Sick days: jak nenakazit kolegy

Nachlazení je nejčastějším lidským onemocněním. Podle údajů VZP v roce 2014 navštívilo lékaře z tohoto důvodu více jak 150 tisíc klientů. S akutní infekcí horních cest dýchacích lékaře vyhledalo více jak 320 tisíc nemocných pojištěných u VZP a s akutním zánětem průdušek to bylo přes 216 tisíc pojištěnců.

První tři dny nemocenské jsou neplacené a od čtvrtého do čtrnáctého dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. V kanceláři, kde sedí více lidí, stačí jen jedno kýchnutí, aby nemocný nakazil své kolegy. Riziko šíření virózy je možné výrazně snížit či téměř eliminovat. Nemocný je nejvíce nakažlivý první dny.

Mezi stále oblíbenější zaměstnanecké benefity patří sick days, tedy krátkodobé volno na vyléčení, které zaměstnavatel může poskytnout nad rámec zákoníku práce. Princip zdravotního volna vychází z toho, že pro obě strany je kratší léčení výhodnější než dlouhodobá nemoc. Krátkodobé volno na vyléčení se z dovolené neodečítá a zaměstnanci za ně dostávají mzdu.

 

Zdroj: ProfiHR č. 21/2016

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat