Děti a lyžování - 3. díl
Kdy poslat dítě do lyžařské školy?
Co nejdříve, pokud chcete, aby se naučilo bezpečně a rychle lyžovat, pokud sami nemáte dostatečné schopnosti ho to kvalitně naučit.
Pokud jde o věk, tak to je individuální a záleží také na lyžařské škole, od jakého věku děti přijímá do výuky. Není nic výjimečného, když vyučují i tříleté dětičky (v Rakousku jsem viděl jezdit ve školce i dětičky s dudliky…), ale také to není zdaleka běžné, protože takto malé děti vyžadují stále velmi odlišný režim a pozornost než například šestileté, které jsou již svým způsobem samostatné. Rozhodně je dostatečný výběr škol, kam své dítě můžete umístit.
Pokud jde o zahraničí, tak třeba v Rakousku mají skvělé školy, které ale pochopitelně pro našince nejsou úplně cenově přístupné. Na druhou stranu tam je servis odpovídající ceně. Pokud jde o jazykovou bariéru, tak je dobré se optat na české instruktory, kterých je v Rakousku ve školách pro děti poměrně hodně a rádi vám vyjdou vstříc. Ostatně Češi jsou v Rakousku hojní návštěvníci a oni to dobře vědí…
Pokud jde o oblast Jižních Čech a blízkého příhraničí, tak těžko najdete lépe vybavený lyžařský areál, kde naučíte své děti lyžovat, než je středisko Skiareál Lipno Kramolín v Lipně nad Vltavou. Toto středisko je pro rodiče s dětmi jako ušité a to mu tady nehodlám dělat reklamu. Prostě to tak je! Nic lepšího pro rodiny s dětmi tady v okolí prostě není a pro první krůčky na lyžích je to zde rozhodně ta nejlepší volba pokud nejedete do ciziny.
Lyžařská škola má tyto výhody:
- uzavřený areál školy pro výuku a nehrozí tak střet s lyžaři na sjezdovce
- Vlastní vlek speciálně pro děti a dnes již velice často travelátory (pohyblivé pásy), které vaše dětičky bezpečně dopraví na vrchol
- v ceně výuky bývá často i oběd, svačina a teplé nápoje
- vyškolení instruktoři
- dětské “hřiště” s různými pohádkovými bytostmi, které děti důvěrně znají a výuka se pro ně stává hrou
- soutěže, které děti motivují
- vaše přítomnost není nutná, ale možná. Rozhodně se ale vyvarujte narušování výuky “dobrými radami” svému dítěti. Instruktoři ví sami nejlépe, jak vaše dítě naučit základům lyžování. Když už, tak ho pouze podporujte a myslete na to, že i vy jste se kdysi učili lyžovat… Přesto, s ohledem na pohodu ostatních dětí, je lepší se výuky nezúčastňovat a pouze sem tam třeba zamávat, protože přítomnost jednoho nebo více rodičů může lítostivější děti rozrušovat, tak buďte ohleduplní.
Nevýhody
Lyžařské školy je snad pouze její určitá finanční náročnost, ale jak již bylo napsáno - pokud nejste zkušení lyžaři, kteří navíc nemají s výukou zkušenosti, je lepší dítě umístit do školky lyžování. Auto si také neopravujete sami, tak se chovejte se stejnou láskou ke svému dítěti!
Pokud to s lyžováním vlastního dítěte myslíte vážně, tak se vám nějaká ta koruna navíc vrátí v podobě dítěte se kterým budete sjíždět sjezdovky bezpečněji, bez starosti, že nezvládne lyže a dojde k úrazu. Žádná škola vás, ale pochopitelně nezbaví dozoru nad svým dítětem, protože to, že se naučí ovládat lyže, ještě neznamená, že má vypěstované reflexy, cit pro rychlost a používá třeba například i periferní vidění. Dítě má reflexy a myšlení dítěte a je tedy hlavně na vás jestli bude v pořádku nebo se něco semele!
Individuální nebo skupinová výuka
Je to jako se vším co se člověk učí. Individuální výuka je většinou efektivnější, protože je intenzivnější, ale neplatí to pochopitelně univerzálně. Některým dětem naopak prosívá prostředí skupiny, soutěžení a možnost jistého exhibicionismu. Prostě jsou ve skupině více v pohodě. Tedy individuální výuka je jistě možná, ale je otázka, zdali u malého dítěte má stejný efekt jako u dospělého jedince. Já osobně preferuji malé skupinky 3 - 4 dětí, kde se již projeví efekt soutěživosti, ale přitom je na každé dítě mnohem více času. Dobrým východiskem je i skupina 10 - 12 dětí se dvěma či třemi instruktory. Tady je již hezký kolektiv dětí a přitom každý instruktor si hlídá ty své, což mi pro naprosté začátečníky připadá jako nejlepší model. Pochopitelně je třeba počítat s tím, že čím méně dětí ve skupině nebo přímo individuální výuka, znamená i vyšší cenu kurzu.
Lyže nebo snowboard
Pokud jde o ty nejmenší - tedy děti kolem třetího roku věku - pak jednoznačně lyže a to proto, že dítě se ještě vyvíjí a i jeho rovnovážná jistota je stále ve vývoji. Výuka lyžování rozvoj rovnovážné jistoty pouze podpoří, vzhledem k tomu, že obě nohy jsou v pohybu autonomní. Když se dítě naučí základy lyžování a má rovnovážnou jistotu je možné nastoupit i s výukou snowboardu. Já si myslím, že začínat s výukou snowboardu je vhodné nejdříve asi kolem šestého roku věku dítěte, ale tuším, že skalní snowboardisté nebudou souhlasit…
Tady to je asi hodně i o rodinném zázemí, protože tam kde vyhrávají lyže, bude asi větší “tlak” na lyže, kde vyhrává snowboard, tam bude preferován ten. V rozhodnutí, jakým způsobem se dostane dítě k jízdě na snowboardu, je hlavně na rodičích, protože mezi dětmi se jedná o cool sport a tomu lze těžko odolat a zakazovat to dětem je holý nesmysl! Jde hlavně o to, jak děti k těmto úžasným sportům přivést tak, aby si dokázali bezpečně užívat jejich krásu co nejdříve.
Rozhodně, pokud jde o výuku snowboardu, platí v zásadě to co pro výuku lyžování. Za nejhorší považuji variantu koupit lyže nebo snowboard a čekat, že se dítě k jízdě nějak “promlátí” na svahu, což se bohužel, a nikoli výjimečně, stává. Takoví “lyžaři a snowboardisté” jsou na sjezdovce ohrožením nejen pro sebe, ale i pro ostatní a to tím spíš, když se začnou pasovat do role “neohrožených rebelů”…
Lyžařské vybavení
Tady si myslím, že to je už dnes trochu nošení dřeva do lesa, ale přesto je asi vhodné si ho zopakovat, minimálně jako seznam pro ty, kteří uvažují s nákupem pro své děti a nemají zatím žádnou zkušenost.
Tedy jsou to: Lyže, lyžařské boty, lyžařské hůlky, helma, lyžařské brýle a vhodné oblečení a rukavice. K lyžím a botám již bylo leccos napsáno, a pokud vás bude zajímat i něco více, pak na konci článku jsou odkazy, kde jistě najdete odpovědi na své otázky.
Praktické odkazy
- Ski magazín - seriál o lyžácích
http://skimagazin.cz/prehled-clanku/nalepka/lyzarska-poradna/
- Snow.cz - jak vybrat dětské lyže
http://snow.cz/clanek/1041-jak-vybrat-detske-lyze-boty-a-hole
Na konci tohoto článku najdete ještě odkazy na:
Článek Jak vybrat sjezdové lyže
Článek Jak vybrat lyžařské boty
Článek Jak vybrat lyžařské hole
Článek Jak vybrat lyžařskou přilbu
Článek Jak vybrat lyžařské brýle
Článek Jak vybrat lyžařské chrániče
Pokud se přeci jenom chcete pustit do výuky lyžování svých dětí sami, pak vhodnou a dle mého mínění i dobře metodicky zpracovanou pomůckou vám bude, kniha od Josefa Tremla - Lyžování dětí, které vydalo nakladatelství Grada ve spolupráci s Giga sportem v roce 2006. Tedy pokud ji někde vůbec seženete, nebo jiné obdobné tituly tohoto vydavatelství odborné literatury.