(+420) 386 801 623

Poradna - rady a dotazy

Právo / Právní poradenství / SPOD

Dobrý den, můj přítel už tři roky nežije s bývalou přítelkyní se kterou má dvě děti Katka 8let , Petr 4roky. Stýkání mají dané dohodou to nějak funguje,každých 14dni jsou na víkend u otce. Ale komunikace s matkou vázne. Nepodává žádné informace o dětech , jiz třikrát se za ty tři roky stěhovali tudíž dcera třikrát už změnila školu. Ani o tom,že se stěhují nedala vědět. Nepodává žádné informace a absolutně nekomunikuje. Už to resila sociálka v Trhových Svinech a nic se nevyřešilo a přítel je s přístupem sociální pracovnice nespokojený. Chci se zeptat, zda je možné přeložit tuto věc k Vám do Českých Budějovic . Deti maji trvale bydliště v Borovanech. Děkuji Š.

Dobrý den, místní příslušnost OSPOD se řídí dle trvalého bydliště dítěte – pokud tedy Vaše vnoučata mají trvalé bydliště v Borovanech, je místně příslušné OSPOD v Trhových Svinech a není možné „věc přeložit do Českých Budějovic“.

Místní příslušnost je možno změnit v případě, že místně příslušné OSPOD vysloví svou podjatost v daném případě. O změně místně příslušného OSPOD pak rozhodne Krajský úřad Jihočeského kraje jako nadřízený orgán. Pro podjatost OSPOD ale musí být dány vážné důvody, ne to, že je Váš syn nespokojený s přístupem sociální pracovnice.

Pracovnice SPOD

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Má dcera 16 let byla na Maturitním večírku při čemž bohužel byla podnapilá odvezena záchranou službou do nemocnice. Policie mě vyrozuměla stím, že věc poda na sociální zprávu ochrany dětí. Stalo se to když dcera byla na internátě. . Co Dceři hrozí? Kdy máme čekat předvolání o vysvětlení přestupku? Děkuji

Dobrý den, policie zašle na OSPOD úřední záznam s průběhem jejich zásahu a s informacemi týkající se požití alkoholu.

Vaší dceři nic „nehrozí“ – obvykle (po vyhodnocení úřední záznamu PČR) je pozváno dítě a jeho zákonný zástupce na OSPOD, kde je u kurátora pro mládež s dítětem provedený pohovor zaměřený na změnu chování. Děti jsou poučeny o škodlivosti požívání alkoholu. V případě, že se problém s alkoholem u dětí opakuje, může kurátor pro mládež navrhnout další opatření.

V jakém časovém období budete na OSPOD pozváni nemohu odpovědět, obvykle zasíláme pozvánku ihned po obdržení zprávy od policie.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, s bývalou přítelkyní mám dceru (12 let) o kterou se po našem rozchodu nestarala ( v té době byly dceři 4 roky). Soudem určená střídavá péče nikdy nefungovala, dcera bydlela se mnou a matku navštěvovala jen občas (1xza měsíc,někdy ji i dva až tři měsíce neviděla). Letos v lednu se domluvily na zkušebním společném soužiti které vyvrcholilo po čtyřech měsících útěkem dcery od matky skokem z okna prvního patra (doma ji zamykala, sebrala jí telefon i tablet aby mě nemohla kontaktovat). Vše jsem oznamil na OSPOD a také podal návrh na svěření dcery do mé výlučné péče. Nebylo mi vyhověno i když dcera u soudu i v poradně pro rodinu řekla že nechce být s matkou. Po zastavení soudního procesu byla dcera u matky na víkend, matka nejen že nebyla od rána doma a nezajistila dceři stravu, navíc se opila a zjevně také užila nějaké drogy. V tomto stavu udělala u dcery babičky scénu kdy se domáhala násilného odvedení dcery(řešila policie ČR). Opět jsem vše oznámil OSPOD a podal návrh na předběžné opatření a zase mi nebylo vyhověno. Nechci dceru proti její vůli vodit k takovéto "matce". Můžete mi poradit jak mam dále postupovat ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na Váš dotaz nemohu odpovědět vzhledem k tomu, že neznám všechny okolnosti Vašeho případu, nejedná se o obecnou odpověď. Doporučuji Vám se spojit s OSPOD a tyto záležitosti řešit osobně. Na OSPOD Vám bude poskytnuto odborné sociální poradenství a můžete prodiskutovat možnosti řešení Vaší situace, resp. situace dítěte.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, chci se zeptat zda se dá nějak řešit jedna situace. Mám přítele, a ten má z předešlého vztahu 3 letého syna. Jeho matka si ho k sobě hrozně váže, dokonce když měli společný soud ohledně příspěvku na malého tak tam padlo že matka musí dítě do 1. června 2018 odnaučit kojení aby dítě nebylo vázané tolik na matku a mohlo tak trávit například i noc se svým otcem. Do dnes se již tak nestalo a kojí ho i nadále, a dle mého názoru je to už zbytečně pokud dítěti jsou 3 roky a co se týče stravy tak jí v podstatě už normální stravu jako dospělí. Plus dítě trpí atopickým ekzemem a dočetla jsem se že pokud kojení od matky trvá už dlouho tak tento ekzem akorát tím podporuje. Můžete mi prosím poradit zda existuje nějaká páka, kteoru může přítel použít aby matku donutil aby ho přestala kojit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nedokáži si představit, jak by mohl někdo „donutit“ matku, aby přestala kojit.

Otec dítěte, jako jeho zákonný zástupce, má možnost nahlížet i do jeho zdravotní dokumentace a může se na tyto skutečnosti informovat u pediatra dítěte.

Co se týká případného přespání dítěte u otce, je to otázka domluvy mezi rodiči, případně soudní úpravy styku. Pokud se rodiče nedomluví, Váš přítel (otec dítěte) si může podat návrh k soudu na úpravu styku i s přespáním.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, jsme pěstouni téměř plnoleté vnučky která studuje gymnázium a která má ráda jazyky a tak kromě němčiny a angličtiny chodí na jazykovou školu kde se učí španělsky a japonsky. Při vyřizování potvrzení o zdanitelných příjmech mi úřednice poradila, abych si zjistila, zda bych na tuto mimoškolní aktivitu nemohla získat příspěvek. Pokud mi toto můžete zjistit, budu velice ráda, nevím kam se obrátit. Předem děkuji K.

Dobrý den,  pěstounům mimo odměny pěstouna náleží i příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči. Příspěvek na úhradu potřeb dítěte ve věku od 12 do 18 let činí 6.350,- Kč měsíčně.  Z tohoto příspěvku můžete právě hradit náklady spojené se studiem a mimoškolní aktivitou dítěte.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, maminka známého je neustále pod vlivem alkoholu- velmi silně. Je nebezpečná jak sama sobe tak i jim , nevari , nestará se o deti a několikrát jim vzala penize na alkohol. Jezdí autem pod silným vlivem a velmi casto ani deti nepouští domu. Vyhrožuje jim vlastní smrti (zapiti prášku nebo podrezani žil). Deti už s ni nechtějí žít a boji se ji. Když je ona pod vlivem chodi spat k babicce , která má pro ne pokoj i je dokonale zabezpečuje. Da se s tím něco delat? Vykázání z bytu nebo treba podání anonymního oznámení? (Deti ve věku 12 a 17 let). Jejich tata pracuje jako kamionak a furt ji dava cas , ale tohle už je na hraně a je cas s tím něco delat. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den,

pokud je situace taková jak uvádíte, bylo by asi vhodné situaci v rodině začít řešit. Na orgán sociálně-právní ochrany dětí se může obrátit kdokoliv, a to i anonymně, a situace v rodině bude prověřena. Nicméně je třeba znát alespoň jména a bydliště dětí. Z Vašeho podání vyplývá, že o situaci ví jak otec dětí, tak i babička, oba se mohou na příslušný OSPOD obrátit a požádat o pomoc s řešením aktuální situace, stejně tak se mohou na orgán SPOD obrátit i samotné nezletilé děti.

Kontakty na českobudějovické odd. sociálně právní ochrany děti naleznete ZDE.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den , chtěla bych poradit, můj syn jezdi ke svému otci jednou za 14 dní na víkend.Byvali přítel ho nehlídá a syn jezdi domu s modřinami .Nemá u něj náhradní oblečení a syn chodí ve věcech pro 3 leté dítě .Synnovi je 5 let .Vždy když ho přiveze je špinavý a načichlí kouřem .Mam i svědky který mi dokáže že tam žijí v hrozných podmínkach .Nedodržují hygienu mají doma nepořádek .Deti si neustále hrají venku sami bez dohledu dospělých .Můj bývalí přítel žije s mou matkou .Tvoří pár .Obadva jsou závislý na alkoholu .Když je tam syn na víkend a moje matka je hlídá je schopna se opít a o děti se nikdo nestará .A bývalí přítel si přiveze syna na víkend a jde do hospody .Když byl syn u něho dostal neštovice a oni to ani nepoznali.Syn ,byl celý den na přímém sluníčku .Sám mi přiznal, že ho děti neposlouchají .Snažím se ,sním komunikovat, aby byl zodpovědný vůči synovi a staral se tak já má .Ale vždy jen slybuje a nikdy tak neučiní .Prosím o radu co mám podniknout ,aby se to zlepšilo a syn nemusel být v takových podmínkách.Predem děkuji .

Dobrý den,

ve svém dotazu uvádíte problémy při pobytu Vašeho syna u otce. Tuto záležitost by bylo vhodné řešit osobně na oddělení sociálně právní ochrany dětí.
Doporučuji Vám vyhledat příslušný OSPOD a záležitost řešit se sociální pracovnicí, která vede spis Vašeho dítěte a která Vám poskytne sociálně právní poradenství.

Příslušný OSPOD je dle trvalého bydliště dítěte, pokud bydlíte v Českých Budějovicích a jeho okolí, můžete se obrátit na OSPOD Magistrátu města v Českých Budějovicích – kontakt příslušnou sociální pracovnici si můžete vyhledat zde: http://rodina.c-budejovice.cz/kontakty-spod-cb.

Pracovnice SPOD

Dobrý den,mám dotaz ohledně hádky a přivlání policie a nahlášení na OSPOD ,jednalo se o hádku rodičů a přivolání policie z důvodu napadení matky ,bylo u toho přítomno dítě ...jaké jsou postupy na OSPOD ? Jak se to tam řeší? Nikdy se hádky neopakovaly ,nebyly problémy ,spíše toto vyplynulo z afektu ,,,,děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud policie zaznamená nějakou událost s účastí dítěte, vždy podává informaci OSPOD. Vzhledem k tomu, že nepíšete konkrétní okolnosti, nemůžeme se blíže vyjádřit k možnostem řešení.

Obecně lze říci, že OSPOD pak postupuje v rámci svých zákonem stanovených možností dle zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění o sociálně právní ochraně dětí a vyhodnotí situaci dítěte. Předpokládám, že dojde k tomu, že si rodiče OSPOD pozve na úřad a bude s nimi o této záležitosti mluvit. Dále OSPOD rodiče poučí je o jejich rodičovské odpovědnosti, o jejich právech ale i povinnostech ve vztahu k nezletilému dítěti. Pokud se jedná o jednorázovou událost, nebude OSPOD nejspíše přistupovat k dalším opatřením.

Pracovnice SPOD

Dobrý den. Mé bývalé ženě byl ve věku 12 let odebrán syn a umístěn do DDŠ. Byl mi stanoven příspěvek na úhradu péče a zrušena povinnost platit výživné k rukám matky. Pobyt v DDŠ byl synovi ukončen v letošní roce. Býv. žena se mnou nijak nekomunikuje, nereaguje na doporučené dopisy, nemá snahu se jakkoli dohodnout na výši výživného a způsobu placení.. Prozatím jsem na adresu její rodiny posílal výživné poštou ve výši stanovené mi pro DDŠ. Je jiná možnost jak ji donutit k jednání než zastavit placení? Děkuji.

Dobrý den,

ve svém e-mailu nepíšete, komu byl Váš syn po absolvování pobytu v DDŚ svěřen. Od toho se pak i odvíjí, komu byste měl hradit na syna výživné.

Platí, že máte ke svému synovi vyživovací povinnost. Komu byste měl peníze zasílat a v jaké výši, byste měl mít upraveno soudním rozhodnutím – pokud byl Váš syn svěřen do péče DDŠ a později tam byl jeho pobyt ukončen, jistě o tom rozhodoval soud, který by měl toto upravit i ve svém rozhodnutí.

Pokud si nejste z rozhodnutí jistý, je možné se obrátit na pracovníky příslušného OSPOD, kteří Vám jistě pomohou v rozhodnutí soudu toto vyhledat.

Pokud to zatím nemáte soudem stanoveno, doporučila bych Vám podat k soudu návrh na stanovení výživného, kde by toto pak bylo soudem upraveno a měl byste jistotu komu a kolik zasílat. Jasná právní úprava by byla vhodná i s ohledem na to, že se s matkou Vašeho syna nejste schopni společně dohodnout, když s Vámi matka nekomunikuje.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, můžete mi poradit, co mám dělat, když sousedka po celý den vulgárně křičí na své cca 4-leté dítě od rána do večera a to takovým způsobem, že to velmi ruší okolí, ale hlavně to má negativní dopad na duševní zdraví tohoto dítěte. Tato situace trvá už od jeho narození. Pokud ji člověk upozorní na nevhodné chování vůči dítěti, vymyslí si rušení nočního klidu a zavolá městskou policii v den upozornění nebo o něco málo později a to zřejmě z důvodu znevěrohodnění případného oznamovatele jejího chování. Děkuji Vladimír Nakládal

Dobrý den,

pokud máte dojem, že Vaše sousedka poškozuje svým křikem a vulgárními slovy své dítě, můžete se obrátit na místně příslušné OSPOD a tuto situaci zde nahlásit. OSPOD pak musí prověřit péči matky.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, měl bych velikou prosbu.od loňského června nejsme s přítelkyni, máme 5 letou dceru a chci byt zapsán jak jako otec a mít dceru i přes víkend. Nechtěla mne napsat, až prý budu mít zaplacené dluhy a pořád se na něco vymlouvala. Co nejsme spolu už ani o tom nechce slyšet a dceru mužů vídat jen jak se to ji hodí, nemůžu ji vzít na výlet a když se mne ptá, kdy u mne bude spát, tak je mi hrozně. Do práce chodím, nejsem žádný gauner a dcery se nevzdám, nevím jak to řešit a netahat do toho dceru, je pro mne všechno. Moc děkuji.

Dobrý den,

pokud se s matkou dítěte nemůžete dohodnout na souhlasném prohlášení (které můžete učinit na soudu, nebo na matričním úřadě), nezbývá Vám nic jiného, než podat návrh k soudu na určení otcovství.

Co se týká styku s nezletilou, můžete, do doby než bude otcovství určeno, požádat soud o určení styku, kdy můžete žádat o právo stýkat se s nezletilou na základě ustanovení § 927 občanského zákoníku: „ právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah,..“ Po určení otcovství lze pak dalším návrhem styk upravit i ve větším rozsahu.

Vzhledem k tomu, že je vaší dceři již pět let, doporučili bychom Vám řešit tuto situaci co nejdříve.

Pro další sociálně právní poradenství se můžete obrátit na pracovníky OSPOD – kontakty naleznete na stránce: http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti

Dobrý den, mohla bych poprosit o radu, jak zjistit, který úřad rozhodl o adopci v konkrétním roce (cca 22 let zpět)?

Dobrý den,

před rokem 2014 rozhodovaly o předadopční péči obecní úřady s rozšířenou působností a rozhodovaly podle trvalého pobytu dítěte. Je třeba zjistit, kde mělo adoptované dítě před osvojením trvalý pobyt a jeho jméno a příjmení. Pak se můžete obrátit na příslušný obecní úřad. Spis dítěte se z archivu vyřazuje po 15ti letech. Pokud se tedy vejdete do lhůty 15 let od zletilosti dítěte, bylo by možné spisovou dokumentaci dohledat. Nahlédnout do spisové dokumentace týkající se osvojení dítěte může nahlížet osvojenec po nabytí svéprávnosti.

Dokumenty týkající se osvojení můžete dohledat i na příslušném soudu, který o osvojení rozhodoval.

Dobrý den, mám dítě 3 roky. Přítel mě stále jen kritizuje. Venku je jako jiný člověk, doma si na mě chladí žáhu. Jsem vynervovaná. Napadal mě, mam ho prosit aby mi koupil jídlo. Nikdo mi to nevěří. Tchyně byla na přítele jako dítě zlá a stále mu dává najevo,že je k ničemu. Je hnusná i na mé dítě. Nechci chodit na návštěvy. Tchyně je bohatá, my jsme velmi chudí. Tchyně používá citové vydírání na přítele. Nemá sílu se jí bránit a začal kopírovat její chování ke mě. Používá věty,které říká tchyně. Dřív byl můj nejlepší přítel, hodně jsme se podporovali. Obrací vše proti mě. Nechápe,že starat se o dítě je na celý den, aj. Bojím se jít na sociálku, aby mi nevzali dítě. Hádáme se.Je velmi chytrý a já vždy vypadám jako hysterická a neschopná. Nemám kam jinam jít. Přítel má dítě rád, to vím. Ale mě už asi ne. Chce mě od dítěte oddělit. Prosím o radu. Děkuji moc

Dobrý den,

na „sociálku“ nemusíte mít strach jít, opravdu „děti nebereme“. Můžete se obrátit na pracovníky OSPOD a domluvit si schůzku na oddělení.

Vzhledem k tomu, jaké popisujete vztahy, bylo by vhodné tuto situaci řešit. V Českých Budějovicích je více organizací, které poskytují poradenské služby týkající se vztahových problémů. Můžete se obrátit na Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy v Českých Budějovicích, popř.  Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím při Diecézní charitě v Českých Budějovicích.

Na webu města České Budějovice  http://rodina.c-budejovice.cz/ke-stazeni  je ke stažení Průvodce sociální oblastí města České Budějovice, kde jsou uvedeny všechny organizace a kontakty na ně.

 

Pracovnice SPOD

Dobry den,potrebuji poradit co mam udelat abych pomohla jedne rok adoptovane holcicce, kterou adoptivni matka neprimerene tresta, rekla bych tyra.Holcicka ma jiz i modriny a na dotaz kdo ji to udelal tak odpovi maminka.Adoptivmi matka ji nazyva spratkem a celkove pojala vychovu nestandartne krute. Manzel a otec holcicce nepomuze.Bohuzel ja nemuzu vystoupit z anonimity,ze zavaznych duvodu(ohrozilo by to moji praci......a tim i peci o dite), poradte co mohu v teto situaci ucinit?To co popisuji je jen lehky odvar toho co se diteti deje.......

Dobrý den,

skutečnosti které sdělujete jsou velmi vážné. Bylo by vhodné se spojit s pracovníky OSPOD a předat konkrétnější údaje o rodině – jméno dítěte, jeho matky, bydliště, abychom se mohli do rodiny podívat, popř. zjistit další skutečnosti týkající se rodinného prostředí a zdravotního stavu dítěte. Jméno dítěte a jeho bydliště jsou proto nezbytné.

Oznámení můžete učinit i anonymně - OSPOD je povinen prošetřit všechna, i anonymní, oznámení.

Pracovnice SPOD

Vážení, jsem babičkou dvou vnoučat 10 a 8 let. Chtěla bych se zeptat zda se mohu setkávat s vnoučaty, když toto má dcera zakazuje. Vnoučata si vyzvedává jejich otec, který dojíždí až z 300 km vzdáleného města. Přijíždí o hodinu dříve a v tom čase se já s nimi mohu vidět.To je 2 hodiny za měsíc. Děti si ode mě nesmí nic vzít a ani jim nesmím nic koupit.To samé mají s otcem. Nyní se soudí o to, že děti bude muset vracet o 3 hodiny dříve a já o tento styk zřejmě přijdu. Byla bych ráda alespoň jeden den v měsíc,i že by byly u mně. Tohle je jen orientační dotaz. Ráda se dostavím osobně do vašeho úřadu pokud bude třeba.Takto musím děkovat jejich otci, že je tak hodný a tohle mi umožňuje. Pokud se budete mou žádostí zaobírat děkuji.

Dobrý den,

rodinné vztahy nejsou jednoduché. Tyto situace upravuje § 927 občanského zákoníku (zákon č. 89/2015 Sb.), kde je uvedeno, že právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu.

Pokud se chcete s vnoučaty vídat a neumožní Vám to rodina na základě vzájemné dohody, je nutné se tohoto práva domáhat soudní cestou, OSPOD tuto pravomoc nemá. Máte možnost podat k soudu návrh na úpravu styku s vnoučaty.

Můžete navštívit i pracoviště OSPOD, kde Vám bude vše podrobně vysvětleno.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, když je dcera v péči otce, a matka má dle rozsudku právo stýkat se s dcerou 1x za 14 dni o víkendu a v lichém roce o jarních prázdninách, s tím že je uvedeno že o prázdninách neplatí běžná úprava styku. Jak to je o jarních prázdninách? Počítá se i víkend nebo jen všední dny. Tedy jarní prázdniny od pondělí do pátka nebo do neděle. Děkuji

Dobrý den,

především je vždy nutné vycházet z rozsudku, kde je přesně upraveno, jak má styk probíhat o prázdninách. Pokud píšete, že styk s dcerou má probíhat v lichém roce o jarních prázdninách, tak je jasné, že bude mít matka s dcerou styk každé liché jarní prázdniny. Je pravdou, že o prázdninách neplatí běžná úprava styku.

Abychom mohli úplně přesně odpovědět, doporučovala bych Vám výrokovou část rozsudku konzultovat přímo s Vaší sociální pracovnicí na OSPOD, na Váš dotaz nelze odpovědět v obecné rovině.

Pracovnice SPOD

Dobry den, rada bych se zeptala, jak postupovat v pripade, ze mi pracovni smlouva na dobu urcitou konci 30.9. a na materskou bych mela nastoupit 5.10. (6 tydnu pred planovanym porodem). Musim se na techto pet dni registrovat u Uradu prace jako nezamestnana? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem Jana M.

Dobrý den,

ano, určitě je vhodné se na těchto pět dní registrovat i s ohledem na zdravotní a sociální pojištění.

Dobrý den, rád bych vás požádal o radu k problematice svěření nezletilého dítěte do péče prarodičům. Má přítelkyně je nyní v rozvodovém řízení, s manželem mají tříletou dceru. Přítelkyně se po rozpadu manželského svazku odstěhovala s dcerou ke svým rodičům, resp. do bytu své nevlastní sestry. V červnu tohoto roku se vrátila z tříměsíčního léčení alkoholové závislosti, krátce na to měla jednodenní relaps. Rodiče ji okamžitě nekompromisně vyhodili z bytu "na ulici", neumožnili jí ani vzít si všechny své osobní věci. Její dcera je od té doby u prarodičů. Přítelkyně se přestěhovala ke mně (cca 250 km), ihned začala chodit na doléčování do adiktologické poradny, vyhledala psychiatra, našla si práci a funguje bez alkoholu. Problém je v tom, že jí její rodiče brání v kontaktu s dcerou. Nezvedají telefon, neodpovídají na SMS zprávy. Nyní si požádali o svěření dítěte do své péče a okresní soud v jednom jihomoravském městě jim vyhověl vydáním předběžného rozhodnutí. Rodiče ve svém návrhu argumentovali spoustou polopravd i vyslovených lží, mou přítelkyni nikdo od soudu před vydáním předběžného rozhodnutí nekontaktoval a k tvrzením rodičů se proto nemohla vyjádřit. Její (ex)manžel, který sám nemá podmínky pro výchovu dítěte (problém s bydlením, nepracuje) dal prarodičům svůj souhlas, podle mé přítelkyně hlavně proto, aby se jí pomstil za rozvod. Soud zdůvodnil vydání předběžného opatření bez možnosti partnerčina vyjádření tím, že následně provede vlastní šetření. Po poradě s právní zástupkyní jsme podali proti předběžnému opatření odvolání. Máme pro malou připravený vlastní pokojík, oba pracujeme a přítelkyně se drží od alkoholu na míle daleko. Mohu vás prosím požádat, zda byste mi na základě svých zkušeností mohli nastínit, jak dlouho asi může trvat odvolací proces do vydání řádného rozhodnutí a jak přimět prarodiče dítěte k tomu, aby umožnili své dceři kontakt s její vlastní dcerou? Na zakázání kontaktu snad nemají jakékoliv právo. Ta je nyní bez maminky už skoro dva měsíce a čím déle spolu nebudou v kontaktu, tím hůře se jim potom přetržená nit vztahu navazovat. Moc děkuji za vaši odpověď a přeji vám hodně zdaru ve vaší práci. Pavel

Dobrý den,

nemohu se vyjadřovat k případu a rozhodnutí soudu ve vaší věci, když neznám všechny podklady, které měl soud pro své rozhodnutí.

Obecně lze říci, že vydání předběžného opatření je v některých věcech nutné a nepředjímá rozhodnutí ve věci samé. Soud na základě podkladů, které ke svému rozhodnutí měl, vyhodnotil současnou situaci tak, jak máte uvedeno v předběžném opatření. Jedná se ale, jak z názvu i vyplývá, o předběžné opatření, tedy ve věci se bude dále jednat.

Je standardní, že soud v případě předběžného opatření, právě vzhledem k tomu, že se nejedná o rozhodnutí ve věci samé, neprovádí „důkaz“ výslechem osob. Toto je pak předmětem dalšího řízení, které soud jistě zahájil. Pokud s předběžným opatřením matka nesouhlasí, může podat odvolání, o kterém bude rozhodovat odvolací soud, tedy krajský soud.

Vaší přítelkyni bych doporučila, aby se o dceru zajímala, aby spolupracovala s příslušným oddělením sociálně právní ochrany dětí (dále jen OSPOD). Na OSPOD jí kolegyně poradí a poskytnou informace v jakém stádiu je soudní řízení a popřípadě za jakých podmínek může svou dceru vídat – nevím, co přesně je uvedeno v předběžném opatření a jak je popř. styk dcery s matkou již upraven. Pokud upraven není, může matka podat sama návrh k soudu na vydání dalšího předběžného opatření, kde by bylo toto upraveno. Soud může rozhodnout i o tom, že matka se s dcerou bude vídat za účasti třetí osoby nebo za přítomnosti odborníka (např. nějaké neziskové organizace).

Prarodiče, stejně tak jako i jiné osoby, mohou podat návrh na svěření nezletilé do své péče, o všem ale bude rozhodovat soud a matka s otcem jsou účastníci řízení. Soud je musí k jednání pozvat, matka se proto může při jednání k celé věci vyjádřit a popř. předložit důkazy a navrhovat soudu další dokazování.

Jak dlouho bude odvolání nebo soudní řízení trvat, nelze dopředu říci.

Pracovníce SPOD

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda sepisujete návrhy na svěření dítěte do péče matky a na zbavení otcovtsví,které bylo dobrovolně sepsáno na matrice,ale otec si nyní trvá na zbavení otcovství a nejeví vůbec žádný zájem o syna?

Dobrý den,

nerozumím úplně vašemu dotazu. Zmiňujete dvě rozdílná řízení, jedno je svěření dítěte do péče jednoho z rodičů, ve vašem případě do vaší péče. Zde si podáváte návrh sama (ve třech kopiích k Okresním soudu v Českých Budějovicích), vzory návrhů můžete případně nalézt i na internetu. Druhá oblast, kterou zmiňujete je „zbavení otcovství“ a nevím přesně, co tím máte na mysli. Otec nemůže „trvat na zbavení otcovství“ a pokud je otcem zapsaným v rodném listu dítěte, má i rodičovskou odpovědnost, ze které vyplývají jak jeho práva, tak jeho povinnosti. Z vašeho dotazu ale není zcela jasné, zda např. nechcete u otce popřít otcovství (což má svá zákonná pravidla pro podání tohoto návrhu k soudu).

Návrhy na našem oddělení nesepisujeme, ale můžeme vám poskytnout sociálně právní poradenství v této oblasti. Doporučila bych vám proto se spojit s obvodovou pracovnicí našeho oddělení sociálně právní ochrany dětí a vše osobně projednat (kontakty a rozdělení obvodů naleznete na internetových stránkách:  http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti).

Pracovnice SPOD

Dobrý den chtěla bych se zeptat co mám dělat v případě,že mi manžel ve splečné domácnosti přestal dávat finance na 9měsíčního syna a na domácnost.Jsem na mateřské a peněz moc nemám,stěží všechno utáhnu ze svými penězi,manžel pracuje a peníze si schovává.

Dobrý den,

pokud žijete ve společné domácnosti a jste manželé, nelze z vašich informací úplně dovodit, jaké jsou mezi vámi vztahy a doporučit vám nejlepší postup.

Bylo by proto vhodné se spojit s vaší obvodovou sociální pracovnicí (kontakty a rozdělení obvodů naleznete na internetových stránkách http://rodina.c-budejovice.cz/socialne-pravni-ochrana-deti) a domluvit si jednání na našem oddělení – sociální pracovnice vám pak poradí nejlepší možný postup a poskytne vám informace o možnosti podání návrhu k soudu na úpravu výchovy  a výživy k vašemu nezletilému synovi.

Doporučila bych vám se obrátit i na odborníky v mezilidských a rodinných vztazích, tedy na Středisko pro rodinu a mezilidské vztahy, Nádražní 47, České Budějovice, nebo Krizové centrum pro děti a rodinu v Jihočeském kraji, Jiráskovo nábřeží 10, České Budějovice.

Pracovnice SPOD

Dobrý den,chtěla bych se optat neboť jsem bezradna ve vychove svého 12 tileteho syna,zacal asi prochazet pubertou a jeho chovani hranici z chovanim který je pro me nesnesitelne,dochazi k utokum,urazkam,vyhrozovanim a zastrasovani,ublizovanim jeho bratrovi mladšímu.I presto ze delší dobu chodíme k psychologovi a resime pobyt v psychologickem stredisku od zari jeho chovani se nezlepsuje,ba naopak a utoky se stupnuji,Jeho otec ke kteremu chodi na vikend si mysli ze mu je ublizovano a chce ted nyní syna do pece,syn ztoho teži a timto my vyhrozuje,ze mi udela ze života peklo a ze se budu ještě divit!Otec chce podat k soudu navrch na svereni do pece a ja bych se chtěla optat,jak se postupuje v pripade ze doted jsem se o nej radne starala a potřebuje syn psychologickou pomoc nez teda aby sam se rozhodl jit otci kde je proti me navadenej a skodi to jeho vyvoji a celkove pak se to odrazi na vychove a skolnim prospechu.Jeho otec mi řekl ,ze muze od 12 let jit k nemu a ja stim nic neudelam,ze si syn muze rozhodovat sam kam chce syn jit!Je tam kupovanej darky a dela si tam co chce,nevim jak dal postupovat a jak teda by jste mi poradili aby teda jsem postupovala spravne,nebot toto rozhodnuti aby sel k otci mi neprijde jako spravne reseni vzhledem k jeho agresivnim utokum,ktery jako matka nemuzu nechat jen tak.Dekuji za ochotu a radu.

Vážená paní H.,

ve svém dotazu popisujete vážnou situaci u Vás doma. Určitě není dobré, že ze strany syna dochází k útokům, urážkám a vyhrožováním. Z vašeho popisu ale nelze posoudit, co je příčinou chování Vašeho syna. Pokud jste v kontaktu s psychologem, bylo by dobře, abyste jej informovala o současné situaci a společně pak situaci řešili. Nevím, o jakém pobytu přesně mluvíte, pokud máte na mysli středisko výchovné péče, je dobré je navštívit a domluvit se na další spolupráci. Středisko výchovné péče nabízí jak ambulantní péči, tak péči pobytovou.

Co se týká případného návrhu otce dítěte na změnu péče, lze obecně říci, že otec si návrh podat samozřejmě může, ale vždy o změně musí rozhodnout soud a Vy máte možnost se u soudního jednání vyjádřit, popř. se proti rozsudku soudu odvolat. V rámci tohoto případného řízení se bude zjišťovat názor dítěte, neboť Váš syn je ve věku, kdy je schopen formulovat svůj názor a k věci se vyjádřit.

Doporučila bych Vám se obrátit na svou sociální pracovnici na oddělení sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města České Budějovice, pracoviště Kněžská 19, kde Vám bude poskytnuto sociálně právní poradenství. Můžete se domluvit i na případné péči psychologa tohoto oddělení pro Vašeho syna.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, synovi je 20 let. Neukončil dvě odlišné učňovské školy, na třetí učiliště, které jsem mu zařídil, nenastoupil a učit se už nechce. Zůstal jen se základním vzděláním. Na základní škole se chytil party holdující alkoholu, drogám. Sám se stal drogově závislým i závislým na alkoholu. Byl mockrát hospitalizován na psychiatrickém oddělení v Českých Budějovicích, na jednotce intenzivní péče, na záchytné stanici, hospitalizován v léčebně ve Lnářích, hospitalizován v Praze v ústavu duševního zdraví…. Navíc denně stále vykouří až 2 krabičky cigaret (cca. 200 kč). Po odchodu z učiliště k 31. 12. 2015, je od 1. ledna 2016 veden na úřadu práce České Budějovice. Začátek této hrůzné jeho „kariéry“ začal v jeho 11 letech, kdy si jeho matka našla milence a odešla za ním i se synem. Synovi se tím zcela zhroutil dětský život. Prosil jsem tehdy marně pracovnici sociální péče v Českých Budějovicích, ať nedovolí odchod syna z domova, kde měl nadprůměrný komfort ke studiu, komfort k dětskému životu, sportovní fotbalový klub a po mém boku otce, zajištěný řádný vývoj. Ta paní z úřadu by dnes koukala, čemu mohla tehdy zabránit. Manželka z důvodu tušení mé nevole s odchodem syna z rodného domu, údajně zrůdně navedla a naučila 11. letého (!!!) kluka, nařknout mě z pedofilie. K nařčení nedošlo, syn mě v pozdějším věku celou tu hrůzu prozradil. Z důvodu odstěhování, syn tehdy musel zanechat fotbalu a od 11 let již žádný sport nebo jinou aktivitu neměl. Výsledky v základní škole se obrovsky zhoršily z jedniček na čtyřky a pětky. Stal se však „velmistrem“ v pití alkoholu, užívání drog, kouření cigaret už od 11. let. Láhev vodky na ex, byla pro něj maličkost. Myslím, že v Č.Bu. drží rekord zjištěného množství alkoholu v krvi – před přijetím na JIP mu bylo naměřeno rychlou záchrannou službou 5,4 ‰. Protože nesportoval, neměl žádnou aktivitu, zkřivila se mu páteř – skolióza. Neměl však vůbec žádný zájem nápravy, které měl k dispozici – cvičení, plavání, lázeňský pobyt zrušil po třech dnech. Zkřivení páteře bylo řešeno chirurgickým zákrokem. Matka mu na sociálce v březnu 2016 zařídila první stupeň invalidity a nějaký sociální příspěvek ale současně je vedený už od 1. ledna 2016 jako uchazeč o práci na úřadě práce v Českých Budějovicích. Syn je zcela soběstačný, chodící, sedící, pohybující všemi končetinami, rozumově komunikující, ale patrně zneužívající svůj stav a manželka toho také chce proti mně zneužít. Myslím, že manželka má opět milence a já už na to nemám nervy. Souhlasím s jejím návrhem na rozvod. Otázky: 1. Jsem povinen synovi přispívat, přestože jeho zdravotní stav mu nijak nebrání si vhodnou legální práci najít? Přispívat mu na ležení na gauči, ládování se pizzou, civění na TV, cigarety, kafe, alkohol nevidím jako přínosné. A mohl by soud takto rozhodnout? Přispívat mu na cigarety? 2. A může si syn vhodnou práci najít? Nebo je mu to tím prvním stupněm invalidity znemožněno? A kdo mu to dá úředně na vědomí, že si může vhodnou práci najít? 3. Musím současně přispívat manželce z důvodu její údajné nutné péče o syna? 4. Mohu po rozvodu po manželce žádat (soudně?) polovinu z celkových nákladů na nemovitosti, kterých je také spoluvlastníkem? (plyn, voda elektrika, daně …) Děkuji za odpovědi Jaroslav

Vážený pane Jaroslave,

nemohu z Vašeho popisu plně posoudit Vaší životní situaci, která, jak píšete, trvá minimálně devět let.

Co se týká výživného na dítě, obecně platí, že výživné náleží dítěti, které se soustavně a řádně připravuje na své budoucí povolání, což v případě Vašeho 20-ti letého syna, který je veden na ÚP, neplatí. Pokud by syn po Vás nějaké výživné požadoval, měl by soud o případné rozhodnutí v této věci požádat návrhem na stanovení výživného, nicméňě podmínka přípravy na budoucí povolání by měla být určitě brána v potaz.

Co se týká pracovního zařazení Vašeho syna při prvním stupni invalidity, je toto v posouzení ÚP a posudkového lékaře, který stupeń invalidity Vašemu synovi přiznal. Píšete ale, že syn má nárok na "nějaký socilální přípatek", nespecifikujete ale na jaký.

Co se týká Vašich dalších dotazů týkající se manželky a nákladů na nemovitosti, nemohu na toto odpovědět. Nevím, jak nutná je péče manžeky o syna a kdo toto posuzoval. Nevím, jak zní Vaše dohoda při rozvodu manželství (nepíšete, zda jste rozveden, k rozvodu se chystáte, nebo zda jste již rozvedeni a poměry k dětem a majetku byly již nějak upravovány, píšete jen obecne, že souhlasíte s rozvodem..). Doporučiji Vám proto se v tomto případě obrátit na Vašeho právního zástupce.

 Pracovnice SPOD

Dobrý den, prosím o informaci, jak správně postupovat v případě, že otec dítěte nechce uznat své otcovství a nedá sám souhlas k zapsání do RL. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

můžete se obrátit na oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice. Oddělení SPOD sídlí v budově Kněžská 19, 1. patro.

Zde Vám sociální pracovnice poskytnou odpovědi na Vaše dotazy.

Obecně lze říci, že pokud otec nechce uznat své otcovství, je nutné podat k okresnímu soudu žalobu na určení otcovství. Vzor podání můžete najít na internetu, nebo se můžete informovat na našem oddělení SPOD.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, prosím o info, zda odbor soc. věcí zajišťuje přímou adopci novorozence, tj. aby rovnou z porodnice mohl k adoptivní rodině a nemusel do kojeneckého ústavu. Děkuji.

Dobrý den,

naše oddělení SPOD nezajišťuje, ani ze zákona nemůže zajistit, přímou adopci novorozence k adoptivní rodině. Celá záležitost adopcí je poměrně složitá a těžko vysvětlitelná na několika řádcích. Podstatou zůstává, že pokud matka (rodiče) dají souhlas s adopcí, je vše řešeno ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje, odborem sociálních věcí a zdravotnictví, který vede seznam žadatelů o adopci.

Pokud se ptáte na to, zda se můžete stát „adoptivním rodičem“, doporučuji Vám kontaktovat oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice, úsek náhradní rodinné péče, kde Vám budou vysvětleny všechny Vaše dotazy.

Do kojeneckého ústavu v současné době nejsou děti prakticky umisťovány, pokud novorozenec nemá své biologické rodiče, je přednostně využívaná další zákonná možnost, a to je umístění dítěte do pěstounské rodiny na přechodnou dobu.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, na jaký odbor na magistrátu se mám obrátit, pokud mi má bývalá manželka znemožňuje setkání s mými dětmi ve věku 11 a 6 let. Pokud je chci vzít na výlet umožní synovi hrát hry na počítači s tím, že se mnou jet nemusí a dcera vůbec doma není a na mou otázku kde je mi odpoví, že neví kde je? K takovým odpovědím navádí i mého syna, který mi také řekne , že neví kde je má dcera. Když si je vezmu tak jim za deset minut volá co dělají, kde jsou a celé odpoledne jim píše nebo volá kam by jsme měli jet a co by jsem jim měl koupit. V takovéto atmosféře se stává setkání s dětmi psychicky neúnosným.

Dobrý den,

pokud Vaše děti mají trvalé bydliště v Českých Budějovicích, můžete se obrátit na pracovnice oddělení sociálně právní ochrany dětí, Odboru sociálních věcí Magistrátu města České Budějovice. Oddělení SPOD sídlí v budově Kněžská 19, 1. patro.

Jaká pracovnice má Vaše děti na starosti (dle spádové oblasti) můžete zjistit na tel. čísle 386 804 201. S konkrétní sociální pracovnicí pak můžete probrat všechny otázky týkající se Vašeho setkávání s dětmi.

 

Pracovnice SPOD

Dobrý den, predem velice moc dekuji za sebemensi radu/pomoc.Mám 16mesicni dceru Která byla po vzajemne dohode s matkou sverena soudem prave ji do pece spolecne s urcenim výzivneho v te dobe jsem na vse prikyvnul stim ze na vidani a styku s malou dle dohody s matkou se kterou jsem v tu dobu zdilel stejnou domacnost matce slo hlavne o cilene cerpani davek ci prispevku na bydleni.Dnes mi matka nasi dcery dela naschvály dcerku mi malo kdy pujci ,nekomunikuje,neni tomu dlouho co jsem se jako posledni dozvedel ze lezi s malou v nemocnici,kdyz mi naposled nechala malou pres noc dostal jsem ji malou uplne zbydacenou mala cela vydesena,ohromne opruzeniny na prste raka na druhem jakoby se o neco popalila kdyz jsem se na to zeptal matky co se ji stalo tvrdí ze nevi a dal povesila telefon,nedavno ji vzali ridicke opravnení jelikoz ridila pod vlivem drog,mam strach co se deje s malou jak vubec to u male doma vypada mne tam nepusti do dnes mi neumoznila vzit si z bytu sve veci cert je vem mam strach o malou,nemohu spát,celý se klepu jsem uz nervove na zhrouceni vyzivne platim radne ba jeste kupuji co mala potrebuje a pujcuji matce penize .Dekuji moc .preji vse nejlepsi do noveho roku s pozdravem J.

Dobrý den,

pokud Vám již nevyhovuje dohoda s matkou ohledně péče a styku s Vaší dcerou, bylo by vhodné toto řešit se sociálními pracovnicemi oddělení sociálně právní ochrany dětí, nebo si můžete podat návrh k soudu na změnu. Na zdravotní stav Vaší dcery se můžete jako otec dítěte informovat u jejího pediatra.

Pokud Vás matka není ochotna pustit do bydliště dítěte, je možné, aby rodinu navštívila sociální pracovnice a poměry doma u matky prošetřila. K tomu je ale nutné vědět, jak se vaše dcera jmenuje a kde se v současné době s matkou zdržuje.

Ve Vašem e-mailu  popisujete poměrně vážnou situaci, která se týká zabezpečení a zdravotního stavu Vaší dcery. Doporučila bych Vám, abyste se přímo obrátil na příslušné oddělení sociálně právní ochrany dětí a celou situaci urgentně řešil se sociálními pracovnicemi.

Pokud Vaše dcera má trvalé bydliště v Českých Budějovicích, můžete se obrátit na oddělení sociálně právní ochrany dětí Magistrátu města v Českých Budějovicích, pracoviště Kněžská 19.

Pracovnice SPOD

 

Dobrý den, s přítelkyní jsme osm let a nejsme vzatí. Máme dvě holčičky 4 a 7 let. Ona mě začala podvádět a pálí všechny mosty a já se musím odstěhovat z bytu, který je psaný na ní, ale platíme tady ještě hypotéku. Každé odpoledne-večer chodí pryč a vrací se až když já jdu ráno do práce. Dohoda žádná není. Chtěl jsem napr. aby jedny vánoce byli děti u mě a druhé u ní to samé jarní prázdniny, ale ona, že ani náhodou. Moje holčičiky moc miluji a nedokážu se smířit s tím, že je uvidím jednou za 14 dní, když jsem nic neprovedl. Vím že s tím nic neudělám, ale poraďte prosím jak mám nyní postupovat.

Dobrý den,

co se týká Vašeho sporu týkající se bydlení a splácení hypotéky, a pokud není možná dohoda mezi Vámi, bylo by vhodné, abyste vyhledal právní poradu v některé advokátní kanceláři.

Co se týká Vašich dětí, je na místě říci, že pokud jste otec dětí, máte rodičovskou odpovědnost stejnou, jako matka. Pokud není mezi Vámi a  matkou dětí dohoda možná, doporučovala bych Vám obrátit se na příslušené oddělení sociálně právní ochrany dětí (v případě, že děti mají stejné trvalé bydliště jako Vy v Borovanech, je místně příslušné OSPOD Městský úřad Trhové Sviny). Zde Vám bude ze strany sociálních pracovnic poskytnuto právní poradenství. Pokud se s matkou nebudete moci dohodnout, můžete si podat k místně příslušnému okresnímu soudu návrh na úpravu péče a výživy a úpravu styku s dětmi. Není nikde uvedeno, že styk musí probíhat jen 1x za 14 dní, vše by pak záleželo na rozhodnutí soudu. Rozsudkem se pak upravuje styk s dětmi o prázdninách – jak letních, tak vánočních.

Pracovnice SPOD

Dobrý den, s přítelem máme 9měs. dítě, bohužel od nás přítel odešel, ale na všem jsme se v klidu dohodli a vztahy mezi námi dvěma jsou výborné, na výživném i návštěvách jsme se dohodli. Potřebovala bych prosím vědět, jak tuto ústní dohodu správně ošetřit, tudíž nějakým způsobem sepsat, ráda bych z toho vynechala návštěvu soudu, pokud je to možné ... Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud jste se s přítelem na všem dohodli a dohodu z obou stran plníte, není nám úplně jasné, z jakého důvodu chcete ústní dohodu písemně ošetřit.

Obecně platí, že pokud se rodiče dítěte dohodnou, není nutné nic soudně upravovat a na ústní dohodu nepotřebujete rozsudek, tedy schválení soudu.

Pokud z nějakého důvodu máte dojem, že je nutné dohodu s otcem dítěte uzavřít i písemně, můžete se obrátit na svého právního zástupce a dohodnout se s právníkem na sepsání dohody. Pokud nebudete chtít navštívit právníka, můžete se podívat na internetu, kde lze nalézt vzory mimosoudních dohod.

V případě jakékoli pochybnosti nebo problému Vám doporučujeme navštívit oddělení sociálně právní ochrany dětí, kde Vám bude poskytnuto právní poradenství. Pokud jste s Českých Budějovic a okolí, resp. pokud má Vaše dítě trvalé bydliště zde, jedná se o pracoviště Magistrátu města České Budějovice, Kněžská 19, kontakty a úřední hodiny naleznete na internetových stránkách magistrátu (http://www.c-budejovice.cz/cz/magistrat/odbory/osv/stranky/o-odboru.aspx).  

Ze zkušenosti ale víme, že pokud budete chtít čerpat dávky státní sociální podpory nebo hmotné nouze, bude po Vás úřad práce vyžadovat rozhodnutí soudu o stanovení výživného.

 

Pracovnice SPOD

 

Dobrý den, s přítelem se rozcházíme a chci se zeptat, zda mohu zažádat o výživné na děti i v případě, že stále bydlíme společně v jedné nemovitosti (prodej se táhne) a pak, zda se počítá částka z HPP, ČID i podnikání na vedlejší činnost. Pokud ano, úhrnný příjem za měsíc je 22 tisíc a protějšku přijde na dvě děti ve věku 4 a 12 let částka 4 tisíce celkem jako značná.

Pěkný den,

 v žádném zákonném předpisu není konkrétní výše výživné přímo vyčíslena. Nicméně existuje ona známá doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti. Tato sice není závazná, ale některé soudy se jí při své rozhodovací praxi řídí. Výživné se pak počítá z čistého příjmu otce.

Na webových stránkách http://www.kdejsitato.cz/vyzivne/form1.php je uvedena mimořádně přehledná kalkulačka pro stanovení orientační výše výživného dle doporučující tabulky Ministerstva spravedlnosti. Dané webové stránky uvádí některé možná sporné úvahy, nicméně minimálně z hlediska snadného orientačního výpočtu je mohu doporučit.

Z dané tabulky si můžete orientačně spočítat, jak vysoké by mělo být výživné. Vždy je ovšem nutné přihlédnout ke konkrétní situaci, Ve Vašem případě by to mohlo být např. to, že otec dětí platí náklady na Vaše a jejich bydlení apod. V případě, že nedojde ke shodě ohledně Výše výživného, tak Vám doporučuji obrátit se na advokátní kancelář, která Vám může pomoci při řešení Vašeho problému.

 

JUDr. Martin Šestauber

dobry den chtěla jsem se zeptat je možne když prvni den nastoupim do prace a zaměstnavatel vam řek že si vas nejdřiv dva dny vyskouši jak vam to jde a pak se rozhodne dva dny tam jste a pak vam řekne že mu nevyhovujete a pošle vas pryč a nezaplati vam nic

Pěkný den,

pokud jste ty první dva dny skutečně vykonávala práci, tak je postup zaměstnavatele nezákonný. Za vykonanou práci náleží odměna, to je jedna z nejdůležitějších zásad pracovního práva. Nicméně ve Vašem případě může problém spočívat v tzv. důkazní nouzi. Např. pokud jste práci nevykonávala na základě řádné, písemně uzavřené, pracovní smlouvy, tak by mohlo být problematické u soudu Váš nárok prokázat. Ohledně příštího zaměstnání bych Vám proto doporučil, abyste trvala na uzavření písemné pracovní smlouvy.

JUDr. Martin Šestauber

dobry den chtěla jsem se zeptat mam dvě děti nezletile uleva na danych se tyka obouch děti nebo jen jednoho děkuji

Pěkný den,

 dle ustanovení § 35c č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu má daňový poplatník rok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti ve výši 13 404 Kč ročně. Daňové zvýhodnění tedy náleží na každé vyživované dítě, které žije ve společné domácnosti. Stát tak poskytuje poměrně zajímavou daňové zvýhodnění pro rodiny s více dětmi. Na některých webových stránkách (http://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzdovy-kalkulator/) si můžete konkrétně porovnat, kolik by činila Vaše čistá měsíční mzda, kdyby jste byla bez dětí a kolik činí, pokud máte nárok na daňové zvýhodnění na dvě děti.    

JUDr. Martin Šestauber

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: V současnosti se nacházím na rodičovské dovolené. S manželem plánujeme ještě druhé dítě, rádi bychom to stihli ještě před koncem mé rodičovské dovolené, tedy před mým opětovným nástupem do práce. Kolegyně mi sdělily, že náš zaměstnavatel se chystá snížit stav zaměstnanců, nejspíše by měla být postihnutá i moje pracovní pozice. Může toto zaměstnavatel provést pokud jsem na rodičovské dovolené? Mám strach, že bych pak neměla u druhé dítěte nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď. Lída F.

Dobrý den, paní Lído,

zcela správně předpokládáte, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství má pouze účastník nemocenského pojištění. Pokud byste byla bez zaměstnání a zároveň by se nejednalo o osobu samostatně výdělečně činnou, která je dobrovolně účastna nemocenského pojištění, neměla byste již nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale pouze na rodičovský příspěvek. Zajímavou výjimku představuje pouze tzv. ochranná lhůta, která se týká žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství. U ochranné lhůty obecně platí, že žena může nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství ještě do 180 dní ode dne zániku pojištění. Ochranná lhůta má význam především v těch případech, kdy se jedná o pracovní poměr na dobu určitou, který má skončit ještě před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nicméně pokud se týká Vašeho uvedeného dotazu, tak je možnéVás potěšit informací, že dle § 53 odst. 1 písm. d) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, není možné dát výpověď z organizačních důvodů v době, kdy zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou. Případný nárok na peněžitou pomoc v mateřství by tak neměl být ohrožen úvahami zaměstnavatele o částečném snížení stavu zaměstnanců.

JUDr. Martin Šestauber

Sociální pomoc / Sociální služby

Obecné dotazy / Rodinné služby

Zdraví / Zdravý životní styl

Napište nám dotaz

Zajímá Vás něco důležitého a neznáte odpověď, napište nám a naši vyškolení poradci Vám odpoví.

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat