Stromeček z březových větviček

V hospodářských lesích je bříza považována za plevel, kvete od března do května a v léčitelství se využívají její pupeny, listy i kůra. V předvánoční době nám mohou posloužit i její větvičky např. při zdobení interiéru. Vyrobte z nich vánoční stromek a záleží jen na vás, zda bude zdobit sváteční stůl anebo si troufnete na stromek větší, pod který se vejde i nějaký ten dárek.

Postup:

  • Jak je již patrné z názvu, budeme potřebovat pár březových větviček, které je nejprve nutné zbavit zbytku listů a ostatního, co na nich roste. Základem stromku bude slabý kroužek, který vytvoříme smotáním několika z nich.

                        

  • Do hotového kroužku ve vzdálenosti několika centimetrů od sebe umístíme několik silnějších větviček, které budou tvořit zbytek konstrukce. Tyto zapíchnuté větvičky na opačném konci připevníme k sobě.
  • Pak už jen konstrukcí postupně omotáváme a proplétáme větvičku za větvičkou, až má stromek požadovaný tvar a velikost.

                                                          

  • Hotový stromek nastříkáme bezbarvým lakem, po zaschnutí můžeme dekorovat sněhem.
  • Nakonec stromek ozdobíme drobnými vánočními dekoracemi dle vlastní fantazie.       

 

 

Redakce ve spolupráci s Evou Knietelovou, více na FB: Sny z proutí.  

(Ne)barvená velikonoční vajíčka

 

Netroufnete si na ručně malované kraslice? Zkuste letos dekorovat vajíčka ubrouskovou technikou.

S blížícími Velikonocemi možná přemýšlíte o způsobu, jakým se letos zhostíte barvení vajíček. Následující řádky vám ukáží, že nejste odkázáni pouze na barvy a potisky ze supermarketu, nebo zdobení voskem a začouzeným špendlíkem. Zdobení pomocí ubrousků je velmi jednoduchou činností, kterou zvládnou i malé děti.

 Co budeme potřebovat:

  • výfuky, papírové ubrousky, lepidlo, štětec, bezbarvý lak, nůžky, drobné dekorace na ozdobu.

 Postup:

  • Natrháme ubrousky na menší kousky a rozdělíme je na jednotlivé vrstvy.
  • Vyfouknutá vejce potřeme lepidlem a pečlivě nanášíme jednotlivé vrstvy ubrousků, které uhlazujeme štětcem namočeným v lepidle.
  • Necháme zaschnout.
  • Stejným způsobem nalepíme zvolený dekor vajíčka a opět necháme zaschnout.
  • Pokud chceme vajíčko dále ozdobit kouskem provázku, peříčkem či jinou drobnou dekorací, učiníme to pomocí štětce namočeného v lepidle nebo tavnou pistolí.
  • V poslední fázi opatříme vajíčko vrstvou bezbarvého laku (též pomocí štětce).

 Inspirovali jsme vás? Pošlete nám fotky ze společného zdobení vajíček na e-mail: rodina@c-budejovice.cz. Ukázky výtvorů zveřejníme.

 

Postup výroby velikonočních vajíček byl připraven ve spolupráci se Sny z proutí, více na FB: Sny z proutí.

      

1. Potřebný materiál                                          2. Nanášení ubrousků                                              3. Lepení dekorace

 

         

 4. Hotová dekorace                                                                                       5. Jednoduchá dekorace na talíři

        

 6. Příklad dekorace  vajíček proutím                                                          7. Inspirace

        

 8. Dekorovaná vajíčka                                                                                   9. Dekorace

Vytvořte si doma jarní atmosféru

 

Na velikonoční pomlázku si ještě nějaký čas počkáme. Přesto i v průběhu února můžete ozdobit stůl třeba již v očekávání předjaří.

 Věneček z březového proutí je rychlou a jednoduchou dekorací, kterou zvládnete vyrobit během víkendového odpoledne. Jen si na procházce v parku nastřihejte dostatečně dlouhé větvičky. Jejich množství je závislé na požadované velikosti věnečku.

