Salesiáni ve špičkové architektuře

Už přes tři roky slouží obyvatelům největšího budějovického sídliště Máj komunitní centrum, které vzniklo jako součást jeho regenerace, a dotváří budoucí centrum čtvrti. Působí v něm Salesiánské středisko mládeže, ale také mateřské centrum, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub pro seniory, sociální poradna a služebna městské policie.

Foto zdroj: architektura.cz

Investor - město České Budějovice, začlenilo projekt centra do Integrovaného plánu rozvoje měst (IMRM) a uspořádalo v roce 2010 architektonickou soutěž. Z ní vzešel jako vítězný návrh bratislavského studia SLLA Miriam Liškové a Michala Sula a Jozefa Skakana. Rozhodnutí soutěž uspořádat se městu vyplatilo, dům získal slovenskou cenu za architekturu CEZAAR, byl ve finále České ceny za architekturu a měl nominaci na evropskou cenu za současnou architekturu Mies van der Rohe.

Pro slovenský DenníkN se o stavbě vyjádřil architekt Osamu Okamura: „Je to výnimočné dielo, ktoré sčasti odzrkadľuje akýsi nový fenomén slovenskej architektonickej scény a zároveň jeden neduh,“ hovorí Okamura. Autori komunitného centra sú totiž doma takmer neznámi, v zahraničí však vyhrávajú architektonické súťaže – tak, ako aj v prípade tejto stavby, ktorá, žiaľ, nestojí v Petržalke, ale na sídlisku v Českých Budějoviciach, píše list.

Cestu výjimečné stavbě vydláždil tehdejší manažer IPRM, otec myšlenky architektonické soutěže a předseda poroty Petr Pelech (mimochodem autor teoretické práce „Vilová architektura v Českých Budějovicích se zaměřením na třicátá léta 20. století“ - 2003). „Ano, soutěž jsem prosadil a zorganizoval, ale sám bych nic nezmohl, kdybych nedokázal přesvědčit politiky. Dík patří tehdejšímu náměstkovi Františku Jelenovi a jeho poradci Zdeňku Čápovi, kteří se soutěže nebáli. Možná proto, že Zdeněk Čáp byl jako náměstek u soutěží na Dlouhý most a dostavbu radnice. Právě on a tehdejší tajemník magistrátu Lukáš Mašín, kteří stojí za těmito dvěma stavbami, mi byli vzorem“ a dodává: „Nerad bych zapomněl na členy komise, Hynka Látala, Michala Trpáka, Stanislava Kováře, Petra Šímu, odvedli skvělou práci“.  

Slova Petra Pelecha o tom, že když se chce, lze soutěž prosadit, potvrzuje pro DenníkN jeden ze spoluautorů domu Michal Sulo: „Vždy je to o konkrétnych ľuďoch, stačí, aby bol ktosi aktívny, tak, ako aj v Budějoviciach. Stačí jeden človek, ktorý dokáže presvedčiť samosprávu, že súťaž na verejnú stavbu má zmysel,“ řiká.

Komunitní centrum ukazuje cestu, jak lze s veřejnými prostředky nakládat. V Budějovicích z architektonické soutěže vznikla po revoluci řada staveb, některé jsou už ikonami města. Bohužel od roku 2010 se s výjimkou Parku Čtyři Dvory žádná architektonická soutěž nekonala.

 

Autor: Miroslav Bína
Uveřejněno v měsíčníku AKTUALITY – SETKÁNÍ, duben 2018 / ročník XXVIII; vydává Biskupství českobudějovické

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat