzneho vyzivneho cca 30.000,jinak pujde na 10 měsíců do vezeni. Mam to tedy chápat tak,ze na to ma 30.mesicu a ja nemuzu behem ty doby nic hlasit,nebo mam hlasit,ze vubec nic ještě za 3 mesice nezaplatil ,ani dlužné ani běžně výživné.Rozhodnutí je platné od června.Dekuji moc.
Dobrý den,
Váš dotaz by měl být směřován spíše na soud, který rozsudek vydal. Vzhledem k tomu, že nám není známo přesné znění rozsudku, nemůžeme se vyjádřit jak má otec dítěte nastavené podmínky zkušební doby a jak by při jejich případném neplnění byl postižen.
Dobrý den, můj mladší bratr bude umístěn do dětského diagnostického ústavu Homole. Protože je psychicky nemocný a byl u pěstounu. A já jediný z rodiny se o bráchu celá léta zajímám. Jsem sním v kontaktu i s pěstounama. Bráchovi bude letos 12 let. Ale jak je nemocný musí ho umístit do toho ústavu. A tím možná pro ně pěstounství končí mi říkali. A tím pádem bude mít bracha jen mě už. Protože matka a otec jsou bezdomovci žijící v maringotce a nemají o něj zájem. Ještě máme dvě ségry ale jedna je v Dobřanech se schizofrenií a druhá ségra je alkoholička žijící na ubytovně a nemá příjem tudíš je zavislá na socialních dávkách. Já jediný se o bráchu celou dobu zajímám,mám stálou práci a bydlím v pronájmu s přítelkyní.Zkrátka šel jsem jinou cestou než oni....A moje otázka tedy zní: Myslíte že je možnost aby mi pak bráchu pujčili na vánoce domu? A případně co pro to udělat a jak sepsat žádost? Děkuji
Dobrý den,
určitě to možné je.
Doporučuji Vám se spojit s konkrétním pracovníkem OSPOD, který má v péči Vašeho bratra (pokud má Váš bratr trvalé bydliště na Českobudějovicku, tak kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb). Na OSPOD Vám budou vysvětleny všechny možnosti a postup.
Dobrý den...Prosím o radu. Mám dceru 5 let,ve výhradní péči. Dohodu s ex nemáme danou,je to čistě na nás...Mala se mi před pár dny vrátila od bývalého...A svěřila se mi,že ji tatinek zbil,až se počůrala. Že se pořád hada s tetou a ona tam brečí. Od té doby,co od něj dojela,to není ona,boji se všeho,všude chce být se mnou,v noci se boji usnout. Ex neví,že to vím,ráda bych znala pravdu,ale dcera se boji mluvit,když se jí zeptám, pláče a řve,že se o tom nechce bavit. Když se ptám,jestli chce k tatínkovi,říká,že ne,že chce být jen se mnou... Je objednaná k psycholožce, potřebuji znát pravdu... Má otázka zní...Ex neustále vyhrožuje střídavou péčí... Měl by nějakou šanci,kdyby se toto prokázalo? Je nezamestnany,má dluhy,trvaly pobyt na úřadě,bydlí u přítelkyně,nemá nic...Ale ona ano...Bydlíme od sebe 50 km. Je nějaká šance,že by ji dostal prosím?.... Děkuji
Dobrý den,
Váš dotaz nevyřešíme obecnou odpovědí, problematika rodičovské odpovědnosti, resp. práv a povinností rodičů je složitější a bylo vy vhodné si o Vaší starosti promluvit osobně.
Doporučuji Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství týkající se jak případného styku otce s dítětem, tak případné změny péče z výlučné na střídavou (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Dobrý den, Měl bych dotaz.V současné době jsem nezaměstaný a chtěl bych snížit výživné na dítě,které jé stanoveno ve výši 4150 kč.Jaký je prosím postup a jaké dokumenty k tomu potřebuji.Jsem z okolí Českého Krumlova. Děkuji Bouda
Dobrý den, musíte podat návrh k soudu na snížení výživného. Návrh podejte k soudu, který naposledy rozhodoval a který naposledy výživné stanovoval. Do odůvodnění můžete rovnou napsat, proč a případně o kolik chcete výživné snížit.
Případný vzor návrhu k soudu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat... S ex přítelem mám 3 letou dceru. Když jsem otěhotněla odešel a nechtěl podepsat otcovství, i když věděl že je dítě jeho, ale ohrazoval se, že dítě nechtěl ( i přes to, že mi řekl, že by mu to bylo jedno).Během těhotenství mi zkoušel vyhrožovat, že bude chtít střídavou péči když ji teda musí přiznat. Když bylo malé 3 měsíce se najednou ozval, že jí chce vidět. A tak jsem vše hodila za hlavu a a zkusila jsem to. Chvilku to šlo. Holku navštěvoval 1 až 2x za 14 dní, ale pak se to protahovalo a objevil se třeba jednou za 2 měsíce. A mala z toho byla špatná... Tudíš začali hádky. Nicméně mi ty dva roky platil alimenty na ruku. Od soudu má dáno 1500 kč. Je tomu rok co se tu neukázal a neposlal alimenty. O dceru neprojevil sebemenší zájem. Ostatním jen řekl, že mu dceru nechci pujčovat. A ted k věci. O alimenty jsem nezažádala jelikož vím, že na truc si holku bude chtít brát jen aby mě tím trestal jelikož mu nyní dceru po roce dát nechci. Nechci aby jí pletl hlavu. Kdyby jí měl rád, tak se na ní nevykašle. Ale nyní by se mi alimenty opravu hodily. Chci se zeptat jestli mám šanci, aby u soudu rozhodli, že nebude mít nárok na dceru, když o ní rok neprojevoval zájem a neplatil? Předem moc děkuji za odpověd Lenka 34 let
Dobrý den,
Z vašeho dotazu není zcela jasné, zda otec otcovství uznal a zda je zapsán v rodném listě dítěte. Vzhledem k tomu, že zmiňujete, že „od soudu má dáno 1500 kč“, předpokládám, že mu bylo stanoveno výživné, tudíž musí být zapsán jako otec dítěte. Pokud tomu tak je, má jak práva, tak povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti.
Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům a zahrnuje povinnosti a práva rodičů, které spočívají mimo jiné i v udržování osobního styku s dítětem. To, že otec v minulosti o dceru neprojevoval zájem, neznamená, že se s dcerou nebude moci stýkat v budoucnosti.
Nelze ani podmiňovat hrazení výživného, byť je to povinnost otce stanovená soudem, s jeho právem na případný osobní styk s dítětem.
Doporučuji Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství týkající se jak případného styku otce s dítětem, tak problematiky výživného (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb.
Dobrý den nevím jak mám postupovat chci se z manželem rozvést máme nezletilé děti 14 let a 11 let dcery, napsala jsem žádost o rozvod a i úpravu po a pro dobu manželů před rozvodem a po rozvodu, musím nejdříve poslat úpravu poměru nezletilých dětí na výživné a pak navrch na rozvod popř. zajít na Vaši poradnu, aby mi někdo poradil popř. nějaké číslo na sjednání schůzky na Vašeho zaměstnance, co a jak postupovat s manželem není domluva dekuji předem za odpověď Marie Tvarohova
Dobrý den, můžete zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb.
Dobrý den, mám děti ve věku 20 a 15let, potřebuji poradit a pomoc jak zabezpečit děti a sebe, neboť budu žádat o rozvod.Chci zažádat o rozvod, neboť s manželem si nerozumíme a začal holdovat dost alkoholu a na děti to špatně nesou. Už todál nechci snášet a myslím, že i děti. Nevím co dál a co dělat. Děkuji za radu.
Dobrý den,
Z vašeho dotazu není zcela jasné, o jaké zabezpečení dětí a Vás se jedná.
Ve věcech dávek státní sociální podpory (přídavky na děti, příspěvek na bydlení) a dávek týkající se dávek pomoci v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc) Vám doporučuji zkontaktovat úřad práce, který tyto dávky vyplácí. Případné dotazy a vysvětlení možného čerpání dávek můžete také nalézt na www stránkách MPSV.
Pokud budete podávat návrh na rozvod, měli byste mít upraveny vztahy k dětem, tedy je nutné podat k okresnímu soudu návrh na úpravu péče týkající se Vašich dětí. V rámci tohoto řízení by měly být upraveny i finanční závazky rodiče, který nebude mít svěřené děti do své péče, tzv. alimenty. Jedná se ale o řízení ve věcech dětí do zletilosti, tedy bude se to týkat jen Vašeho mladšího dítěte. Vaše starší dítě, které je již zletilé, by si případný návrh na výživné mělo podat samo, tedy pokud je ještě studentem a připravuje se na budoucí povolání.
Případný vzor návrhu k soudu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Můžete zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
dobrý den, nerad bych psal sem na stránky. lze někam zavolat a poradit se? týká se to péče o nezletilé díte. Myslel sem že se s manželkou dohodnu ale bohužel jsou tam aspekty které tomu velice brání. dekuji
Oddělení sociálně právní ochrany dětí
Kněžská 19, II. patro, České Budějovice
Podrobné kontakty na pracovníky SPOD najdete v záložce Kontakty SPOD ČB.
Dobrý den, Synům je 22 a 25 let, tento rok již dostudovali a jsou výděleční. Otci byla cca před 12 lety soudem stanoveno výživné 1800 a 2000 Kč. Styky byly tehdy zcela ukončeny. Tuto částku zasílal a nikdy jsme nežádali dále o zvýšení. Od tohoto měsíce začal posílat 1 kč. každému. Napadá Vás prosím, co zatím může být a co tím sleduje? Vždy byl agresivní intrikář a tvořil nepředstavitelné soudní obstrukce. Já ani děti ho nechceme kontaktovat, o peníze nám nejde, soudní spory nechceme. Jen mám zase strach, co vymyslel a o co mu jde. Může dětem nějak finančně škodit i když to nechají být? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud jsou synové zletilí a dostudovali, výživné od otce jim již nenáleží, resp. otci skončila vyživovací povinnost. Obecně platí, že výživné náleží dítěti, které se připravuje na budoucí povolání a není schopno se samo živit.
Nevíme, co by mohl případně otec dětí tímto sledovat, ani zda by mohl dětem „nějak finančně škodit“.
Dobrý den,mám sedmiletou dceru s matkou jsme se rozešli před pěti měsíci.Ústně jsme se dohodli na péči a na financích,vše funguje skvěle.Jsme sousedi, matka pracuje čtyři dny v týdnu noční, to je dcera u mne a další dny u matky, prázdniny a volna férově dělíme.Veškeré náklady matka za měsíc sečte dělí dvěma a já obratem zašlu finance. Ale nechce udělat žádnou písemnou dohodu.A já mám strach že mě dá jednou k soudu a já budu bezmocný. Jak se mám prosím zachovat abych byl drobet krytý do budoucnosti. Moc děkuji za radu. Pitra
Dobrý den,
jako rodiče máte ze zákona oba rodičovskou odpovědnost, ze které vyplývají Vaše práva a povinnosti. Je na Vás rodičích, jak si péči o dítě upravíte, nepotřebujete žádnou písemnou dohodu a schválení soudu.
Z Vašeho dotazu nevyplývá, co máte na mysli tím „být drobet krytý“.
Návrh k soudu na úpravu péče o Vaše dítě můžete v podstatě podat kdykoli a je jedno který z rodičů tak učiní, není znevýhodněn ten, který návrh nepodá a rozhodně není bezmocný. U soudního jednání se pak můžete oba rodiče vyjádřit k dané situaci a dát návrh na budoucí uspořádání poměrů.
Popisujete v podstatě příkladnou dohodu mezi Vámi rodiči. Pokud jste takto schopni fungovat a domlouvat se již nyní, nerozumím Vašim obavám z budoucnosti. Naopak, pokud nyní držíte ústní dohody tímto způsobem, je evidentní, že jste schopni se domlouvat flexibilně v zájmu Vaší dcery – žádná písemná dohoda nemůže nikdy obsáhnout všechny možné varianty, které by mohly nastat.
Dobrý den, mám 18 měsíční dceru a ukončili jsme vztah s jejím otcem. S dcerou jsme již odstehovane, máme změněné trvale bydliště a s otcem máme snahu se domluvit. S kým/kde se prosím mohu poradit o náležitostech, které je potřeba vyřídit, aby dohoda mezi mnou a jeho otcem fungovala a byla schválena oficiální cestou? Máme sepsanou mimosoudní dohodu, ovšem nevím, zda je v ni upraveno vše, co má být, kam ji odevzdat či jak nadále postupovat. Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud nepotřebujete úpravu poměrů k rozvodu, nemusíte si nechat dohodu mezi Vámi rodiči schvalovat „oficiální cestou“. Je na Vás na rodičích, jak se domluvíte a pokud máte uzavřenou mimosoudní dohodu, je vše v pořádku. Mimosoudní dohodu nemusíte nikam odevzdávat, je to dokument mezi Vámi rodiči. V případě problémů a nedodržování dohody ale není mimosoudní dohoda právně vymahatelná.
V případě, že potřebujete upravit poměry k dceři soudně (případný rozvod, žádost na ÚP o dávky), je nutné podat návrh k soudu a nechat si poměry upravit rozsudkem.
Případný vzor návrhu k soudu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Můžete zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
Dobry den, mohu vedet prava matky a ditete i kdyz je dite v pestounske peci u prarodicu .. Muze si matka vzit sve 6 lete dite na dobu urcitou na dovolenou k mori? Dite souhlasi ale prarodice jsou proti... Matka nikdy svemu diteti neublizila, duvod odebrani ditete z pece matky v ramci bydleni financni situace. Mohou takto pestouni zasahovat do styku mezi matkou a ditetem? Dekuji za odpoved snad mi poradite....
Dobrý den, pokud mají prarodiče dítě svěřené do pěstounské péče, odpovídají za všechny běžné záležitosti týkající se dítěte. V rozsudku soudu, kterým bylo dítě svěřeno do pěstounské péče, pak bývají vymezena práva a povinnosti pěstounů, případně i rozsah styku dítěte s dalšími osobami (tedy i matkou). Pokud neznáte přesné znění rozsudku, nemůžeme se konkrétně k dané situaci vyjádřit.
Obecně platí, že pokud rodiče nejsou zbaveni nebo omezeni na své rodičovské odpovědnosti, styk dětí s rodiči by měl být zachován. Co se týká případné dovolené, musí matka, pokud se s pěstouny nedohodne, podat návrh k soudu, aby případný styk s dítětem o prázdninách určil.
Dobrý den, prosím vás o radu. Mám skoro 8-mi letého syna a přes 3 a půl roku jsem ho neviděla a ani nevím co s ním je, jak se má, jak roste, prostě nic. Jeho otec ( můj bývalý) semnou nechce komunikovat. Teď mám manžela a 3-leteho syna, manžel je ochotný mi jakkoliv pomoct. Ale už opravdu nemohu, každý den na něj myslím a trhá mi to srdce na kousíčky. Je nějaká možnost abych ho alespoň dostávala třeba jednou v měsíci na víkendy a až by si zase zvykl tak třeba každý druhý víkend? Měla bych vůbec nějakou šanci abych s ním mohla alespoň nějak být? Předem moc děkuji
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku není možné vyřešit pár větami v této odpovědi.
Doporučujeme Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den, na Vašich stránkách jsem našel vzor pro žádost snížení výživného. Zajímá mě, zda ke změně výše výživného je nutné se nechat zastupovat právníkem, nebo je možné celý proces absolvovat sám. Jsou tam nějaká rizika nebo nevýhody nevyužít služeb AK? Dekuji
Dobrý den,
je zcela na Vás, jak vyhodnotíte potřebu případné pomoci AK. Ze zkušeností probíhajících řízení lze říci, že spíše méně rodičů se nechá v této věci zastupovat- Můžete podat návrh k soudu sám, vzory návrhů, které můžete využít, jsou na našich webových stránkách. Případné právní zastoupení si můžete dojednat kdykoli i během již rozběhnutého soudního řízení.
Je mi 64 let,dceři 38 let synovi 45let. Nerozumím si s nimi, mohu dostat radu u Vás? Protože jsem se necítila v rodině,odešla jsem od nich,když dceři bylo 10 let,syn o 7 roků starší. před 4 lety jsem se vrátila do místa bývalého pobytu a vztah s dcerou se horší a horší. Syn mě ignoruje a nemá potřebu se mnou mluvit. Jak se mám zachovat,když jsou tu vnoučata a ty vidí a slyší jak to mezi námi nefunguje. Děkuji za odpověď. Jana Kej
Dobrý den, zkuste se obrátit na Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy. www.rodinnaporadnacb.cz
Dobrý den, přitel má syna 10 let, soudem daný styk 1× za 14dní víkend a čtvrtek od 17 do 19 hod. Budeme žádat o střídavou péči, kluk chce bydlet u nás. Můj dotaz, matka odjede pryč na týden a syn má být s její druhem, je možné, aby byl u otce, když se matka nemůže postarat? Děkuji
Dobrý den,
žádost o střídavou péči by měl podat Váš partner, ten je otcem dítěte. Soud pak, na základě došlého návrhu, nařídí jednání ve věci samé a bude hodnotit všechny skutečnosti, tedy bude zjišťovat i názor dítěte.
Pokud matka odjede na týden pryč, je na ní, jak péči o syna zajistí - předpokládáme, že myslíte tuto dobu, kdy má matka syna svěřeného do výlučné péče a otec má upraven soudem styk. Pokud se matka s otcem dohodnou, je na jejich rodičovské odpovědnosti, jak si péči o syna rozdělí – nic nebrání dohodě mezi rodiči, aby otec měl syna u sebe v době, kdy je matka pryč. Je to otázky domluvy mezi rodiči.
Dobrý den, mám dvouletého syna. K jeho otci má chodit každý druhý víkend a středu. Jezdí si pro něj k nám před barák a se svou novou přítelkyní. Den před tím synovi říkám ,,Lucásku pojedeš zítra za tátou a Simčou, ano?" V tu chvíli začne říkat ne, ne, ne vystrašeně a začne plakat. Ex přítelovi volám, ať ho nějak zabaví, až pro něj pojedou... jdeme před barák, syn vidí přijíždět tátu s jeho přítelkyní, běží za mnou a drží se mě jako klíště a říká,,mami ne pá, pojď domů " a vystrašený výraz... tak zkouším s mým přítelem ho nějak zabavit, mezitím jeho táta sedí za volantem a ken čeká... malej úplný záchvaty breku, jen co ho přiblížím k autu, když ho dáme do sedačky, tak to je k nevydržení, natahuje ruce, kope nohama, lape po dechu a křičí, brečí, mami ne paaa... nevím co mám dělat. Nechci, aby tam malý jezdil ,,za trest,, aby si myslel, že ho někam posílám, když nechce... snaha otce nulová, je mu to úplně jedno. Nechci mu ho dávat s tím, že vidím, že malej tam za každou cenu nechce, ani s tím co má nejradši. Kdyby se tam měl dobře, tak by přeci šel malej k tátovi rád s otevřenou náručí... ani nezavolá, nezeptá de jak se má, nechce ho vidět, neví ani co umí, co říká, nerozumí mu, co po něm chce... Jezdí si pro něj, protože má pocit, že musí... ale není to z toho důvodu, že chce. Stále s malým někde lítají po návštěvách, nemá u táty domov, žijí si takový puberťácký život. Vrací mi ho špinavého, ušmudlaného, jde cítit kouřem. Prosím o radu... trhá mi to srdce. Děkuji moooooc a přeji krásný zbytek dne
Dobrý den,
skutečnosti, které popisujete nemůžeme vyřešit touto cestou. Bylo by vhodné si o celé záležitosti popovídat osobně a pokusit se zjistit, kde je problém.
Až bude ukončen nouzový stav, doporučujeme Vám zkontaktovat příslušného pracovníka OSPOD a přijít na oddělení osobně. Na oddělení Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a můžeme Vám pomoci s řešením i schůzkou s dětským psychologem, který je součástí našeho OSPOD.
Kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, mám syna 11 let, který je v mé péči již 8 let. K otci jezdí dle stanovení soudu 1x za 14 dní. Máme navíc mimosoudní dohodu o předávání syna v mém místě bydliště. Otec měl finanční problémy a požádal, aby syn jezdil sám autobuse. Nejdříve jsem se bránila, ale syn má otce rád, tak jsem na to přistoupila. Jednu jízdu k otci jede sám autobusem a na zpátek přijede se synem vlakem. Nikde nepřestupuje, já ho k autobusu dovedu a otec vyzvedne ( cesta trvá 1,30 min. přibližně kolem 54 km) a když dojede, tak mě zavolají . Už několik dní se však s otcem dohaduji, jelikož chce, aby syn jezdil tolik km sám vlakem, cestou musí přestupovat. Otec tvrdí, že ho chce vychovávat k samostatnosti a s tímto již nesouhlasím. Má otec právo požadovat, aby syn jezdil vlakem sám za otcem v 11 letech? Děkuji Vám za odpověď Blanka K.
Dobrý den,
Toto rozhodnutí je na Vás na rodičích, Vy máte rodičovskou odpovědnost. Bylo by dobré, abyste se domluvili a popř. pokusili najít pro syna takové spojení, aby to všem vyhovovalo. V zájmu Vašeho společného dítěte je ale to, abyste jako rodiče byli schopni a ochotni se dohodnout.
Co se týká soudního rozhodnutí, je otázkou, co máte v rozsudku uvedeno, zda je tam řešeno, kdo, kdy a kde si syna převezme. Obecně lze říci, že otec se má právo dožadovat pouze toho, co je uvedeno v soudním rozhodnutí.
Doporučili bychom Vám uzavřít popřípadě novou mimosoudní dohodu. Až bude nouzový stav ukončen, můžete zkontaktovat příslušného pracovníka OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde Vám můžeme pomoci s uzavřením nové mimosoudní dohody.
Kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Mám 4leteho syna a 2letou dceru.od přítele jsem odešla před rokem a půl.byli jsme na sociální zprávě tam nám upravili péči o děti že je má každý lichý víkend na v sudý týden je měl mít od středy do čtvrtka.To však neplní. Jezdí sem skoro pořád děti když ho vidí chtějí jet sním tak mu je bohužel dám ať nepláčou.tedka o víkendu mi je měl vrátit ale syn bohužel nechtěl a tak sním odjel a nechce mi ho vrátit že prý za mnou syn nechce.Dela technika pro jednu internetovou společnost dneska měl syna celí den v práci i když ví jaká je momentální situace.Nevim co mám dělat když mu volám tak mi řekne že kluk za mnou nechce už jednou to udělal vzal mi ho když jsem si pro něj jela byl agresivní prohodil mě stojanem na kitky a vyhodil na chodník před barák můžete mi teda prosím poradit co dělat nechci ať trpí syn tím že o něj bojujeme a nadruhiu stránku se jeho sestřičce kterou mám doma moc stýská protože jsou na sebe zvyklí a pěkně si spolu hráli.moc děkuji za radu Jana K
Dobrý den
nevím, k jaké úpravě péče o děti došlo na „sociální zprávě“, o úpravě péče o děti se můžete jako rodiče dohodnout nebo si jí nechat upravit soudní cestou, kdy soud ve věci vydá rozsudek. Pouze rozsudek je pak vymahatelný, jinak se jedná o dohodu mezi vámi rodiči.
Z Vašeho podání není jasné, zda máte děti svěřené do své péče a jakým způsobem máte upravenou péči o děti a případný styk s dětmi.
Doporučuji Vám proto se spojit s pracovníkem OSPOD a telefonicky Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství - kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Dobrý den , chtěla bych se prosím zeptat, zda má bývalý přítel, který je za závislý na drogách šanci si brát syna (4roky) sám. Po narození syna začal s drogami. Už dřív má záznamy v různých léčebnách. Bohužel jsem si myslela že se dal dokupy. Od roku a půl jsem se synem sama. Za rok a půl byl 4x na léčení.Soud jsme měli na dohodu. Umožňuji mu, aby za synem chodil kdy bude chtít, ale poslední dobou je to čím dál míň. Našel si novou přítelkyni také drogově závislou. A bývalý mi začal vyhrožovat že si zažádá aby si mohl syna brát sám aspoň na chvíli ven. Bydlí totiž na ubytovně. Já mám strach že se synovi něco stane. Nebo mu s novou přítelkyni něco udělají, když budou pod vlivem drog. Užívají je žilně. Pervitin,heroin. Děkuji za případnou odpověď.
Dobrý den,
ze zákona náleží rodičovská odpovědnost stejně oběma rodičům, pokud jí některý z rodičů nebyl zbaven, nebo nebyl ve své rodičovské odpovědnosti omezen (to lze ale jen na základě rozhodnutí soudu).
Nepíšete, zda je syn svěřen do Vaší péče, z Vašeho vyjádření pouze vyplývá, že nemáte soudně upravený styk. V tomto případě je to jen na Vaší dohodě s otcem dítěte, jak, kdy a za jakých podmínek si budete syna předávat.
Obecně lze říci, že je tedy vše na Vaší vzájemné dohodě rodičů. Rodičovskou odpovědnost mají rodiče vykonávat ve vzájemné shodě a nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná, musí rozhodnout soud
Až bude nouzový stav ukončen, doporučuji Vám zkontaktovat příslušného pracovníka OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně.
Kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Pokud se jako rodiče nebudete schopni dohodnout, nezbývá, než abyste si podala návrh k soudu a nechala si upravit styk rozsudkem (vzor návrhu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Přítelkyně s mým synem mají 2 děti.3 roky žili společně Před 3 lety od něj odešla a děti si vzala do péče.Mně znemožňovala děti navštívit. Nyní před měsícem potřebovala pomoci, tak jsem jí ráda děti pohlídala a se synem jsem děti vzala z Čech na týden na Moravu. Vůbec se neozývala a děti jsou u nás stále.Syn před týdnem onemocněl a leží v přízemí v karanaténě.Volala jsem jí, že je nemocný, aby si pro ně přijela. Holka napsala, že zavádí novinku v práci a nemá čas je vyzvednout. Volala jsem jí, nebere telefon, psala jsem jí 3x a vždy napsala, že přijede a pro děti doposud nepřijela. Když jsem byla v jejím bytě, dětem jídlo nevaří, prý oni jsou tak zvyklí. Kouří jim v bytě elektronickou cigaretu, která je dost cítit. Poraďte. Děkuji Jarmila
Dobrý den, z Vašeho dotazu není jasné, s čím potřebujete poradit. Jestli jste ochotna se o děti (vnoučata?) postarat, zda na omezenou dobu, nebo chcete mít děti v péči Vy?
Doporučujeme Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD, ti Vám poskytnou sociálně právní poradenství. Bylo by dobré zkontaktovat OSPOD v místě, kde se zdržujete a kde jsou v současné době přítomny. V současném nouzovém stavu jsou omezené úřední hodiny, ale na stránkách příslušného městského úřadu jistě naleznete informace kdy a jak se případně s pracovníky OSPOD spojit.
Dobrý den prosím vás potřeboval bych poradit ohledně přiznání otcovství mám již 9leteho syna a přítelkyně mi zakazuje jakýkoli vztah že synem. Nejsem uvedeny v rodném liště chtěl bych přiznat otcovství ale nevím jak postupovat předem děkuji Sabo Štefan
Dobrý den,
určení otcovství se řídí občanským zákoníkem (§ 776-784). Velmi stručně lze říci, že ve Vašem případě je možné otcovství určit souhlasným prohlášením jako rodičů. Prohlášení se činí osobně před soudem nebo před matričním úřadem. Pokud matka s tímto postupem nesouhlasí, nezbývá Vám než podat k soudu návrh o určení otcovství.
Pokud máte již 9letého syna, je otázkou, proč jste své otcovství neuznal již dříve.
Můžete se s matkou dítěte na případném styku domlouvat, ale pokud ona nebude souhlasit, tak do té doby, než budete v rodném listě zapsán jako otec dítěte, nemůžete si přivlastnit rodičovská práva a nemůžete se domáhat svých práv.
Dobry den chci se vas zeptat co delat kdyz matka nejevy uplny zajem o sveho 9 leteho syna a veskerou zlost si vylejva nanem i za malickost se k nemu chova nelidsky posila treba spat aniz by mu dala najist nechcem aby skoncil v dd ma jeste strsi sourozence ktery by se treba onej postaraly
Dobrý den,
pokud máte informace, že matka porušuje své povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti, je možné tyto skutečnosti nahlásit orgánu sociálně právní ochrany dětí. Je nutné ale uvést, o jaké dítě se konkrétně jedná, aby mohl OSPOD tyto skutečnosti prověřit.
Dobrý den,Mam manžela který má syna 10 let s předešlého vztahu. Spolu máme dvě děti.. Celých 10 let nám jeho matka znemoznovala styk sním. Až před rokem kdy měla autonehody vlastní vinou.. Se ozvala a najednou jsme syna mohly vídat a brát si ho i k sobě. Po 2 měsících si jeho matka našla partnera a manželovo syna už jsme nevidely. Az teď když nám zavolala socialka a že dne na den nám daly prý jen na 14 dni.Matka mám problém s policií a s ospodem kvůli druhému dítěti jelikož dítě ji stalo na oknenim parapetů ve čtvrtém patře z venku a v bytě v tu dobu byly 4 lidé.. Navíc se musí vystěhovat z bytu jde ke své matce kde jsou nevyhovující podmínky pro děti. Jelikož je ještě po operaci je prý ve špatném psychickém a zdravotním stavu nemůže se o děti starat. Rada bych věděla jaké teď máme možnosti? Nechceme o chlapce opět přijít. Dekuji
Dobrý den,
Pokud chce Váš manžel syna do své péče, může si podat u Okresního soudu, který rozhodoval o jeho svěření do péče matky, na změnu péče. Pokud se s ním chce pouze pravidelně vídat, může si podat u stejného soudu návrh na úpravu styku otce se synem. Pokud matka není schopna se o syna postarat, pravděpodobně by připadala v úvahu varianta návrhu na změnu péče. Ale bylo vhodné obrátit se na příslušný OSPOD dle místa trvalého pobytu dítě a poradit se se sociální pracovnicí, která má konkrétní informace.
Mám s bývalou přítelkyní dohodu o styku se synem /nar.17.7.2015/,která celkem funguje.Mám ho u sebe častěji,než bylo dohodnuto.Matce dítěte platím alimenty + školku a stravné.V poslední době mám syna hodně často ve všední dny,celý den.Na dotaz proč není ve školce mi není dána odpověď.Na mů dotaz ve školce jsem zjistil,že syn už několik měsíců do školky nedochází a že ho matka ze školky úplně odhláslila od 1.1.2020.Nevím,kam se obrátit o radu,jak donutit matku,aby syn do školky docházel.Syna během dne hlídají sousedky,nebo starší sourozenci/nejdou do školy/Děkuji Karel
Dobrý den,
Není zákonnou povinností, aby dítě navštěvovalo předškolní zařízení (mateřskou školu), kromě posledního roku před nástupem dítěte na základní školu. Pokud dítěte nenavštěvuje mateřskou školu, je to věcí rodičů, a to obou. Těžko takto na dálku posoudit, co vedlo matku k odhlášení dítěte z mateřské školy, proto by asi bylo vhodné o tomto s matkou komunikovat a domluvit se na tom, jak bude docházka syna do školky pokračovat nebo co ji vedlo k tomu, že do školky syn nyní nedochází. Je věcí rodičů v rámci jejich rodičovské zodpovědnosti, otázky týkající se předškolního, ale i následně školního vzdělávání, společně řešit, a to i přesto, že dítě má v péči pouze jeden z rodičů. Nevím, zda máte nějaké rozhodnutí soudu ve věci péče a styku, či zda vše funguje pouze na bázi dohody, která není soudem schválena, nicméně pokud byste se nebyli schopni na těchto otázkách společně dohodnout, můžete se v rámci poradenství obrátit na příslušný OSPOD (dle trvalého pobytu dítěte). Pokud dítě bydlí v ORP České Budějovice, na webových stránkách města najdete kontakty na jednotlivé sociální pracovnice, které můžete kontaktovat.
Pokud syna hlídají starší sourozenci, kteří kvůli tomu nejdou do školy, mohlo by se jednat o ze strany matky o zanedbávání povinné školní docházky, což musí nejprve vyhodnotit škola a následně řešit s příslušnými orgány.
Dobrý den... Dcera se rozešla s přítelem.. Syn byl svěřen do její péče.. Jeho otec neplatí výživné, zakládá si anonymní profily na fb, uráží ji. Vnukovi budou v červenci 2 roky. Soud upravil styk syna s otcem, že ho může vídat za dozoru matky.. Ale druhá babička ho chce na celý víkend bez matky. A vyhrožuje dceři soudem.. Ještě bylo nahlaseno na sociálním odboru že holduje lehkým drogám.. Prosím vás o radu co máme dělat.. Děkuji Stejskalová
Dobrý den paní Stejskalová,
I prarodiče dětí si mohou u soudu požádat, aby soud upravil jejich styk s vnoučaty, možnosti podat návrh patrně nezabráníte, otázkou je, jakým způsobem by byl styk soudem upraven u dvouletého dítěte. Patrně by se nejednalo o víkendový styk. Určitě je vždy lepší se v rámci rodiny domluvit, než věc řešit soudní cestou. Protože neznám případ Vaší dcery, bylo by nejlepší, kdyby se dcera obrátila se svým dotazem na příslušný OSPOD, který dítě v rámci kolizního opatrovnictví zastupoval u soudního řízení a domluvila se s konkrétní sociální pracovnicí, která má spis na starost.
Pokud otec nehradí na dítě výživné, může matka řešit vymáháním výživného exekuční cestou, pokud nehradí déle než 4 měsíce, nechť se obrátí na Obvodní oddělení PČR a podá trestní oznámení. S konkrétními kroky jistě ráda pomůže a vysvětlí příslušná sociální pracovnice, viz výše.
Dobrý den, mĕli bychom s přítelkyní zajem o dočasnou pĕstounskou péči, koho z úřadu máme prosím kontaktovat. Děkuji Cach Miloš.
Dobrý den, zkontaktujte pracovnice náhradní rodinné péče na oddělení sociálně právní ochrany dětí – kontakty jsou uvedené : http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobry den mam prosbu s pritelkini jsmese rozesly mame spolu 3 letou holcicku jelikoz sem mnel financni problemy sepsaly sme dohodu ze bude v peci matky a ja budu malou vidat se sohlasem pritelkyne nebo tak nejak domlouvaly sme se aby mala co nejmin trpela alimenty 3000 s malou sme se vydaly skoro dene odstehovyly se dve ulice odemne ja ji navstevoval i unich mival ji celou sobotu i na spinkani pak se ji neco rekl do vychovy a styk upravila na po-ut 4-6 a kazdou sobotu na ncely den spinkani po domluve. Zacala casto jezdit ovikendu pryc a malou bravala sebou nemnel sem stim az zas takbproblem ale zacalo se to stupnovat a mala zacala mit problemy u mne spinkat ok vzdy sme se nejak domluvily domluva byla bez problemu kdyz mala nechtela tak sme ji nenutily nedavno ale odesla knrodicum na cely tyden ze se znekym rozesla a ze je stoho spatna a malou ze muzu vydat jenom tam uz se zacalo neco mnenit pak mne pozadala jestly bych si mohl vzit malou na spani v sobotu smalou vychzime fantasticky. Ikdyz posledni dobou stim spinkanim mala nekdy nechtela myslel semnsi ze by to bylo tim ze toho na malou za ten roknanoul bylo dost rozchod stehovani k rodicum stehovani do noveho bytu od 2 let byla v takove pred skolce ted ve 3 mnenila skolku dotoho to prespavani porad nekde jinde kdyz semnna to poukazal zacala mne ignorovat a ze malou budu vidat jak ona rekne ze se nebude podrizovat. Je takovy typbclovekanktery nedela kompromisy vychazely sme spolu dobre vedela jakou mam fin situaci ze sem z alimentama pozadu ale vse sem doplatil ale stale mne ignorovala v tu sobotu jak mne zadala o to spinkani sem ji 2 dny dopredu zadal aby male dala gumaky ale naschval to neudelal mala mi pak hlasila ze ma mokro v botách.no to sembtaky prekousl vecer sem malou ulozil a spinkala a pak se probudila ze ji boli brisko a ousko tekly ji sopliky a uz sem ji nemohl uklidnit kdyz sem volal byvale na dotaz jestly nemela neco z briskem tak ze jo ze mnela nejakou zacpicku a ze ji zacinala ryma tak sem ji odpovedel ze my to mohla rict no dohodly sme se ze si ji vyzvedne mala chtela spinkat uz u maminky kdyz ji slysela tak odjely domu. Od te doby nekomunikujem skousel sem i rodice paknsemnsel na soci. Kde sme mely schuzku akorat se tam proprala spina a poslaly nas do nejake poradny ale od byv. Prtnerky mi receno vidat 1xza 14 dni bez spinkani. Muzu nejak dosahnout castejsiho kontaktu vim ze sni se domluvit nepůjde je takova nechci zas k soudu uz tak mne to i tak dost zlomilo ted je mala nemocna a sou u rodicu a ti spej nepreji moji pritomnost takze malou nevim kdy uvidim. Prosim o radu dekuju
Dobrý den, ve svém dotazu popisujete poměrně složitý problém a problém s komunikací s Vaší bývalou partnerkou a matkou dítěte. Nepíšete ale již, zda jste navštívili odbornou poradenskou pomoc, jak vám bylo doporučeno. Odborná poradenská pomoc (jak píšete „poradna“) je tu právě od toho, abyste pracovali na své komunikaci a byli schopni se domlouvat na záležitostech týkající se vaší dcery.
Pokud se jako rodiče nebude schopni dohodnout, nezbývá, než abyste si podal k soudu návrh a nechal si upravit styk rozsudkem (vzor návrhu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Dobry den, Mam v praci klienta na cviceni a jeho matka se mi kdysi sverila , ze ma problem s alkoholem.Tento fakt ,ale pozoruji stale.Je nahlaseni na příslušném miste anonymni? Dekuji
Dobrý den, mohla byste prosím svůj dotaz více konkretizovat?
Dobrý den, chtěl bych se poradit jsem Otec krásny holčičky, její matka je bohužel psychicky narušená osobnost. Bylo jí tenkrát 16 let a žili jsme spolu dva roky. Před tím než jsme spolu začali měla to doma docela divoký, psychický vydírání ze strany její matky, skončila kvůli rodičům dvakrát na JIPce, chtěli jí nechat zavřít do léčebny atd atd ... Potom začala být se mnou přestala konečně užívat antidepresiva který jí doktoři předepisovali jak na běžícím pásu a ukončila styk s rodiči .. Potom jsme zjistili že je těhotná, dítě si chtěla nechat tak jsem se k tomu postavil jak se sluší a patří ..Když se to dozvěděli rodiče okamžitě jí hnali na potrat otec jí dokonce i mlátil, ale vše jsme přečkali. Poté už se blížíl termín porodu a tak se její maminka začala angažovat projevovat svou falešnou lásku a začala jí poštvávat proti mě .. lehce ovlivnitelná ex začala naslouchat a měsíc po porodu ode mě odešla . Celé dva roky jsem jí živil a nemělo se to změnit ano po porodu (kdybych nezačal poslouchat že jsem uplně neschopný a jak říká ona k hov**. nebránil jsem jí tedy a nechal jí odejít s tím že pro dceru si mohu kdykoliv přijet.Přestěhovala se zpět k rodičů.první den proběhl bez problému a hned den na to se začala cukat s tím že mi dcerku půjčovat nechce a začala vyhrožovat že už jí neuvidím .. chtěl bych se zeptat jaké jsou další možnosti jak pokračovat jestli je nějaká reálná šance že bych si dcerku mohl bzít do své péče. Paní totiž po 3 týdnech přestala kojit a nasadila nutrilon aby si nezničila prsa ... děkuji za odpověď :)
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku není možné vyřešit pár větami v této odpovědi.
Doporučujeme Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a kde můžete vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště dítěte naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Dobrý den , je mi 17 let a chtěla jsem se zeptat jestli můžu udat nevlastního otce za nápadeni když mi dal pěsti do obličeje a vulgárně mě uráží děkuji za info
Dobrý den, pokud Vás někdo napadl, doporučuji Vám tuto skutečnost ohlásit na Policii ČR. Váš věk nehraje roli.
Dobrý den,děkuji za informaci ,ano vím,že k odstěhování do Plzně potřebuji souhlas otce ,u vás jsem ale již byla za paní která nás má na starosti ,že potřebuji radu ohledně bývalého partnera ,a že vlastně z jeho strany dochází ke slovnímu napadání a psychickému deptání ,že se bývalého partnera už bojím a i bývalé tchýně ,že když zjistili ,že má partner exekučně alimety tak mi přijeli i před dum a domáhaly se abych jim otevřela a klepaly na okno. A paní mi víceméně odbyla s tím,že to není v jejím zájmu řešit spory mezi rodiči ačkoliv jsem ji informovala,že vlastně kvůli psychickému teroru ,nadávkám,křiku jsem se rozhodla s partnerem vztah ukončit a že nevím jak toto řešit,že už je toho na mě moc po psychické stránce. Kolikrát se stalo,že na mě byvalý partner křičel přimo před synem což mi také nepřijde v pořádku. Vím,že v první řadě jsou na prvním místě zájmy mého syna a nemíním mu bránit v kontaktu se synem ale zaroveň bych ráda měla možnost za určitých domluvených podminek které by vyhovaly všem možnost mít šanci odstěhovat se a začít znova. Ráda bych věděla jak to tedy vyřešit ,rozhodně nemám v úmyslu bránit otci ve styku se synem ,jsem pro aby se stýkali a proto se na to ptám takto dopředu ,není v mém zájmu obcházet zákony a jednat protiprávně ,ráda bych se na stěhování s bývalým partnerem domluvila v klidu ale bojím se jeho nesouhlasu a reakce, umí být velice vznětlivý a naštve ho maličkost a já se ho bojím po tom,co jsem s ním zažila. Navštívila jsem i Intervenční centrum v Českých Budějovicích a bylo mi řečeno,že chování bývalého partnera rozhodně není v pořádku ,byla mi doporučená i konzultace s psychologem.
Obecně jen můžeme zopakovat, že rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům a zahrnuje povinnosti a práva rodičů, které spočívají mimo jiné i v udržování osobního styku s dítětem a v určení místa jeho bydliště. Pokud se rodiče nedohodnou, musí o jejich sporu rozhodnout soud. U soudního řízení se pak oba z rodičů mohou k dané věci vyjádřit, navrhovat důkazy a soud na základě těchto skutečností rozhodne, co je v zájmu dítěte.
Konkrétní záležitosti týkající se Vašeho dítěte Vám doporučujeme řešit osobně na OSPOD.
dobrý den jsem babička vnuka mého syna a přítelkyně a mám dotaz jelikož se bojím o výchovu vnuka ze strany máminky.Bohužel jak se to stává mladí se rozešli a bylo jim dáno že bude tatínek doplacet výživné 2000,- což je v pořádku ale přesto jeho tatínek má nárok na péči o syna dle dohody o víkendu ale bohužel nic takového maminka syna tatínkovi vůbec nepůjčuje ani babičce akorát nechala bez vědomí jeho tatínkovi odebrat z výplaty 6000,- a výmyslem že vše bylo soudně vyjednané čož není pravda .Tatínek syna Jaroslava žádnou výzvu nedostal.Z kluka dělá chudáčka přitom nyni po 2,5 letech neumí sám jíst,mluvi,nic nezná .bojí se všeho a je psychicky nevyrovnaný díky výchově jeho maminky.Bojím se o něj a tak bych potřebovala radu co dál udělat kam jít aby malý vyrůstal bud s otcem nebo u babičky a nezničil se. Děkuji moc za pomoc Jarmila Kochloffelová
Dobrý den, tuto situaci musí řešit Váš syn jako rodič. Pokud mají s matkou dítěte upraveno v rozsudku, jak se má dítě s otcem stýkat a matka rozsudek neplní, může se otec obrátit na soud s žádostí o výkon rozhodnutí. Pokud nemají soudně styk upraven, doporučujeme, aby si otec podal k soudu návrh a nechal si upravit styk se synem - (vzor návrhu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Pokud má otec nějaké výhrady k péči matky, měl by s ní tuto situaci řešit. Otec se může obrátit i na pracovníky OSPOD, kteří mu poskytnou sociálně právní poradenství jak dále postupovat - (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Dobrý den,ráda bych poprosila o radu U měl dcery teď proběhl soud o svěření doletět do péče. Jelikož její manžel ji psichycky týral a po té i fyzicky napadl,také ji vyhrožoval ze ji dostane do klece a dite ji vezme..požádala o rozvod. Bohužel ho v tom podporuji i jeho řidiče,kteří požádali soud o styk s ditetem. Holčičce je rok a jeden mésic. I když bylo u soudu prokázána lež ze strany otce a jeho rodiny,soud vynesl rozsudek Třikrát týdně na 2,5 h 7,5h 7,5h Další týden to samé Jeho rodiče dostali Jednou za měsíc od 10:00-14:30 Předem děkuji Je možné takto malé dite odloučit od matky na tak dlouhou dobu?
Dobrý den, pokud Vaše dcera nesouhlasí se zněním rozsudku, může využít opravný prostředek a proti rozsudku soudu se odvolat.
Prarodiče mohou dle zákona žádat o stanovení styku se svým vnoučetem, Vaše dcera se opět může proti rozsudku odvolat.
Nepřísluší nám posuzovat, zda je dítě „odloučeno“ od matky na dlouhou nebo krátkou dobu, soud pro své rozhodnutí zvážil všechny dostupné skutečnosti a jistě se zabýval četností a délkou pobytu dítěte u otce. Jediná cesta, jak to změnit je, že Vaše dcera podá odvolání, odvolací soud bude o věci znovu jednat a může rozhodnout jinak, než soud prvního stupně, nebo podá nový návrh na změnu styku.
Dobrý den, mam dotaz ohledně sebe, syna a jak postupovat, s bývalým partnerem jsem se rozešla kvůli psychickému deptaní a neustálému ponižování, v současné době, je to tak, že spolu sice nežijeme, syna mám v péči já ale ex partner mě psychicky deptá pořad přes zprávy . Stydím se a bojím se o tom s někým mluvit ,v podstatě teď na mě přišel s tim, že kluka zanedbávám a nevěnuji se mu protože ve 2,5 letech neumí to co ostatní děti a že má furt pleny. Se synem toto řeším uz pul roku, den co den mu ukazuji, vysvětluji, učím ho různým dalším věcem, snažím se ho rozvíjet ale prijde mi, že má své tempo a vzdycky k dané věci dojde postupně sám . O slovním napadání, že jsem blbá apod. Ani nemluvím, časem bych se se synem chtěla přestěhovat z Budějovic do Plzně kvůli praci a do budoucna i k příteli ale bojim se reakce ex partnera. Můžu se se synem odstěhovat a pokud ano za jakych podmínek a zajima mě zda-li k tomu potřebuji souhlas ex partnera ktery momentálně neplatí ani alimenty a bylo na nej z me strany podáno exekučně sthávaní alimentů, již nezaplatil dvakrát. Synovi je 2,5 roku a střídavou péči si nedovedu představit vzhledem k tomu, že ex partner nejevil při společném soužití o syna zájem a zajímal se radši o hraní her na počítači a mobilu, co se týče hygieny tam to take nebylo slavné, ex partner si po wc nemyl ruce, nečistil si zuby ,co se týče celkové hygieny sprchu tak tu prováděl jednou týdně, a syna mi z návštěv ktere s nim má o víkendech vracel pročuraneho a špinavého . Jak v takovém případě postupovat dál, děkuji za odpoveď.
Dobrý den, Váš dotaz je trochu složitější, doporučila bych Vám návštěvu oddělení SPOD, kde můžeme vše probrat osobně (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Je na místě ale dodat, že případné přestěhování do Plzně není jen na Vás. I když máte syna svěřeného do péče Vy (předpokládáme, že tomu tak je), měla byste o tom otce informovat a mít jeho souhlas. Pokud otec nebude souhlasit, tak o Vašem sporu pak musí rozhodnout soud. Doporučuji Vám proto se dostavit na OSPOD, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství.
Dobrý den synovi bude 26.11.t.r. osmnáct let. Alimenty platím v polovině měsíce. Mám je tenhle měsíc posílat na jeho účet, nebo matky? Děkuji za odpověď V. Havel
Dobrý den, doporučujeme Vám se podívat do rozsudku soudu o stanovení výživného. V rozsudcích je obvyklé, že výživné na dítě (alimenty) se posílají k rukám matky do určitého dne. Pokud Vaše dítě tedy zletí 26.11., měl byste poslední splátku za tento měsíc poslat ještě k rukám matky. Od zletilosti dítěte by mělo náležet výživné přímo Vašemu (již zletilému) dítěti – je pak na Vás, jak se dohodnete, zda mu budete výživné zasílat složenkou, nebo rovnou na jeho účet. Vyživovací povinnost máte po dobu jeho přípravy na budoucí povolání, kdy není dítě schopno se samo živit.
Dobry den. Prosim o radu. S pritelem, se kterym jsme se rozesli, cekam dite. Po dobu tehotenstvi se choval hrube a sproste, proto jsem se rozhodla tohoto chovani usetrit i me nenarozene dite. Nechci ho uvest jako otce, ani nic po nem do budoucna chtit. On ted ale vyhrozuje tim, ze se bude o dite soudit a udela mi peklo. Nejak podobne si vysoudil stridavou peci o sve dve deti z minuleho manzelstvi. Tak me napadlo, ze bych se vdala za jineho muze, nez se moje dite narodi. Tim padem by byl automaticky otcem muj zakonny manzel, ze? Mel by pak byvaly partner velke sance na urceni jeho otcovstvi? A muze mi soud naridit prokazani otcovstvi jeste pred porodem, pripadne svatbou? Dekuji moc za radu.
Dobrý den, odpověď na Vaši otázku je trochu složitější a není jí možné vyřešit pár větami v této odpovědi.
Doporučuji Vám zkontaktovat pracovníky OSPOD a přijít na oddělení osobně, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a budou Vám vysvětleny všechny důsledky Vašeho případného postupu.
muzou prarodice pozadat o zvyseni vyzivneho, dcera k tomu nema dost odvahy . My smanzelkou se snazime s casti vydaju vypomahat, ale to preci neni to spravne reseni. Vnuckam je 15 let a studuji, vyzivne na jednuvnucku je 1500kc tedy 3000 na obe, zadna dalsi pomoc ze strany otce neni. Dekujeme za kazdou i malou radu. Prarodice.
Dobrý den, prarodiče nejsou oprávněni návrh na úpravu výživného podat. Návrh by měla podat Vaše dcera jako zákonný zástupce nezletilých dětí. Můžete jí doporučit, aby se dostavila na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde jí bude poskytnuto sociálně právní poradenství (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb), popř. rovnou podat návrh k soudu na úpravu výživného (vzor návrhu a návod k jeho vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Dobry den, chci jet se svoji 15ti letou dcerou na dovolenou do zahranici. Potrebuji souhlas otce? Dekuji M.
Dobrý den, nepíšete žádné bližší okolnosti dovolené ani jak máte rozsudkem upravenou péči o Vaší dceru.
Předpokládáme proto, že se jedná o běžnou dovolenou řádově v počtu několika dní. Pokud máte dceru ve své péči, souhlas otce ke krátkodobé dovolené nepotřebujete, pokud nebude narušen případný styk otce s dcerou dle platného rozsudku soudu.
Pokud budete trávit dovolenou s dcerou v zahraničí v době, kdy by měl otec právo na styk (pokud máte styk upravený rozsudkem soudu), měla byste se s ním domluvit, resp. ho informovat a domluvit se. Pokud by otec nesouhlasil, vystavujete se případným sankcím za maření soudního rozhodnutí a otec by mohl podat k soudu návrh na výkon rozhodnutí.
Pokud by nebylo možné se s otcem domluvit, doporučuji Vám obrátit se na pracovníky OSPOD, kteří Vám poskytnou sociálně právní poradenství jak postupovat.
Dobry den, mel bych dotaz. Partnerka ma syna (4,5) a ja dceru (3,5). Byvali manzel (3 roky jsou po rozvodu) partnerky zacal syna navadet aby moji dceru nemel rad a ublizoval ji coz take dela. Syna si bere jednou za 14 dni na vikend a vzdy kdyz se vrati je v bojovnem stavu ke vsem v domacnosti. Mam tuto situaci resit s policii nebo socialkou? Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
tento dotaz není možné vyřešit jednou odpovědí toto cestou.
Bylo vhodné, aby se Vaše partnerka dostavila na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde jí bude poskytnuto sociálně právní poradenství (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb
Pracovníci SPOD
Dobry den, uz si sama nevim rady. Muj byvali pritel ma naseho syna (7let) ve sve peci, a ja ho uz 3 roky nevidela a jeho otec semnou nekomunikuje nic. Ale silene mi chybi a rada bych ho alespon vidala. Nevim na koho se obratit aby mi pomohl ziskat kontakt se svym synem.
Dobrý den,
vzhledem k věku Vašeho syna nebude asi úplně jednoduché navázat po třech letech kontakt. Není nám znám důvod, proč jste syna 3 roky neviděla, ale pokud jste jeho matka, máte právo (pokud jste tohoto práva nebyla soudem zbavena) na styk s dítětem. Po takovéto delší době by jistě bylo v zájmu Vašeho nezletilého dítěte, aby byl na kontakt s Vámi připraven.
Bylo vhodné, aby jste se dostavila na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde mu Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství a budou Vám vysvětleny možnosti, jak kontaktu se synem dosáhnout (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Pracovníci SPOD
Dobrý den jedná se o mého přítele a jeho nezletilé dcery Karin která je svěřena do výchovy Matky od žákyní 2 třídy vše probíhalo v normálu než jsme se přítelem poznali začalo to očkování nezletilé a došlo to až tak daleko že Karin citově vydírají spolu s tetou že pokud Karin navštíví otce tak se sní přestanou bavit a zavrhnou ji Karin se k nám kvůli tomu bojí chodit občas k nám zajde ale říká že je u nás potají aby to její matka nevěděla otec Karin je zoufalý několikrát kontaktoval Karin kurátora a cosialniho pracovníka s nikým není řeč dokonce se stalo že donutila matka Karin spolu s tetou aby šla lhát že ji otec mlátí jen kvůli tomu aby ji otec Karin nesvěřil do své péče matka se o dceru nestará nekoupi ji věci do školy nechá ji dělat si co chce Karin v 7 třídu opakovala měla špatné známky Karin se nam svěřila že se matky i tety bojí proto k nám nechodí a ani nemá kontakt aby se otec spojil nezletilou aby se zeptal jak se má domníváme se že omezila i kontakt matka aby si nevolali s otcem nezletilé akorát je zaujatá vůči mě a že Karin má radši otce než ji myslím si to a tak už je to 5 let bylo by možné si s vámi domluvít schůzku a případně podat návrh do péče otce ? Děkuji s pozdravem
Dobrý den,
otec si může podat k soudu návrh na změnu výchovy (vzory návrhů a návody k jejich vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani).
Bylo vhodné, aby se otec dítěte dostavil na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde mu bude poskytnuto sociálně právní poradenství (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Vzhledem k tomu, že se jedná o rodičovskou odpovědnost, nemůžete to za otce vyřídit Vy.
Pracovníci SPOD
Dobrý den,mohu se zeptat když jsem ukončila střední školu a pokračuji na vyšší odborné, jak mám dát vědět matce,že má platit nadále alimenty?
Dobrý den,
pokud se připravujete na budoucí povolání, náleží oběma rodičům vyživovací povinnost.
Nemůžeme odpovědět, jak máte dát matce na vědomí tyto skutečnosti, neznáme Vaše rodinné poměry a proč nejste s matkou v kontaktu.
Předpokládáme, že vyživovací povinnost, resp. její výše byla Vašim rodičům určena rozsudkem – matka (i otec) by tedy měli svou vyživovací povinnost plnit. Pokud jí plnit nebudou více jak 4 měsíce, můžete se obrátit na policii.
Pokud výše výživného byla upravena již před delší dobou a Vám vzrostly náklady se studiem a se zajištěním Vašich potřeb, můžete podat návrh k soudu na zvýšení výživného. Soud pak rozhodne o případné změně výše výživného.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, mám dotaz ohledně alimentů, přítel platí na dceru (20let studentka dálkového studia) 6000kč měsíčně jak určil soud. Dcera odjela na brigádu do Anglie, matka bydlí na jiné adrese a finančně se nepodílí na ničem. Alimenty má tedy platit kdo?stále jen otec nebo i matka, když dcera s nimi nežije a studuje dálkově. Děkuji
Dobrý den,
neznáme všechny skutečnosti, které jsou uvedeny v rozsudku o stanovení výživného na dceru Vašeho přítele. Obecně ale platí, že výživné náleží dítěti, které se připravuje na své budoucí povolání a které není schopno se samo živit.
Vašemu příteli bychom doporučili, aby k soudu podal návrh na snížení výživného, kdy v rámci řízení bude muset dcera prokázat, zda se připravuje na budoucí povolání a zda jsou rodiče povinni i nadále plnit vyživovací povinnost. V rámci tohoto řízení pak soud může, na základě dokazovaných skutečností, výši vyživovací povinnosti změnit (zrušit).
Pracovníci SPOD
Dobrý den, jsem otec dvou malých dětí čtyři a dva roky, s bývalou manželkou jsme již rozvedení a i když rozvod a vše kolem něj proběhlo rychle a hladce a na navštěvování dětí jsme se domluvili a posléze před paní soudkyní vše odsouhlasili, teď mi exmanželka ve styku s dětmi brání. Vzhledem k výši výživného, které jsem platil a platím dobrovolně vyšší, než bych dostal výměrou, jsem po rozvodu musel mít dvě práce, proto se v rozvodovém řízení odsouhlasilo, že děti budu vídat, jak to půjde, což jsem dělal. Nakonec jsem se dopracoval k tomu, že děti mám každý druhý týden od pátka do neděle, plus ještě několikahodinové návštěvy dvakrát týdně, přičemž víkendy jsou dané a během všedních dnů se občas nějaký den přehodí. Bohužel manželka s tím má velký problém, protože během týdne nemá přesně dané časy a dny, i když cca z osmdesáti procent čas i den dodržím, díky práci nebo rodinným důvodům. Jednoduše řečeno, mám je dohodnutý počet dnů, ale ne vždy ve dny, které si exmanželka určí. Své děti miluji a myslím si, že ještě díky tomu, že jsem byl dva roky na rodičovské, mohu říct, že s nimi mám silné pouto. Proto nerozumím tomu, že mi exmanželka zamezuje styk s nimi, jen proto, aby dosáhla svého, tím myslím podepsání jejích požadavků, které upravují styk s dětmi, dle jejího rozhodnutí, ne naší domluvy. Přičemž děti ve výsledku neuvidím víc. Chtěl jsem jen vysvětlit situaci, ve které se nacházím já a děti, aby to bylo alespoň trochu pochopitelné. Nevím totiž, co mám dělat, exmanželka mi neustále vyhrožuje, že má více finančních prostředků mě zničit, neustále se ohrazuje tím, že vše dělá pro děti, . Ale podle mého názoru, matka která opravdu miluje své děti a záleží jí výhradně jen na jejich štěstí, nemůže zamezovat styk jejich otce s nimi, samozřejmě pokud na ně nemá negativní vliv. A promiňte mi mou sebejistotu v tomhle ohledu, ale jsem si jistý, že já opravdu nejsem ten, který by negativní vliv měl. Jelikož beze mne by se o ně matka po narození sotva dokázala postarat. Chtěl bych tedy vědět, jestli může mít i otec šanci něco změnit, protože tuším, že v téhle věci mají větší pravomoce matky. Děkuji
Dobrý den,
není pravdou, že mají matky větší pravomoci. Vaše rodičovská odpovědnost je stejná, náleží stejně oběma rodičům. Bylo by samozřejmě nejlepší, abyste se jako rodiče byli schopni v zájmu Vašich dětí dohodnout a úprava styku by nemusela být řešena soudní cestou. Pokud se ale nemůžete dohodnout na podmínkách styku s Vašimi syny, můžete podat k soudu návrh na změnu styku (vzory návrhů a návody k jejich vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Vzhledem k tomu, že již soud v této věci jednou rozhodoval, určitě je vedena spisová dokumentace na oddělení sociálně právní ochrany dětí – doporučujeme Vám se spojit s vaší sociální pracovnicí, která Vám může pomoci uzavřít i mimosoudní dohodu mezi Vámi rodiči.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, Můj bratr se nachází v situaci, kdy jej opouští těhotná přítelkyně (dite není jeho) s jejich společným 2 letym synem a svou 8 letou dcerou, kterou má z předchozího vztahu. Bratr je uveden v rodném liště. Bratr pobírá invalidní důchod neb je psychicky nemocný od svých 18 let. Má bratr nebo případně prarodiče právní šanci získat malého do péče nebo se nějak podstatě podílet na výchově dítěte? Je to skutečně tak, že jej matka může kdykoliv vzít a odpo vézt kam bude chtít? Když je s dětmi nijak se jim nevěnuje, pustí televizi a věnuje se s sobě. Tvrdí jak je miluje, přitom když jsou peníze utrácí převážně za sebe, módu a nechty a dceři ani nezaplatí obědy ve škole. Bratr byl ještě tak "chytrý", tě si vzal půjčku, aby ji zaplatil dluhy z exekuce. Naposledy děti nechala přes víkend u svých příbuzných, kdy obě děti přijeli plné vší. Poslední půl rok se o syna stará převážně on, ona je v práci a pravidelně odjíždí na cele víkendy pryč. Bratr nebo případně prarodiče by se o něj dokázali a chtěli postarat.
Dobrý den,
pokud je bratr otcem dítěte a je zapsán v rodném listě, náleží mu rodičovská odpovědnost (rodičovská odpovědnost náleží oběma rodičům, má jí každý rodič, pokud by jí nebyl zbaven). Určitě se může podílet na výchově dítěte a i na jeho péči – v jakém to bude rozsahu, bude muset rozhodnout soud, pokud se rodiče mezi sebou nedomluví. Z Vašeho podání nevyplývá, zda mají rodiče již k nezletilému upraveny poměry, předpokládám že ne, proto by bylo vhodné podat návrh k soudu na úpravu výchovy a péče u jejich nezletilého syna (vzory návrhů a návody k jejich vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Váš bratr, případně prarodiče, mohou tento návrh k soudu podat a soud pak prověří, jaké mají podmínky pro péči o nezletilého syna. Po zjištění všech skutečností soud rozhodne v nejlepším zájmu dítěte.
Váš bratr se může obrátit na místní orgán sociálně právní ochrany dětí, kde mu bude poskytnuto sociálně právní poradenství.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, když jsem byla malá rodiče se rozvedli. Nejdříve měli střídavou péči a pak se otec přestal zajímat a úplně jal kdyby po něm slehla země. Mamka to chtěla řešit ale na sociálce ji řekli ze by musela přes policii a to se ji nechce. Za par měsíců mi bude 18nact a chtěla bych stim něco udělat, ale vůbec nevím jak na to. Dekuji
Dobrý den,
z Vašeho dotazu není zcela jasné, z jakého důvodu byste chtěla otce vyhledat a Váš dotaz není možné vyřešit jednoduchou odpovědí toto cestou.
Můžete se dostavit na oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Pracovníci SPOD
Dobrý den, mám dotaz ohledně svého syna. Já a moje paní máme syna. Nejsme sezdani. Paní se rozhodla že svého syna chce odvest na druhou stranu ČR, kde má novou známost a mě by zajímalo jestli má na to právo a jestli se můžu nějak bránit, jelikož se synem máme skvělí vztah a já se chci nadále podílet na jeho výchově? Tady má dítě kompletní zázemí v domečku v přírodě. Odstěhovat chce do Ostravi. Někde jsem se dočetl, jelikož jsem jeho byologicky otec a zároveň rodič, kde se podílíme spolu s paní od narození dítěte spolecne na výchově že nemůže bez mého souhlasu takový skutek učinit a dítě odvést pryč ode mě... Děkuji za odpověď
Dobrý den,
neznáme všechny skutečnosti Vašeho soužití, ale ze zákona náleží rodičovská odpovědnost stejně oběma rodičům, pokud jí některý z rodičů nebyl zbaven, nebo nebyl ve své rodičovské odpovědnosti omezen (to lze ale jen na základě rozhodnutí soudu). Rodičovskou odpovědnost mají rodiče vykonávat ve vzájemné shodě a nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná, což změna bydliště je, rozhodne soud.
Doporučujeme Vám podat návrh k soudu na úpravu výchovy a péče u Vašeho nezletilého syna (vzory návrhů a návody k jejich vyplnění naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/vzory-podani)
Soud pak, po zjištění všech skutečností, rozhodne v nejlepším zájmu dítěte.
Bylo by vhodné, abyste se spojil i s místním orgánem sociálně právní ochrany dětí, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, mám jeden dotaz, můj přítel je rozvedený a má syna 14 let, jezdí k nám na prazdniny a minulý týden se stala taková věc, že jeho syn musel zůstat semnou doma na pár dní a přítel musel odjet pracovně, má otázka zní, není problém kdyz mi ho nechal doma abych se o něj pár dní postarala?Ona jeho bejvala dělá strašný zle, že tohle nemůže svěřit dítě třetí osobě atd... Jinak, se budeme v září brát a budu jeho manželka, můžete mi prosím napsat, zda jeho dítě mohu sama pohlídat, když bude pryč? MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ, Renata T.
Dobrý den, pokud Vám otec svěřil svého syna, jedná se o jeho rodičovskou odpovědnost, není pravdou, že by nemohl svěřit dítě třetí osobě.
Pokud Vám tedy otec svěří svého syna, má na to právo v rámci své rodičovské odpovědnosti (předpokládám, že je to v době, kdy má mít otec dítě dle rozsudku v péči on).
Pracovníci SPOD
Syn má s bývalou přítelkyní 10 měsíční dítě. V jeho 5 měsících byl soudem svěřen do péče matky,otci byl určen styk k dítětem. Každou so 2 hod. a každou neděli 2 hod. V tété době byl plně kojen. Teď končí 10 měsíc a jí už příkrmy.Bydlí teď od sebe 30 km.Syn by chtěl prodloužit styk s dítětem alespoň na 4 hod. v So a 4 v neděli. Je to adekvátní vzhledem k věku dítěte? Má návrh na úpravu styku podat přes pracovnici OSPOD nebo může podat sám. Děkuji moc za vaši odpověď.
Dobrý den, pokud se Vás syn s matkou dítěte dohodne, nemusí styk upravovat soud. Pokud se rodiče nemohou dohodnout, měl by Vás syn podat návrh k soudu na úpravu styku s nezletilým dítětem. Návrh může podat k soudu sám, nepodává se přes pracovníka OSPOD.
Nemohu se vyjádřit, zda rozšíření styku na 4 hodiny je vhodné - při rozhodování soudu o úpravě styku bude soud hodnotit veškeré podklady a rozhodne pak na základě všech skutečností v nejlepším zájmu dítěte.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, mám kamarádku skoro jako sestru. Je na RD, vdaná. Stará se o domácnost, o malou, nic nezanedbává. Ale když dá jednou za čas malou na pár dní k babičce, tak to pár krát přehnala alkoholem-stále maká, tak se uvolnila. Ze strachu volala i pár krát rychlou záchrannou službu, ale nic nebylo. Nebyla nebezpečná ani sobě ani okolí i když ji chtěli dát na záchytku, tak pán doktor tomu nechápal proč a zavolal manželovi, aby si pro ni přišel. Paní ze záchranky ji ale posledně postrašila, že to nehlásí na sociálku, ale můžou a teď má velký strach. Do toho chodí na brigády, s malou pravidelně k Dr. Může to paní nahlásit na sociálku a může se jí nebo malé něco stát, když se to stalo za nepřítomnosti dítěte ,byla u babičky a manžel neměl problém? Děkuji za odpověď
Dobrý den, dostáváme od policie nebo zdravotního zařízení informace o událostech s účastí dítěte, tedy i informace o rodičích, kteří byli hospitalizováni nebo převezeni na záchytnou stanici v době, kdy měli dítě ve své péči. Pokud měla Vaše kamarádka zajištěnou péči o dítě jinou osobou, je to z hlediska sociálně právní ochrany dětí v pořádku. Pokud by ale Vaše kamarádka svým chováním, resp. opilostí, ohrožovala své dítě, budeme toto s matkou dítěte řešit.
Pokud je to Vaše dobrá kamarádka a pokud byla již opakovaně převezena na záchytnou stanici, jak píšete, můžete jí doporučit, aby své uvolnění řešila i jinou cestou a „nepřeháněla to s alkoholem“, popř. vyhledala odborníka na řešení tohoto problému.
Pracovníci SPOD
Dobrý den. Prosím o radu. Můj syn má dceru 8let.S přítelkyní se rozešli po narození dcery a i když měl zájem o styk tak dceru viděl za ta léta asi pětkrát.Matka dceru neposílá do skoly, stále cestuje hlavně do Francie, Anglie a taky je občas v ČR. Má jiného partnera se kterým má další dítě. Syn platí určené výživné ale dceru vidí jednou za rok. Syn nemá odvahu podniknout opatření aby se více vidal s dcerou, protože nynější partner matky dítěte nešetří výhrůžkama a nadavkami. Já jako babička můžu něco podniknout k nápravě? Děkuji.
Dobrý den, pokud by se Váš syn chtěl více vídat se svou dcerou, měl by podat návrh k soudu na stanovení styku. Vy za něj tento návrh podat nemůžete, jedná se o rodičovskou odpovědnost Vašeho syna.
Pokud byste se chtěla se svou vnučkou vídat Vy, občanský zákoník upravuje i možnost práva stýkat se s dítětem pro osoby příbuzné s dítětem, pokud k nim má dítě citový vztah – v této věci byste musela podat návrh k soudu, který pak bude zkoumat Vaše citové vazby a rozhodne rozsudkem o případném stanovení styku.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, tak trochu si nevím rady, a nevím, zda to řešit či neřešit. Stručně: mám 3 dcery (7,14,20). S bývalým manželem jsme po rozvodu (domácí násilí). Nikdy jsem spolu vlastně dlouho nežily (často jsme se rozcházeli a znovu společně žili - po 19 let). O děti jsem se starala převážně já, on pracoval v Praze, a bydlel tam, jezdil "na návštěvy", víkendy jsme trávili společně. Když šla nejstarší do puberty, vše jí povoloval- ponocování, kouření marihuany, kryl absence na střední, kupuje vše co chce.v 16ti auto, v 18ti nové Volvo- vše, co jí dával, tak jakoby za sebe.začala mít nejspíš pocit že táta platí-táta má rád....začala mě odmítat, až se mnou přestala komunikovat úplně. Bydlí v bytě, který jí platí otec. Vidíme se zřídka, obejmu jí, nadšeně mi vypráví, co dělá- ale když je víkend- jede za otcem ne za mnou. Říkala jsem si, že to přejde..ale je jí 20. A je to stejné. Nyní prostřední dcera- začala loni trávit čas s otcem víc, .. úměrně času stráveném s otce, začala být i ona nesnášenlivá, vůči mně, vůči kamarádkám, spolužačkám-opět problémy ve škole, šikana.. tak jako u nejstarší- loni chtěla jít bydlet k otci.. nebránila jsem jí. Udělali jsme na soc. úřadě dohodu, že bude za mnou jezdit každý druhý víkend- ale za ten poslední rok za mnou byla asi tak 4x!!! Býv. manžel mi tvrdí,že tam má kamarády, a že má akce..atd.. když tu dcera je, vidím, jak vším opovrhuje, že to tady doma nemám tak luxusní jako její otec.(přitom mám novostavbu, velký pozemek..) Otec má ještě o 25let mladší partnerku- dcera si s ní rozumí. I tato dcera mi přestává odpovídat na sms, vyhýbá se mi. Přitom do puberty bylo vše v pořádku, Každý viděl, jaká jsem máma, co všechno s dětmi dělám..jak si vše užíváme,děláme akce.. Otec mě očerňuje, a já se bojím, že můj postoj, že na to dcery přijdou samy, jak to vlastně vše je, není správný. Navíc se už trochu bojím, že si i tu nejmladší dceru začne manžel kupovat drahými dárky (už teď jí klidně přiveze v týdenu hračky za 4 tisíce ..ta je pak rozdává kamarádkám..) nebráním mu, může za dcerou přijet, kdy chce... mám šanci to nějak řešit? Nechci prostřední dceru vláčet po soudech a nutit jí, aby víkend trávila u mě. Jejich otec je velmi schopný manipulátor, proto je tak dobrý obchodník, Byl vícekrát u soudu za ublížení na zdraví, za tunelování..proto je mi to i tak těžké k pochopení, že obě holky k takovému člověku vzhlížejí, a mě doslova odkopnout. Poslední kapka, kdy jsem s konečnou platností od bývalého opustila, že vykonal násilí na klukovi (který prý fyzicky napadl nejstarší dceru) a donutil se všechny dcery, aby se na to dívaly.. jako že takhle dopadne každý, kdo se dotkne jejich dcer. Právě prostřední dcera po tomhle incidentu měla návaly pláče, nechtěla s otcem vůbec být.. a dva roky na to chce bydlet u něj. Moc tomu nerozumím. Prosím o radu, na koho se popřípadě obrátit, či prostě jen mám čekat, až se vztah otce ke mně změní. Má problém po 3 letech, co jsem od něj odešla, mě jen pozddravit- vím, že právě tenhle vztah otec-matka je hodně ovlivňuje. Děkuji moc za radu. Hezký den I:Š.
Dobrý den, Vaše dlouholeté složité vztahy nemůžeme vyřešit jednou odpovědí. Doporučuji Vám navštívit pracovníka oddělení sociálně právní ochrany dětí, který Vám poskytne sociálně právní poradenství a pomůže Vám v případném dalším řešení této rodinné situace (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Pracovníci SPOD
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je možné aby soud svěřil dceru do péče matky ikdyz, bych měl důkaz že přišla domů značně opilá a nebyla schopna vůbec komunikovat. Děkuji za odpověď.
Při rozhodování soudu o svěření dítěte do péče jednoho z rodičů, hodnotí soud veškeré podklady, které má k dispozici. Rozhodne pak na základě všech skutečností v nejlepším zájmu dítěte.
Pracovníci SPOD.
Dobrý den, učitelka mého syna (1.třída) mi sdělila, že bouchl spolužačku do břicha pěstí. Jak mohu postupovat dál? Syn říká, že ho provokovala, taky bouchala. Měl incidentů více, ale s různými dětmi. Nejdříve jsou nejlepší kamarádi, pak se poperou a pak zase spolu kamarádí. Zakázala jsem mu jakkoli se bránit a jít za dospělým, pokud mu někdo něco dělá. Ale nevím, jestli z něho v očích spolužáků neudělám "žalobníčka". Ve třídě je 13 dětí a ZŠ nemá ani psychologa ani poradce. Incidentů mezi různými dětmi bylo více. Osobně nevím, kde je pravda, jestli se neadekvátně brání nebo šikanuje. Ale o dětech mluví hezky. Děkuji
Dobrý den, tuto záležitost byste měla řešit s paní učitelkou, popř. ředitelem školy. Vzhledem k tomu, že je konec srpna a tato událost se stala ve škole, došlo již k určité časové prodlevě a řešení události s takto starým dítětem a takovéto době asi není úplně nejideálnější.
Nevím, o jakou školu se jedná, ale většina základních škol v Českých Budějovicích má své poradce a psychology. Pokud je vaše škola nemá, můžete se obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu, nebo jiného klinického, popř. soukromého psychologa, který Vám může, po rozhovoru s Vaším synem, pomoci rozkrýt, zda se Váš syn brání, nebo šikanuje.
Pracovníci SPOD
Dobrý den, potřebuji poradit, můj syn se vrací od bývalého vždy psychicky rozebraný, v noci pláče ze spaní a začal se pocuravat, říká mi že tatínek je ošklivý a že k němu nechce. Nic nemáme soudem určené a ani jsme nebyli manželé, bývalý nás opustil když malému byl necelý rok, dnes jsou mu 4 roky. Mám tedy právo na to mu kluka nevěřit když ho opět bude chtít?? Mohu zatrhnout mezi nimi aby se viděli? Než vše vyřeším soudně, už jsem odhodlána řešit to touto cestou. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, doporučuji Vám, abyste se obrátila na OSPOD, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství. Toto záležitost nevyřešíme jednoduchou odpovědí. Doporučuji Vám proto osobní návštěvu našeho oddělení (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Pracovníci SPOD
Dobrý den,nevím si rady a proto se obracím s dotazem... Žiji sama se synem/15/,který má již od školky diagnozu AdHd a uznám 2.stupeň příspěvku na péči/ve škole má integraci/..Můj plat činí cca 15 a půl tisíce,bydlíme v pronájmu.Jeho otec/má další dvě děti-2 a 6 let/ si ho celé ty roky bere 1x za půl roku na pár hodin a to je z jeho strany veškerý kontakt se synem.Nepřispívá na oblečení,pomůcky do školy,prostě na nic..vše platím sama.Platí pouze alimenty/od 6 do 13 let syna platil 2000,- ,od 13 do 14 let to bylo 3000,-/.Otec pracuje plno let v Rakousku a jeho měsíční plat je kolem 65 tisíc korun čistého/doložil u soudu/...Minulý rok jsem žádala o zvýšení alimentů,jelikož už mě přestalo bavit vše táhnout neustále sama.První soud rozhodl o 7 tisících výživného a půl roku zpětně.Otec udělal v jednací síni několik scén,kdy tam doslova řval,že mi nic platit nebude a že se odvolá.Tak i učinil.U dalšího soudu opět scény,vymýšlel si,jak synovi kupuje oblečení,atd.což se mi podařilo vyvrátit stejně tak jako že si bere syna často.Když už nevěděl co si vymyslet dál,prohlásil,že má matku v domově pro seniory a že za ni musí každý měsíc platit 20 tisíc poplatky/což není pravda,jelikož jeho matka bere důchod+ příspěvky od státu/PNP/ a veškeré služby včetně ubytování se platí z toho,rodina doplácí pouze ten zbytek,což je v tomto případě max.1500,-/pracuji v soc.službách,takže o tom něco vím/-ohledně toho a plno jeho dalších výmyslů mě zarazilo,že soudkyně vůbec nechtěla vidět žádné faktury,potvrzení o jeho skutečných výdajích,atd.Soudkyně zrušila předchozí rozsudek psaný výše a vynesla nový-5000,-Toť vše,bez nároku na odvolání.Na moji adresu poznamenala,že na syna beru ještě příspěvek na péči,takže nevidí důvod,proč by měla výživné víc navyšovat...To,že příspěvek máme proto,že je syn postižený,že se otec nepodílí finančně ani jinak,jí absolutně nezajímalo.Chtěla bych vědět,zda je tento postup ze strany soudkyně v pořádku?!.Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
k tomuto dotazu se nemůžeme vyjádřit, nepřísluší nám jakkoli posuzovat a hodnotit postup paní soudkyně. Děkujeme za pochopení.
Pracovníci SPOD.
Dobry den, potrebovala bych radu. Zila jsem spolu s pritelem a dcerou a nasima dvema spolecnima detmi pres 10 let. Ale pritel najednou bez toho aby mne nejak varoval, vse naplanoval pro sebe, pronajal si byt...a prestehoval se...a s tim...ze pokud jsme spolu bydleli nic v baraku delat a opravovat nechtel...v domacnosti pomahal jak z tak, tak stejne i s detmi...ale okecaval to tim, ze za vse plati...Jsme oba dva cizinci, on ale je obcanem EU, ja nejsem. Od rijna jsem sla do prace a pracovala do dnes 12 hodin...coz vzal jako ze nejsem skoro doma...a na vikendy mi zustaval bordel a hora nepraneho pradla, coz ani o vikendu na nic jsem nemela cas. On ted nechce mi ani odpovedet, jakym zpusobem a kolik planuje davat penez aby pomahat a podporovat deti. Chce stridavaou peci, s cim ja nesouhlasim, protoze to chce aby nemusel nic hradit. v Praci jsem ted zajistila kratsi pracovni dobu, abych mohla se starat vice o deti a chtela bych zadat o svereni deti do me pece, jelikoz mi prijde nevhodny ze deti nemuzou chodit do jedne skoly v pripade meho stehovani ted z lokality kde bydli pritel. Chtela bych zjistit jake jsou sanse ze zadaost bude zamitnuta, nebo ze mu budou vyhovet v stridave peci? S pozdravem, Sofiya Ivanova
Dobrý den,
i když jste cizinci, vztahuje se na Vaše děti sociálně právní ochrana, pokud žijete na našem území. Můžete podat k soudu návrh úpravu péče a výživy u nezletilých dětí. O jakou formu péče se bude jednat pak záleží na dohodě rodičů a rozhodnutí soudu – v zásadě jsou tři možnosti: péče jednoho z rodičů, střídavá péče a společná péče. Pokud se jako rodiče nedohodnete, bude soud zkoumat všechny okolnosti a rozhodne, co bude v nejlepším zájmu dětí.
Pokud podáte návrh k soudu, bude vašim dětem stanoven soudem opatrovník. Opatrovníkem bývá ustanoven pracovník místního orgánu sociálně právní ochrany dětí, který bude vaše děti u soudu zastupovat a hájit jejich zájmy.
Není pravdou, že pokud by byla stanovena střídává výchova, nemusí nikdo z rodičů nic hradit – soud při určení výše výživného bude zkoumat příjmy obou rodičů a rozhodne v zájmu dětí jakou částkou se který z rodičů bude podílet na výživě dětí.
Dopředu není možné říci, jak soud rozhodne a zda vyhoví návrhu otce na střídavou péči – záleží na všech skutečnostech, které bude soud posuzovat a soud bude postupovat k zájmu dětí.
Ve svém dotazu dále zmiňujete změnu školy u dětí – k tomu je nutné dodat, že i pokud budete mít děti do péče svěřené Vy, k otázce změny školy se bude vyjadřovat i otec dětí, neboť se jedná o záležitost pro děti významnou a v této otázce by mělo dojít ke vzájemné shodě rodičů (rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům, rodičovskou odpovědnost rodiče vykonávají ve vzájemné shodě).
Na pracovníky OSPOD se můžete kdykoli obrátit s případnými dalšími dotazy, doporučuji Vám osobní návštěvu našeho oddělení (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb)
Pracovníci SPOD
Dobrý den, s partnerem jsme byli nesevzdaní a doposud žili spolu ve společné domácnosti. Bohužel jsme mezi sebou nevycházeli tudíž jsme se rozešli. Já zůstávám s naším synem v bytě kde jsme doposud spolu žili. Náš syn zůstává v mé péči a byli jsme schopni se dohodnout o styku s dítětem i výživném na něm. Potřebovala bych poradit zda je potřeba mít rozhodnutí od soudu, že je dítě v mé péči a otec se s ním po společné domluvě bude stýkat nebo zda stačí tuto naši dohodu sepsat na papír a vyřešit to celé bez soudu. Děkuji předem za odpověď
Dobrý den,
obecně platí, že pokud se jako rodiče dohodnete a nepotřebujete z nějakého důvodu soudní rozhodnutí (obvykle by ho požadoval ÚP, pokud byste žádala o dávky), tak soudní rozhodnutí mít nemusíte. Pokud vám oběma vyhovuje současné uspořádání a dohoda, kterou jste mezi sebou uzavřeli, je to vaše záležitost. Můžete si určitě dohodu sepsat sami, tato dohoda ale nemá žádný právní účinek, resp. není možné ji vymáhat, pokud některý z rodičů dohodu začne porušovat.
Pracovníci SPOD
Dobry den, prosim o poskytnuti informaci. Chci se nechat rozvezt s manzelem. Ten mi "vyhrozuje", ze nechce prijit o naseho 4 mesicniho syna a zaridi se podle toho. Je pry domluveny s pravnikem. Chce stridavou peci a chce abych prestala kojit, aby mohl davat malemu prikrmy. Tyden on tyden ja. Jake ma pravo a od kdy na stridavou peci? Kdyz podam zadist o rozvod, mela bych napred zazadat o svereni syna do pece matky? Bojim se, ze s manzelem se na tomto neschodneme a nechci aby tim trpel nas syn, ktery ted potrebuje hlavne maminku. Dekuji za odpoved.
Dobrý den,
k rozvodovému řízení potřebujete rozsudek o úpravě poměrů k dětem. Ve Vašem případě by bylo vhodné podat návrh k soudu na úpravu péče a výživy k nezletilému synovi. O jakou formu péče se bude jednat, pak záleží na dohodě rodičů a rozhodnutí soudu – v zásadě jsou tři možnosti: péče jednoho z rodičů, střídavá péče a společná péče. Pokud se jako rodiče nedohodnete, bude soud zkoumat všechny okolnosti a rozhodne, co bude v nejlepším zájmu dítěte. V zákoně není nikde stanoveno, od kdy by bylo možné střídavou péči stanovit, vždy se každý případ posuzuje individuálně. Z praxe OSPOD ale mohu říci, že u takto malého dítěte, jsem se ještě se střídavou péčí po týdnu nesetkala.
Pokud podáte návrh k soudu, bude Vašemu synovi, vzhledem ke kolizi rodičů, stanoven soudem opatrovník. Opatrovníkem bývá ustanoven pracovník místního orgánu sociálně právní ochrany dětí, který bude Vašeho syna u soudu zastupovat a hájit jeho zájmy.
Na pracovníky OSPOD se můžete kdykoli obrátit s případnými dalšími dotazy, doporučuji Vám osobní návštěvu našeho oddělení (kontakty na pracovníky a rozdělení obvodů dle trvalého bydliště naleznete zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb).
Pracovníci SPOD
Dobrý den ,jaká je prosím spádová sociální pracovnice pro Dubné? Děkuji
Dobrý den,
veškteré kontakty naleznete v sekci Sociálně právní ochrada dětí - Kontakty SPOD. Pod přehledem pracovníků je odkaz na rozdělení dle obcí: http://rodina.c-budejovice.cz/userfiles/tiny_uploads/Obce_SPOD_listopad_2018.pdf
Dobrý den, můj přítel už tři roky nežije s bývalou přítelkyní se kterou má dvě děti Katka 8let , Petr 4roky. Stýkání mají dané dohodou to nějak funguje,každých 14dni jsou na víkend u otce. Ale komunikace s matkou vázne. Nepodává žádné informace o dětech , jiz třikrát se za ty tři roky stěhovali tudíž dcera třikrát už změnila školu. Ani o tom,že se stěhují nedala vědět. Nepodává žádné informace a absolutně nekomunikuje. Už to resila sociálka v Trhových Svinech a nic se nevyřešilo a přítel je s přístupem sociální pracovnice nespokojený. Chci se zeptat, zda je možné přeložit tuto věc k Vám do Českých Budějovic . Deti maji trvale bydliště v Borovanech. Děkuji Š.
Dobrý den, místní příslušnost OSPOD se řídí dle trvalého bydliště dítěte – pokud tedy Vaše vnoučata mají trvalé bydliště v Borovanech, je místně příslušné OSPOD v Trhových Svinech a není možné „věc přeložit do Českých Budějovic“.
Místní příslušnost je možno změnit v případě, že místně příslušné OSPOD vysloví svou podjatost v daném případě. O změně místně příslušného OSPOD pak rozhodne Krajský úřad Jihočeského kraje jako nadřízený orgán. Pro podjatost OSPOD ale musí být dány vážné důvody, ne to, že je Váš syn nespokojený s přístupem sociální pracovnice.
Pracovnice SPOD
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Má dcera 16 let byla na Maturitním večírku při čemž bohužel byla podnapilá odvezena záchranou službou do nemocnice. Policie mě vyrozuměla stím, že věc poda na sociální zprávu ochrany dětí. Stalo se to když dcera byla na internátě. . Co Dceři hrozí? Kdy máme čekat předvolání o vysvětlení přestupku? Děkuji
Dobrý den, policie zašle na OSPOD úřední záznam s průběhem jejich zásahu a s informacemi týkající se požití alkoholu.
Vaší dceři nic „nehrozí“ – obvykle (po vyhodnocení úřední záznamu PČR) je pozváno dítě a jeho zákonný zástupce na OSPOD, kde je u kurátora pro mládež s dítětem provedený pohovor zaměřený na změnu chování. Děti jsou poučeny o škodlivosti požívání alkoholu. V případě, že se problém s alkoholem u dětí opakuje, může kurátor pro mládež navrhnout další opatření.
V jakém časovém období budete na OSPOD pozváni nemohu odpovědět, obvykle zasíláme pozvánku ihned po obdržení zprávy od policie.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, s bývalou přítelkyní mám dceru (12 let) o kterou se po našem rozchodu nestarala ( v té době byly dceři 4 roky). Soudem určená střídavá péče nikdy nefungovala, dcera bydlela se mnou a matku navštěvovala jen občas (1xza měsíc,někdy ji i dva až tři měsíce neviděla). Letos v lednu se domluvily na zkušebním společném soužiti které vyvrcholilo po čtyřech měsících útěkem dcery od matky skokem z okna prvního patra (doma ji zamykala, sebrala jí telefon i tablet aby mě nemohla kontaktovat). Vše jsem oznamil na OSPOD a také podal návrh na svěření dcery do mé výlučné péče. Nebylo mi vyhověno i když dcera u soudu i v poradně pro rodinu řekla že nechce být s matkou. Po zastavení soudního procesu byla dcera u matky na víkend, matka nejen že nebyla od rána doma a nezajistila dceři stravu, navíc se opila a zjevně také užila nějaké drogy. V tomto stavu udělala u dcery babičky scénu kdy se domáhala násilného odvedení dcery(řešila policie ČR). Opět jsem vše oznámil OSPOD a podal návrh na předběžné opatření a zase mi nebylo vyhověno. Nechci dceru proti její vůli vodit k takovéto "matce". Můžete mi poradit jak mam dále postupovat ? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
na Váš dotaz nemohu odpovědět vzhledem k tomu, že neznám všechny okolnosti Vašeho případu, nejedná se o obecnou odpověď. Doporučuji Vám se spojit s OSPOD a tyto záležitosti řešit osobně. Na OSPOD Vám bude poskytnuto odborné sociální poradenství a můžete prodiskutovat možnosti řešení Vaší situace, resp. situace dítěte.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, chci se zeptat zda se dá nějak řešit jedna situace. Mám přítele, a ten má z předešlého vztahu 3 letého syna. Jeho matka si ho k sobě hrozně váže, dokonce když měli společný soud ohledně příspěvku na malého tak tam padlo že matka musí dítě do 1. června 2018 odnaučit kojení aby dítě nebylo vázané tolik na matku a mohlo tak trávit například i noc se svým otcem. Do dnes se již tak nestalo a kojí ho i nadále, a dle mého názoru je to už zbytečně pokud dítěti jsou 3 roky a co se týče stravy tak jí v podstatě už normální stravu jako dospělí. Plus dítě trpí atopickým ekzemem a dočetla jsem se že pokud kojení od matky trvá už dlouho tak tento ekzem akorát tím podporuje. Můžete mi prosím poradit zda existuje nějaká páka, kteoru může přítel použít aby matku donutil aby ho přestala kojit? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nedokáži si představit, jak by mohl někdo „donutit“ matku, aby přestala kojit.
Otec dítěte, jako jeho zákonný zástupce, má možnost nahlížet i do jeho zdravotní dokumentace a může se na tyto skutečnosti informovat u pediatra dítěte.
Co se týká případného přespání dítěte u otce, je to otázka domluvy mezi rodiči, případně soudní úpravy styku. Pokud se rodiče nedomluví, Váš přítel (otec dítěte) si může podat návrh k soudu na úpravu styku i s přespáním.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, maminka známého je neustále pod vlivem alkoholu- velmi silně. Je nebezpečná jak sama sobe tak i jim , nevari , nestará se o deti a několikrát jim vzala penize na alkohol. Jezdí autem pod silným vlivem a velmi casto ani deti nepouští domu. Vyhrožuje jim vlastní smrti (zapiti prášku nebo podrezani žil). Deti už s ni nechtějí žít a boji se ji. Když je ona pod vlivem chodi spat k babicce , která má pro ne pokoj i je dokonale zabezpečuje. Da se s tím něco delat? Vykázání z bytu nebo treba podání anonymního oznámení? (Deti ve věku 12 a 17 let). Jejich tata pracuje jako kamionak a furt ji dava cas , ale tohle už je na hraně a je cas s tím něco delat. Predem dekuji za odpoved.
Dobrý den,
pokud je situace taková jak uvádíte, bylo by asi vhodné situaci v rodině začít řešit. Na orgán sociálně-právní ochrany dětí se může obrátit kdokoliv, a to i anonymně, a situace v rodině bude prověřena. Nicméně je třeba znát alespoň jména a bydliště dětí. Z Vašeho podání vyplývá, že o situaci ví jak otec dětí, tak i babička, oba se mohou na příslušný OSPOD obrátit a požádat o pomoc s řešením aktuální situace, stejně tak se mohou na orgán SPOD obrátit i samotné nezletilé děti.
Kontakty na českobudějovické odd. sociálně právní ochrany děti naleznete ZDE.
Pracovnice SPOD
Dobrý den,mám dotaz ohledně hádky a přivlání policie a nahlášení na OSPOD ,jednalo se o hádku rodičů a přivolání policie z důvodu napadení matky ,bylo u toho přítomno dítě ...jaké jsou postupy na OSPOD ? Jak se to tam řeší? Nikdy se hádky neopakovaly ,nebyly problémy ,spíše toto vyplynulo z afektu ,,,,děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud policie zaznamená nějakou událost s účastí dítěte, vždy podává informaci OSPOD. Vzhledem k tomu, že nepíšete konkrétní okolnosti, nemůžeme se blíže vyjádřit k možnostem řešení.
Obecně lze říci, že OSPOD pak postupuje v rámci svých zákonem stanovených možností dle zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění o sociálně právní ochraně dětí a vyhodnotí situaci dítěte. Předpokládám, že dojde k tomu, že si rodiče OSPOD pozve na úřad a bude s nimi o této záležitosti mluvit. Dále OSPOD rodiče poučí je o jejich rodičovské odpovědnosti, o jejich právech ale i povinnostech ve vztahu k nezletilému dítěti. Pokud se jedná o jednorázovou událost, nebude OSPOD nejspíše přistupovat k dalším opatřením.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, jsme pěstouni téměř plnoleté vnučky která studuje gymnázium a která má ráda jazyky a tak kromě němčiny a angličtiny chodí na jazykovou školu kde se učí španělsky a japonsky. Při vyřizování potvrzení o zdanitelných příjmech mi úřednice poradila, abych si zjistila, zda bych na tuto mimoškolní aktivitu nemohla získat příspěvek. Pokud mi toto můžete zjistit, budu velice ráda, nevím kam se obrátit. Předem děkuji K.
Dobrý den, pěstounům mimo odměny pěstouna náleží i příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči. Příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve věku od 12 do 18 let činí 6.350,- Kč měsíčně. Z tohoto příspěvku můžete právě hradit náklady spojené se studiem a mimoškolní aktivitou dítěte.
Pracovnice SPOD
Dobrý den. Mé bývalé ženě byl ve věku 12 let odebrán syn a umístěn do DDŠ. Byl mi stanoven příspěvek na úhradu péče a zrušena povinnost platit výživné k rukám matky. Pobyt v DDŠ byl synovi ukončen v letošní roce. Býv. žena se mnou nijak nekomunikuje, nereaguje na doporučené dopisy, nemá snahu se jakkoli dohodnout na výši výživného a způsobu placení.. Prozatím jsem na adresu její rodiny posílal výživné poštou ve výši stanovené mi pro DDŠ. Je jiná možnost jak ji donutit k jednání než zastavit placení? Děkuji.
Dobrý den,
ve svém e-mailu nepíšete, komu byl Váš syn po absolvování pobytu v DDŚ svěřen. Od toho se pak i odvíjí, komu byste měl hradit na syna výživné.
Platí, že máte ke svému synovi vyživovací povinnost. Komu byste měl peníze zasílat a v jaké výši, byste měl mít upraveno soudním rozhodnutím – pokud byl Váš syn svěřen do péče DDŠ a později tam byl jeho pobyt ukončen, jistě o tom rozhodoval soud, který by měl toto upravit i ve svém rozhodnutí.
Pokud si nejste z rozhodnutí jistý, je možné se obrátit na pracovníky příslušného OSPOD, kteří Vám jistě pomohou v rozhodnutí soudu toto vyhledat.
Pokud to zatím nemáte soudem stanoveno, doporučila bych Vám podat k soudu návrh na stanovení výživného, kde by toto pak bylo soudem upraveno a měl byste jistotu komu a kolik zasílat. Jasná právní úprava by byla vhodná i s ohledem na to, že se s matkou Vašeho syna nejste schopni společně dohodnout, když s Vámi matka nekomunikuje.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, můžete mi poradit, co mám dělat, když sousedka po celý den vulgárně křičí na své cca 4-leté dítě od rána do večera a to takovým způsobem, že to velmi ruší okolí, ale hlavně to má negativní dopad na duševní zdraví tohoto dítěte. Tato situace trvá už od jeho narození. Pokud ji člověk upozorní na nevhodné chování vůči dítěti, vymyslí si rušení nočního klidu a zavolá městskou policii v den upozornění nebo o něco málo později a to zřejmě z důvodu znevěrohodnění případného oznamovatele jejího chování. Děkuji Vladimír Nakládal
Dobrý den,
pokud máte dojem, že Vaše sousedka poškozuje svým křikem a vulgárními slovy své dítě, můžete se obrátit na místně příslušné OSPOD a tuto situaci zde nahlásit. OSPOD pak musí prověřit péči matky.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, měl bych velikou prosbu.od loňského června nejsme s přítelkyni, máme 5 letou dceru a chci byt zapsán jak jako otec a mít dceru i přes víkend. Nechtěla mne napsat, až prý budu mít zaplacené dluhy a pořád se na něco vymlouvala. Co nejsme spolu už ani o tom nechce slyšet a dceru mužů vídat jen jak se to ji hodí, nemůžu ji vzít na výlet a když se mne ptá, kdy u mne bude spát, tak je mi hrozně. Do práce chodím, nejsem žádný gauner a dcery se nevzdám, nevím jak to řešit a netahat do toho dceru, je pro mne všechno. Moc děkuji.
Dobrý den,
pokud se s matkou dítěte nemůžete dohodnout na souhlasném prohlášení (které můžete učinit na soudu, nebo na matričním úřadě), nezbývá Vám nic jiného, než podat návrh k soudu na určení otcovství.
Co se týká styku s nezletilou, můžete, do doby než bude otcovství určeno, požádat soud o určení styku, kdy můžete žádat o právo stýkat se s nezletilou na základě ustanovení § 927 občanského zákoníku: „ právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah,..“ Po určení otcovství lze pak dalším návrhem styk upravit i ve větším rozsahu.
Vzhledem k tomu, že je vaší dceři již pět let, doporučili bychom Vám řešit tuto situaci co nejdříve.
Pro další sociálně právní poradenství se můžete obrátit na pracovníky OSPOD – kontakty naleznete na stránce: http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti
Dobrý den, mohla bych poprosit o radu, jak zjistit, který úřad rozhodl o adopci v konkrétním roce (cca 22 let zpět)?
Dobrý den,
před rokem 2014 rozhodovaly o předadopční péči obecní úřady s rozšířenou působností a rozhodovaly podle trvalého pobytu dítěte. Je třeba zjistit, kde mělo adoptované dítě před osvojením trvalý pobyt a jeho jméno a příjmení. Pak se můžete obrátit na příslušný obecní úřad. Spis dítěte se z archivu vyřazuje po 15ti letech. Pokud se tedy vejdete do lhůty 15 let od zletilosti dítěte, bylo by možné spisovou dokumentaci dohledat. Nahlédnout do spisové dokumentace týkající se osvojení dítěte může nahlížet osvojenec po nabytí svéprávnosti.
Dokumenty týkající se osvojení můžete dohledat i na příslušném soudu, který o osvojení rozhodoval.
Dobrý den, mám dítě 3 roky. Přítel mě stále jen kritizuje. Venku je jako jiný člověk, doma si na mě chladí žáhu. Jsem vynervovaná. Napadal mě, mam ho prosit aby mi koupil jídlo. Nikdo mi to nevěří. Tchyně byla na přítele jako dítě zlá a stále mu dává najevo,že je k ničemu. Je hnusná i na mé dítě. Nechci chodit na návštěvy. Tchyně je bohatá, my jsme velmi chudí. Tchyně používá citové vydírání na přítele. Nemá sílu se jí bránit a začal kopírovat její chování ke mě. Používá věty,které říká tchyně. Dřív byl můj nejlepší přítel, hodně jsme se podporovali. Obrací vše proti mě. Nechápe,že starat se o dítě je na celý den, aj. Bojím se jít na sociálku, aby mi nevzali dítě. Hádáme se.Je velmi chytrý a já vždy vypadám jako hysterická a neschopná. Nemám kam jinam jít. Přítel má dítě rád, to vím. Ale mě už asi ne. Chce mě od dítěte oddělit. Prosím o radu. Děkuji moc
Dobrý den,
na „sociálku“ nemusíte mít strach jít, opravdu „děti nebereme“. Můžete se obrátit na pracovníky OSPOD a domluvit si schůzku na oddělení.
Vzhledem k tomu, jaké popisujete vztahy, bylo by vhodné tuto situaci řešit. V Českých Budějovicích je více organizací, které poskytují poradenské služby týkající se vztahových problémů. Můžete se obrátit na Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy v Českých Budějovicích, popř. Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím při Diecézní charitě v Českých Budějovicích.
Na webu města České Budějovice http://rodina.c-budejovice.cz/ke-stazeni je ke stažení Průvodce sociální oblastí města České Budějovice, kde jsou uvedeny všechny organizace a kontakty na ně.
Pracovnice SPOD
Dobry den,potrebuji poradit co mam udelat abych pomohla jedne rok adoptovane holcicce, kterou adoptivni matka neprimerene tresta, rekla bych tyra.Holcicka ma jiz i modriny a na dotaz kdo ji to udelal tak odpovi maminka.Adoptivmi matka ji nazyva spratkem a celkove pojala vychovu nestandartne krute. Manzel a otec holcicce nepomuze.Bohuzel ja nemuzu vystoupit z anonimity,ze zavaznych duvodu(ohrozilo by to moji praci......a tim i peci o dite), poradte co mohu v teto situaci ucinit?To co popisuji je jen lehky odvar toho co se diteti deje.......
Dobrý den,
skutečnosti které sdělujete jsou velmi vážné. Bylo by vhodné se spojit s pracovníky OSPOD a předat konkrétnější údaje o rodině – jméno dítěte, jeho matky, bydliště, abychom se mohli do rodiny podívat, popř. zjistit další skutečnosti týkající se rodinného prostředí a zdravotního stavu dítěte. Jméno dítěte a jeho bydliště jsou proto nezbytné.
Oznámení můžete učinit i anonymně - OSPOD je povinen prošetřit všechna, i anonymní, oznámení.
Pracovnice SPOD
Vážení, jsem babičkou dvou vnoučat 10 a 8 let. Chtěla bych se zeptat zda se mohu setkávat s vnoučaty, když toto má dcera zakazuje. Vnoučata si vyzvedává jejich otec, který dojíždí až z 300 km vzdáleného města. Přijíždí o hodinu dříve a v tom čase se já s nimi mohu vidět.To je 2 hodiny za měsíc. Děti si ode mě nesmí nic vzít a ani jim nesmím nic koupit.To samé mají s otcem. Nyní se soudí o to, že děti bude muset vracet o 3 hodiny dříve a já o tento styk zřejmě přijdu. Byla bych ráda alespoň jeden den v měsíc,i že by byly u mně. Tohle je jen orientační dotaz. Ráda se dostavím osobně do vašeho úřadu pokud bude třeba.Takto musím děkovat jejich otci, že je tak hodný a tohle mi umožňuje. Pokud se budete mou žádostí zaobírat děkuji.
Dobrý den,
rodinné vztahy nejsou jednoduché. Tyto situace upravuje § 927 občanského zákoníku (zákon č. 89/2015 Sb.), kde je uvedeno, že právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu.
Pokud se chcete s vnoučaty vídat a neumožní Vám to rodina na základě vzájemné dohody, je nutné se tohoto práva domáhat soudní cestou, OSPOD tuto pravomoc nemá. Máte možnost podat k soudu návrh na úpravu styku s vnoučaty.
Můžete navštívit i pracoviště OSPOD, kde Vám bude vše podrobně vysvětleno.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, když je dcera v péči otce, a matka má dle rozsudku právo stýkat se s dcerou 1x za 14 dni o víkendu a v lichém roce o jarních prázdninách, s tím že je uvedeno že o prázdninách neplatí běžná úprava styku. Jak to je o jarních prázdninách? Počítá se i víkend nebo jen všední dny. Tedy jarní prázdniny od pondělí do pátka nebo do neděle. Děkuji
Dobrý den,
především je vždy nutné vycházet z rozsudku, kde je přesně upraveno, jak má styk probíhat o prázdninách. Pokud píšete, že styk s dcerou má probíhat v lichém roce o jarních prázdninách, tak je jasné, že bude mít matka s dcerou styk každé liché jarní prázdniny. Je pravdou, že o prázdninách neplatí běžná úprava styku.
Abychom mohli úplně přesně odpovědět, doporučovala bych Vám výrokovou část rozsudku konzultovat přímo s Vaší sociální pracovnicí na OSPOD, na Váš dotaz nelze odpovědět v obecné rovině.
Pracovnice SPOD
Dobry den, rada bych se zeptala, jak postupovat v pripade, ze mi pracovni smlouva na dobu urcitou konci 30.9. a na materskou bych mela nastoupit 5.10. (6 tydnu pred planovanym porodem). Musim se na techto pet dni registrovat u Uradu prace jako nezamestnana? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Jana M.
Dobrý den,
ano, určitě je vhodné se na těchto pět dní registrovat i s ohledem na zdravotní a sociální pojištění.
Dobrý den, rád bych vás požádal o radu k problematice svěření nezletilého dítěte do péče prarodičům. Má přítelkyně je nyní v rozvodovém řízení, s manželem mají tříletou dceru. Přítelkyně se po rozpadu manželského svazku odstěhovala s dcerou ke svým rodičům, resp. do bytu své nevlastní sestry. V červnu tohoto roku se vrátila z tříměsíčního léčení alkoholové závislosti, krátce na to měla jednodenní relaps. Rodiče ji okamžitě nekompromisně vyhodili z bytu "na ulici", neumožnili jí ani vzít si všechny své osobní věci. Její dcera je od té doby u prarodičů. Přítelkyně se přestěhovala ke mně (cca 250 km), ihned začala chodit na doléčování do adiktologické poradny, vyhledala psychiatra, našla si práci a funguje bez alkoholu. Problém je v tom, že jí její rodiče brání v kontaktu s dcerou. Nezvedají telefon, neodpovídají na SMS zprávy. Nyní si požádali o svěření dítěte do své péče a okresní soud v jednom jihomoravském městě jim vyhověl vydáním předběžného rozhodnutí. Rodiče ve svém návrhu argumentovali spoustou polopravd i vyslovených lží, mou přítelkyni nikdo od soudu před vydáním předběžného rozhodnutí nekontaktoval a k tvrzením rodičů se proto nemohla vyjádřit. Její (ex)manžel, který sám nemá podmínky pro výchovu dítěte (problém s bydlením, nepracuje) dal prarodičům svůj souhlas, podle mé přítelkyně hlavně proto, aby se jí pomstil za rozvod. Soud zdůvodnil vydání předběžného opatření bez možnosti partnerčina vyjádření tím, že následně provede vlastní šetření. Po poradě s právní zástupkyní jsme podali proti předběžnému opatření odvolání. Máme pro malou připravený vlastní pokojík, oba pracujeme a přítelkyně se drží od alkoholu na míle daleko. Mohu vás prosím požádat, zda byste mi na základě svých zkušeností mohli nastínit, jak dlouho asi může trvat odvolací proces do vydání řádného rozhodnutí a jak přimět prarodiče dítěte k tomu, aby umožnili své dceři kontakt s její vlastní dcerou? Na zakázání kontaktu snad nemají jakékoliv právo. Ta je nyní bez maminky už skoro dva měsíce a čím déle spolu nebudou v kontaktu, tím hůře se jim potom přetržená nit vztahu navazovat. Moc děkuji za vaši odpověď a přeji vám hodně zdaru ve vaší práci. Pavel
Dobrý den,
nemohu se vyjadřovat k případu a rozhodnutí soudu ve vaší věci, když neznám všechny podklady, které měl soud pro své rozhodnutí.
Obecně lze říci, že vydání předběžného opatření je v některých věcech nutné a nepředjímá rozhodnutí ve věci samé. Soud na základě podkladů, které ke svému rozhodnutí měl, vyhodnotil současnou situaci tak, jak máte uvedeno v předběžném opatření. Jedná se ale, jak z názvu i vyplývá, o předběžné opatření, tedy ve věci se bude dále jednat.
Je standardní, že soud v případě předběžného opatření, právě vzhledem k tomu, že se nejedná o rozhodnutí ve věci samé, neprovádí „důkaz“ výslechem osob. Toto je pak předmětem dalšího řízení, které soud jistě zahájil. Pokud s předběžným opatřením matka nesouhlasí, může podat odvolání, o kterém bude rozhodovat odvolací soud, tedy krajský soud.
Vaší přítelkyni bych doporučila, aby se o dceru zajímala, aby spolupracovala s příslušným oddělením sociálně právní ochrany dětí (dále jen OSPOD). Na OSPOD jí kolegyně poradí a poskytnou informace v jakém stádiu je soudní řízení a popřípadě za jakých podmínek může svou dceru vídat – nevím, co přesně je uvedeno v předběžném opatření a jak je popř. styk dcery s matkou již upraven. Pokud upraven není, může matka podat sama návrh k soudu na vydání dalšího předběžného opatření, kde by bylo toto upraveno. Soud může rozhodnout i o tom, že matka se s dcerou bude vídat za účasti třetí osoby nebo za přítomnosti odborníka (např. nějaké neziskové organizace).
Prarodiče, stejně tak jako i jiné osoby, mohou podat návrh na svěření nezletilé do své péče, o všem ale bude rozhodovat soud a matka s otcem jsou účastníci řízení. Soud je musí k jednání pozvat, matka se proto může při jednání k celé věci vyjádřit a popř. předložit důkazy a navrhovat soudu další dokazování.
Jak dlouho bude odvolání nebo soudní řízení trvat, nelze dopředu říci.
Pracovníce SPOD
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda sepisujete návrhy na svěření dítěte do péče matky a na zbavení otcovtsví,které bylo dobrovolně sepsáno na matrice,ale otec si nyní trvá na zbavení otcovství a nejeví vůbec žádný zájem o syna?
Dobrý den,
nerozumím úplně vašemu dotazu. Zmiňujete dvě rozdílná řízení, jedno je svěření dítěte do péče jednoho z rodičů, ve vašem případě do vaší péče. Zde si podáváte návrh sama (ve třech kopiích k Okresním soudu v Českých Budějovicích), vzory návrhů můžete případně nalézt i na internetu. Druhá oblast, kterou zmiňujete je „zbavení otcovství“ a nevím přesně, co tím máte na mysli. Otec nemůže „trvat na zbavení otcovství“ a pokud je otcem zapsaným v rodném listu dítěte, má i rodičovskou odpovědnost, ze které vyplývají jak jeho práva, tak jeho povinnosti. Z vašeho dotazu ale není zcela jasné, zda např. nechcete u otce popřít otcovství (což má svá zákonná pravidla pro podání tohoto návrhu k soudu).
Návrhy na našem oddělení nesepisujeme, ale můžeme vám poskytnout sociálně právní poradenství v této oblasti. Doporučila bych vám proto se spojit s obvodovou pracovnicí našeho oddělení sociálně právní ochrany dětí a vše osobně projednat (kontakty a rozdělení obvodů naleznete na internetových stránkách: http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti).
Pracovnice SPOD
Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat v případě,že mi manžel ve splečné domácnosti přestal dávat finance na 9měsíčního syna a na domácnost.Jsem na mateřské a peněz moc nemám,stěží všechno utáhnu ze svými penězi,manžel pracuje a peníze si schovává.
Dobrý den,
pokud žijete ve společné domácnosti a jste manželé, nelze z vašich informací úplně dovodit, jaké jsou mezi vámi vztahy a doporučit vám nejlepší postup.
Bylo by proto vhodné se spojit s vaší obvodovou sociální pracovnicí (kontakty a rozdělení obvodů naleznete na internetových stránkách http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti) a domluvit si jednání na našem oddělení – sociální pracovnice vám pak poradí nejlepší možný postup a poskytne vám informace o možnosti podání návrhu k soudu na úpravu výchovy a výživy k vašemu nezletilému synovi.
Doporučila bych vám se obrátit i na odborníky v mezilidských a rodinných vztazích, tedy na Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy, Nádražní 47, České Budějovice, nebo Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, Jiráskovo nábřeží 10, České Budějovice.
Pracovnice SPOD
Dobrý den,chtěla bych se optat neboť jsem bezradna ve vychove svého 12 tileteho syna,zacal asi prochazet pubertou a jeho chovani hranici z chovanim který je pro me nesnesitelne,dochazi k utokum,urazkam,vyhrozovanim a zastrasovani,ublizovanim jeho bratrovi mladšímu.I presto ze delší dobu chodíme k psychologovi a resime pobyt v psychologickem stredisku od zari jeho chovani se nezlepsuje,ba naopak a utoky se stupnuji,Jeho otec ke kteremu chodi na vikend si mysli ze mu je ublizovano a chce ted nyní syna do pece,syn ztoho teži a timto my vyhrozuje,ze mi udela ze života peklo a ze se budu ještě divit!Otec chce podat k soudu navrch na svereni do pece a ja bych se chtěla optat,jak se postupuje v pripade ze doted jsem se o nej radne starala a potřebuje syn psychologickou pomoc nez teda aby sam se rozhodl jit otci kde je proti me navadenej a skodi to jeho vyvoji a celkove pak se to odrazi na vychove a skolnim prospechu.Jeho otec mi řekl ,ze muze od 12 let jit k nemu a ja stim nic neudelam,ze si syn muze rozhodovat sam kam chce syn jit!Je tam kupovanej darky a dela si tam co chce,nevim jak dal postupovat a jak teda by jste mi poradili aby teda jsem postupovala spravne,nebot toto rozhodnuti aby sel k otci mi neprijde jako spravne reseni vzhledem k jeho agresivnim utokum,ktery jako matka nemuzu nechat jen tak.Dekuji za ochotu a radu.
Vážená paní H.,
ve svém dotazu popisujete vážnou situaci u Vás doma. Určitě není dobré, že ze strany syna dochází k útokům, urážkám a vyhrožováním. Z vašeho popisu ale nelze posoudit, co je příčinou chování Vašeho syna. Pokud jste v kontaktu s psychologem, bylo by dobře, abyste jej informovala o současné situaci a společně pak situaci řešili. Nevím, o jakém pobytu přesně mluvíte, pokud máte na mysli středisko výchovné péče, je dobré je navštívit a domluvit se na další spolupráci. Středisko výchovné péče nabízí jak ambulantní péči, tak péči pobytovou.
Co se týká případného návrhu otce dítěte na změnu péče, lze obecně říci, že otec si návrh podat samozřejmě může, ale vždy o změně musí rozhodnout soud a Vy máte možnost se u soudního jednání vyjádřit, popř. se proti rozsudku soudu odvolat. V rámci tohoto případného řízení se bude zjišťovat názor dítěte, neboť Váš syn je ve věku, kdy je schopen formulovat svůj názor a k věci se vyjádřit.
Doporučila bych Vám se obrátit na svou sociální pracovnici na oddělení sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města České Budějovice, pracoviště Kněžská 19, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství. Můžete se domluvit i na případné péči psychologa tohoto oddělení pro Vašeho syna.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, synovi je 20 let. Neukončil dvě odlišné učňovské školy, na třetí učiliště, které jsem mu zařídil, nenastoupil a učit se už nechce. Zůstal jen se základním vzděláním. Na základní škole se chytil party holdující alkoholu, drogám. Sám se stal drogově závislým i závislým na alkoholu. Byl mockrát hospitalizován na psychiatrickém oddělení v Českých Budějovicích, na jednotce intenzivní péče, na záchytné stanici, hospitalizován v léčebně ve Lnářích, hospitalizován v Praze v ústavu duševního zdraví…. Navíc denně stále vykouří až 2 krabičky cigaret (cca. 200 kč). Po odchodu z učiliště k 31. 12. 2015, je od 1. ledna 2016 veden na úřadu práce České Budějovice. Začátek této hrůzné jeho „kariéry“ začal v jeho 11 letech, kdy si jeho matka našla milence a odešla za ním i se synem. Synovi se tím zcela zhroutil dětský život. Prosil jsem tehdy marně pracovnici sociální péče v Českých Budějovicích, ať nedovolí odchod syna z domova, kde měl nadprůměrný komfort ke studiu, komfort k dětskému životu, sportovní fotbalový klub a po mém boku otce, zajištěný řádný vývoj. Ta paní z úřadu by dnes koukala, čemu mohla tehdy zabránit. Manželka z důvodu tušení mé nevole s odchodem syna z rodného domu, údajně zrůdně navedla a naučila 11. letého (!!!) kluka, nařknout mě z pedofilie. K nařčení nedošlo, syn mě v pozdějším věku celou tu hrůzu prozradil. Z důvodu odstěhování, syn tehdy musel zanechat fotbalu a od 11 let již žádný sport nebo jinou aktivitu neměl. Výsledky v základní škole se obrovsky zhoršily z jedniček na čtyřky a pětky. Stal se však „velmistrem“ v pití alkoholu, užívání drog, kouření cigaret už od 11. let. Láhev vodky na ex, byla pro něj maličkost. Myslím, že v Č.Bu. drží rekord zjištěného množství alkoholu v krvi – před přijetím na JIP mu bylo naměřeno rychlou záchrannou službou 5,4 ‰. Protože nesportoval, neměl žádnou aktivitu, zkřivila se mu páteř – skolióza. Neměl však vůbec žádný zájem nápravy, které měl k dispozici – cvičení, plavání, lázeňský pobyt zrušil po třech dnech. Zkřivení páteře bylo řešeno chirurgickým zákrokem. Matka mu na sociálce v březnu 2016 zařídila první stupeň invalidity a nějaký sociální příspěvek ale současně je vedený už od 1. ledna 2016 jako uchazeč o práci na úřadě práce v Českých Budějovicích. Syn je zcela soběstačný, chodící, sedící, pohybující všemi končetinami, rozumově komunikující, ale patrně zneužívající svůj stav a manželka toho také chce proti mně zneužít. Myslím, že manželka má opět milence a já už na to nemám nervy. Souhlasím s jejím návrhem na rozvod. Otázky: 1. Jsem povinen synovi přispívat, přestože jeho zdravotní stav mu nijak nebrání si vhodnou legální práci najít? Přispívat mu na ležení na gauči, ládování se pizzou, civění na TV, cigarety, kafe, alkohol nevidím jako přínosné. A mohl by soud takto rozhodnout? Přispívat mu na cigarety? 2. A může si syn vhodnou práci najít? Nebo je mu to tím prvním stupněm invalidity znemožněno? A kdo mu to dá úředně na vědomí, že si může vhodnou práci najít? 3. Musím současně přispívat manželce z důvodu její údajné nutné péče o syna? 4. Mohu po rozvodu po manželce žádat (soudně?) polovinu z celkových nákladů na nemovitosti, kterých je také spoluvlastníkem? (plyn, voda elektrika, daně …) Děkuji za odpovědi Jaroslav
Vážený pane Jaroslave,
nemohu z Vašeho popisu plně posoudit Vaší životní situaci, která, jak píšete, trvá minimálně devět let.
Co se týká výživného na dítě, obecně platí, že výživné náleží dítěti, které se soustavně a řádně připravuje na své budoucí povolání, což v případě Vašeho 20-ti letého syna, který je veden na ÚP, neplatí. Pokud by syn po Vás nějaké výživné požadoval, měl by soud o případné rozhodnutí v této věci požádat návrhem na stanovení výživného, nicméňě podmínka přípravy na budoucí povolání by měla být určitě brána v potaz.
Co se týká pracovního zařazení Vašeho syna při prvním stupni invalidity, je toto v posouzení ÚP a posudkového lékaře, který stupeń invalidity Vašemu synovi přiznal. Píšete ale, že syn má nárok na "nějaký socilální přípatek", nespecifikujete ale na jaký.
Co se týká Vašich dalších dotazů týkající se manželky a nákladů na nemovitosti, nemohu na toto odpovědět. Nevím, jak nutná je péče manžeky o syna a kdo toto posuzoval. Nevím, jak zní Vaše dohoda při rozvodu manželství (nepíšete, zda jste rozveden, k rozvodu se chystáte, nebo zda jste již rozvedeni a poměry k dětem a majetku byly již nějak upravovány, píšete jen obecne, že souhlasíte s rozvodem..). Doporučiji Vám proto se v tomto případě obrátit na Vašeho právního zástupce.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, prosím o informaci, jak správně postupovat v případě, že otec dítěte nechce uznat své otcovství a nedá sám souhlas k zapsání do RL. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
můžete se obrátit na oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice. Oddělení SPOD sídlí v budově Kněžská 19, 1. patro.
Zde Vám sociální pracovnice poskytnou odpovědi na Vaše dotazy.
Obecně lze říci, že pokud otec nechce uznat své otcovství, je nutné podat k okresnímu soudu žalobu na určení otcovství. Vzor podání můžete najít na internetu, nebo se můžete informovat na našem oddělení SPOD.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, prosím o info, zda odbor soc. věcí zajišťuje přímou adopci novorozence, tj. aby rovnou z porodnice mohl k adoptivní rodině a nemusel do kojeneckého ústavu. Děkuji.
Dobrý den,
naše oddělení SPOD nezajišťuje, ani ze zákona nemůže zajistit, přímou adopci novorozence k adoptivní rodině. Celá záležitost adopcí je poměrně složitá a těžko vysvětlitelná na několika řádcích. Podstatou zůstává, že pokud matka (rodiče) dají souhlas s adopcí, je vše řešeno ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje, odborem sociálních věcí a zdravotnictví, který vede seznam žadatelů o adopci.
Pokud se ptáte na to, zda se můžete stát „adoptivním rodičem“, doporučuji Vám kontaktovat oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice, úsek náhradní rodinné péče, kde Vám budou vysvětleny všechny Vaše dotazy.
Do kojeneckého ústavu v současné době nejsou děti prakticky umisťovány, pokud novorozenec nemá své biologické rodiče, je přednostně využívaná další zákonná možnost, a to je umístění dítěte do pěstounské rodiny na přechodnou dobu.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, na jaký odbor na magistrátu se mám obrátit, pokud mi má bývalá manželka znemožňuje setkání s mými dětmi ve věku 11 a 6 let. Pokud je chci vzít na výlet umožní synovi hrát hry na počítači s tím, že se mnou jet nemusí a dcera vůbec doma není a na mou otázku kde je mi odpoví, že neví kde je? K takovým odpovědím navádí i mého syna, který mi také řekne , že neví kde je má dcera. Když si je vezmu tak jim za deset minut volá co dělají, kde jsou a celé odpoledne jim píše nebo volá kam by jsme měli jet a co by jsem jim měl koupit. V takovéto atmosféře se stává setkání s dětmi psychicky neúnosným.
Dobrý den,
pokud Vaše děti mají trvalé bydliště v Českých Budějovicích, můžete se obrátit na pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice. Oddělení SPOD sídlí v budově Kněžská 19, 1. patro.
Jaká pracovnice má Vaše děti na starosti (dle spádové oblasti) můžete zjistit na tel. čísle 386 804 201. S konkrétní sociální pracovnicí pak můžete probrat všechny otázky týkající se Vašeho setkávání s dětmi.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, predem velice moc dekuji za sebemensi radu/pomoc.Mám 16mesicni dceru Která byla po vzajemne dohode s matkou sverena soudem prave ji do pece spolecne s urcenim výzivneho v te dobe jsem na vse prikyvnul stim ze na vidani a styku s malou dle dohody s matkou se kterou jsem v tu dobu zdilel stejnou domacnost matce slo hlavne o cilene cerpani davek ci prispevku na bydleni.Dnes mi matka nasi dcery dela naschvály dcerku mi malo kdy pujci ,nekomunikuje,neni tomu dlouho co jsem se jako posledni dozvedel ze lezi s malou v nemocnici,kdyz mi naposled nechala malou pres noc dostal jsem ji malou uplne zbydacenou mala cela vydesena,ohromne opruzeniny na prste raka na druhem jakoby se o neco popalila kdyz jsem se na to zeptal matky co se ji stalo tvrdí ze nevi a dal povesila telefon,nedavno ji vzali ridicke opravnení jelikoz ridila pod vlivem drog,mam strach co se deje s malou jak vubec to u male doma vypada mne tam nepusti do dnes mi neumoznila vzit si z bytu sve veci cert je vem mam strach o malou,nemohu spát,celý se klepu jsem uz nervove na zhrouceni vyzivne platim radne ba jeste kupuji co mala potrebuje a pujcuji matce penize .Dekuji moc .preji vse nejlepsi do noveho roku s pozdravem J.
Dobrý den,
pokud Vám již nevyhovuje dohoda s matkou ohledně péče a styku s Vaší dcerou, bylo by vhodné toto řešit se sociálními pracovnicemi oddělení sociálně právní ochrany dětí, nebo si můžete podat návrh k soudu na změnu. Na zdravotní stav Vaší dcery se můžete jako otec dítěte informovat u jejího pediatra.
Pokud Vás matka není ochotna pustit do bydliště dítěte, je možné, aby rodinu navštívila sociální pracovnice a poměry doma u matky prošetřila. K tomu je ale nutné vědět, jak se vaše dcera jmenuje a kde se v současné době s matkou zdržuje.
Ve Vašem e-mailu popisujete poměrně vážnou situaci, která se týká zabezpečení a zdravotního stavu Vaší dcery. Doporučila bych Vám, abyste se přímo obrátil na příslušné oddělení sociálně právní ochrany dětí a celou situaci urgentně řešil se sociálními pracovnicemi.
Pokud Vaše dcera má trvalé bydliště v Českých Budějovicích, můžete se obrátit na oddělení sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města v Českých Budějovicích, pracoviště Kněžská 19.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, s přítelkyní jsme osm let a nejsme vzatí. Máme dvě holčičky 4 a 7 let. Ona mě začala podvádět a pálí všechny mosty a já se musím odstěhovat z bytu, který je psaný na ní, ale platíme tady ještě hypotéku. Každé odpoledne-večer chodí pryč a vrací se až když já jdu ráno do práce. Dohoda žádná není. Chtěl jsem napr. aby jedny vánoce byli děti u mě a druhé u ní to samé jarní prázdniny, ale ona, že ani náhodou. Moje holčičiky moc miluji a nedokážu se smířit s tím, že je uvidím jednou za 14 dní, když jsem nic neprovedl. Vím že s tím nic neudělám, ale poraďte prosím jak mám nyní postupovat.
Dobrý den,
co se týká Vašeho sporu týkající se bydlení a splácení hypotéky, a pokud není možná dohoda mezi Vámi, bylo by vhodné, abyste vyhledal právní poradu v některé advokátní kanceláři.
Co se týká Vašich dětí, je na místě říci, že pokud jste otec dětí, máte rodičovskou odpovědnost stejnou, jako matka. Pokud není mezi Vámi a matkou dětí dohoda možná, doporučovala bych Vám obrátit se na příslušené oddělení sociálně právní ochrany dětí (v případě, že děti mají stejné trvalé bydliště jako Vy v Borovanech, je místně příslušné OSPOD Městský úřad Trhové Sviny). Zde Vám bude ze strany sociálních pracovnic poskytnuto právní poradenství. Pokud se s matkou nebudete moci dohodnout, můžete si podat k místně příslušnému okresnímu soudu návrh na úpravu péče a výživy a úpravu styku s dětmi. Není nikde uvedeno, že styk musí probíhat jen 1x za 14 dní, vše by pak záleželo na rozhodnutí soudu. Rozsudkem se pak upravuje styk s dětmi o prázdninách – jak letních, tak vánočních.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, s přítelem máme 9měs. dítě, bohužel od nás přítel odešel, ale na všem jsme se v klidu dohodli a vztahy mezi námi dvěma jsou výborné, na výživném i návštěvách jsme se dohodli. Potřebovala bych prosím vědět, jak tuto ústní dohodu správně ošetřit, tudíž nějakým způsobem sepsat, ráda bych z toho vynechala návštěvu soudu, pokud je to možné ... Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud jste se s přítelem na všem dohodli a dohodu z obou stran plníte, není nám úplně jasné, z jakého důvodu chcete ústní dohodu písemně ošetřit.
Obecně platí, že pokud se rodiče dítěte dohodnou, není nutné nic soudně upravovat a na ústní dohodu nepotřebujete rozsudek, tedy schválení soudu.
Pokud z nějakého důvodu máte dojem, že je nutné dohodu s otcem dítěte uzavřít i písemně, můžete se obrátit na svého právního zástupce a dohodnout se s právníkem na sepsání dohody. Pokud nebudete chtít navštívit právníka, můžete se podívat na internetu, kde lze nalézt vzory mimosoudních dohod.
V případě jakékoli pochybnosti nebo problému Vám doporučujeme navštívit oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde Vám bude poskytnuto právní poradenství. Pokud jste s Českých Budějovic a okolí, resp. pokud má Vaše dítě trvalé bydliště zde, jedná se o pracoviště Magistrátu města České Budějovice, Kněžská 19, kontakty a úřední hodiny naleznete na internetových stránkách magistrátu (http://www.c-budejovice.cz/cz/magistrat/odbory/osv/stranky/o-odboru.aspx).
Ze zkušenosti ale víme, že pokud budete chtít čerpat dávky státní sociální podpory nebo hmotné nouze, bude po Vás úřad práce vyžadovat rozhodnutí soudu o stanovení výživného.
Pracovnice SPOD
Dobrý den, s přítelem se rozcházíme a chci se zeptat, zda mohu zažádat o výživné na děti i v případě, že stále bydlíme společně v jedné nemovitosti (prodej se táhne) a pak, zda se počítá částka z HPP, ČID i podnikání na vedlejší činnost. Pokud ano, úhrnný příjem za měsíc je 22 tisíc a protějšku přijde na dvě děti ve věku 4 a 12 let částka 4 tisíce celkem jako značná.
Pěkný den,
v žádném zákonném předpisu není konkrétní výše výživné přímo vyčíslena. Nicméně existuje ona známá doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti. Tato sice není závazná, ale některé soudy se jí při své rozhodovací praxi řídí. Výživné se pak počítá z čistého příjmu otce.
Na webových stránkách http://www.kdejsitato.cz/vyzivne/form1.php je uvedena mimořádně přehledná kalkulačka pro stanovení orientační výše výživného dle doporučující tabulky Ministerstva spravedlnosti. Dané webové stránky uvádí některé možná sporné úvahy, nicméně minimálně z hlediska snadného orientačního výpočtu je mohu doporučit.
Z dané tabulky si můžete orientačně spočítat, jak vysoké by mělo být výživné. Vždy je ovšem nutné přihlédnout ke konkrétní situaci, Ve Vašem případě by to mohlo být např. to, že otec dětí platí náklady na Vaše a jejich bydlení apod. V případě, že nedojde ke shodě ohledně Výše výživného, tak Vám doporučuji obrátit se na advokátní kancelář, která Vám může pomoci při řešení Vašeho problému.
JUDr. Martin Šestauber
dobry den chtěla jsem se zeptat je možne když prvni den nastoupim do prace a zaměstnavatel vam řek že si vas nejdřiv dva dny vyskouši jak vam to jde a pak se rozhodne dva dny tam jste a pak vam řekne že mu nevyhovujete a pošle vas pryč a nezaplati vam nic
Pěkný den,
pokud jste ty první dva dny skutečně vykonávala práci, tak je postup zaměstnavatele nezákonný. Za vykonanou práci náleží odměna, to je jedna z nejdůležitějších zásad pracovního práva. Nicméně ve Vašem případě může problém spočívat v tzv. důkazní nouzi. Např. pokud jste práci nevykonávala na základě řádné, písemně uzavřené, pracovní smlouvy, tak by mohlo být problematické u soudu Váš nárok prokázat. Ohledně příštího zaměstnání bych Vám proto doporučil, abyste trvala na uzavření písemné pracovní smlouvy.
JUDr. Martin Šestauber
dobry den chtěla jsem se zeptat mam dvě děti nezletile uleva na danych se tyka obouch děti nebo jen jednoho děkuji
Pěkný den,
dle ustanovení § 35c č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu má daňový poplatník rok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti ve výši 13 404 Kč ročně. Daňové zvýhodnění tedy náleží na každé vyživované dítě, které žije ve společné domácnosti. Stát tak poskytuje poměrně zajímavou daňové zvýhodnění pro rodiny s více dětmi. Na některých webových stránkách (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/) si můžete konkrétně porovnat, kolik by činila Vaše čistá měsíční mzda, kdyby jste byla bez dětí a kolik činí, pokud máte nárok na daňové zvýhodnění na dvě děti.
JUDr. Martin Šestauber
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: V současnosti se nacházím na rodičovské dovolené. S manželem plánujeme ještě druhé dítě, rádi bychom to stihli ještě před koncem mé rodičovské dovolené, tedy před mým opětovným nástupem do práce. Kolegyně mi sdělily, že náš zaměstnavatel se chystá snížit stav zaměstnanců, nejspíše by měla být postihnutá i moje pracovní pozice. Může toto zaměstnavatel provést pokud jsem na rodičovské dovolené? Mám strach, že bych pak neměla u druhé dítěte nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď. Lída F.
Dobrý den, paní Lído,
zcela správně předpokládáte, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství má pouze účastník nemocenského pojištění. Pokud byste byla bez zaměstnání a zároveň by se nejednalo o osobu samostatně výdělečně činnou, která je dobrovolně účastna nemocenského pojištění, neměla byste již nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale pouze na rodičovský příspěvek. Zajímavou výjimku představuje pouze tzv. ochranná lhůta, která se týká žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství. U ochranné lhůty obecně platí, že žena může nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství ještě do 180 dní ode dne zániku pojištění. Ochranná lhůta má význam především v těch případech, kdy se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, který má skončit ještě před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nicméně pokud se týká Vašeho uvedeného dotazu, tak je možnéVás potěšit informací, že dle § 53 odst. 1 písm. d) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, není možné dát výpověď z organizačních důvodů v době, kdy zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou. Případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství by tak neměl být ohrožen úvahami zaměstnavatele o částečném snížení stavu zaměstnanců.
JUDr. Martin Šestauber
Dobrý den , chtěla bych poradit, můj syn jezdi ke svému otci jednou za 14 dní na víkend.Byvali přítel ho nehlídá a syn jezdi domu s modřinami .Nemá u něj náhradní oblečení a syn chodí ve věcech pro 3 leté dítě .Synnovi je 5 let .Vždy když ho přiveze je špinavý a načichlí kouřem .Mam i svědky který mi dokáže že tam žijí v hrozných podmínkach .Nedodržují hygienu mají doma nepořádek .Deti si neustále hrají venku sami bez dohledu dospělých .Můj bývalí přítel žije s mou matkou .Tvoří pár .Obadva jsou závislý na alkoholu .Když je tam syn na víkend a moje matka je hlídá je schopna se opít a o děti se nikdo nestará .A bývalí přítel si přiveze syna na víkend a jde do hospody .Když byl syn u něho dostal neštovice a oni to ani nepoznali.Syn ,byl celý den na přímém sluníčku .Sám mi přiznal, že ho děti neposlouchají .Snažím se ,sním komunikovat, aby byl zodpovědný vůči synovi a staral se tak já má .Ale vždy jen slybuje a nikdy tak neučiní .Prosím o radu co mám podniknout ,aby se to zlepšilo a syn nemusel být v takových podmínkách.Predem děkuji .
Dobrý den,
ve svém dotazu uvádíte problémy při pobytu Vašeho syna u otce. Tuto záležitost by bylo vhodné řešit osobně na oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Doporučuji Vám vyhledat příslušný OSPOD a záležitost řešit se sociální pracovnicí, která vede spis Vašeho dítěte a která Vám poskytne sociálně právní poradenství.
Příslušný OSPOD je dle trvalého bydliště dítěte, pokud bydlíte v Českých Budějovicích a jeho okolí, můžete se obrátit na OSPOD Magistrátu města v Českých Budějovicích – kontakt příslušnou sociální pracovnici si můžete vyhledat zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb.
Pracovnice SPOD