 Postup:

  • Prvotní přípravou je čištění natrhaných větviček od jív a případných uschlých zbytků listů.
  • Po jejich očištění smotáme několik větviček do kruhu a vytvoříme tak základ budoucího věnečku. Do něho poté postupně zapichujeme další větvičky a omotáváme je dokola, až má věneček požadovanou tloušťku.
  • Pak již zbývá jen takto připravený základ dekorovat. Pro náš věneček s nádechem jara jsme na vytvoření sněhového efektu použili trochu vaty, kterou jsme doplnili několika bílými peříčky.
  • Nakonec už stačí jen vhodně umístit tulipány nebo jakoukoli jarní květinu, kterou jsme pořídili v květinářství nebo jiném specializovaném obchodě (např. sněženky, krokusy apod.).

 

Věneček byl vyroben ve spolupráci se Sny z proutí, více na FB: Sny z proutí.   

    

1. Stříhání větviček                                                                   2. Nastříhané větve

  

3. Základ                                                                                 4. Motání větviček

    

5. Hotový korpus                                                                      6. Zdobení vatou

   

7. Dekorování                                                                           8. Dekorování peříček

   

9. Jaro ve sněhu                                                                       10. Detail

 

Dekorace na vánoční stůl

 

K umocnění nejen vánoční atmosféry neodmyslitelně patří světlo svíčky, proto je úžasnou sváteční dekorací svícen. Svícny vlastně nemají žádná pravidla, svíčka může být jenom jedna nebo tři, čtyři. Všechno záleží na tom, jak moc rádi máte Vánoce a jak si je dokážete vychutnat.

Výroba svícínku je jednoduchá, ale i tak vyžaduje zručnost, trpělivost a hlavně fantazii. Materiál na výrobu svícnu si shánčlivá hospodyňka hledá již v průběhu roku a vidí ho leckde. Na procházce lesem, bukovým hájem, na pile nebo mezi odřezky z truhlářství. Svíčky, stužky, květinky a drobné dekorační předměty pak už snadno vybereme v květinářství nebo galanterii. Neopomenutelným předpokladem je, že se kamarádíte s tavnou pistolí, která se postupem času jeví jako nejefektivnější pomocník.

 Dřívko pro svícen jsme si vyprosili u truhláře, obešli pár květinářství a při nedělní procházce jsme našli vhodné přírodní suroviny, jako je kůra stromů, nejlépe smrků nebo bříz.

 Postup:

  • Kůru rozdělíme na menší části a postupně lepíme na silnější prkénko až je ze všech pohledových stran zakryté. Kůry musí být dostatek, aby nezůstalo žádné místo volné. Na kráse přidá podkladu bezbarvý lak nebo nástřik barevným sprejem v typických vánočních barvách jako je stříbrná nebo zlatá, ale zvolit můžeme i sněhově bílou.
  • Důležité je rozhodnutí o umístění svíčky nebo více svíček, které jsou středobodem svícnu. Umístění se zvolí dle rozměrů základu, protože u kratších základen je vhodnější umístit svíčku do středu, naopak u podélných základů volíme umístění k jedné straně.
  • Ze stužky vytvoříme mašle, jejichž velikost přizpůsobujeme velikosti svíčky. Stužky jsou poměrně levnou dekorací, která však vytvoří velice efektní dojem, zvláště pokud jsme vybrali třpytivý typ. Důležitým pomocníkem při výrobě mašlí je drátek, který dostatečně stáhne mašli do potřebného tvaru.
  • Nyní už stačí pečlivě dolepit drobné dekorace a je hotovo. Obvyklými kousky jsou hvězdičky, lístečky, drobné květy, kuličky a třeba i srdíčka. Inspirovat se můžete ve fotogalerii.

Vlastnoručně vyrobený svícen dodá atmosféře svátečního domova jedinečnost, kterou sebekrásnější koupený výtvor nenahradí.

      

 Co budeme k výrobě potřebovat.              Lepení kůry na podkladové prkénko.                   Lak.

 

      

Dekorace.                                                     Usazení svíčky.                                                      Hotový svícen.

 

Návod na výrobu svícnu byl připraven ve spolupráci se Sny z proutí, více na FB: Sny z proutí.  

 

Další inspirace:

       

            

Nejbližší akce

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat