Malé děti by neměly vyrůstat v dětských domovech. Vláda podpořila návrh změny ústavní péče.

Děti do sedmi let by v budoucnu už nemusely vyrůstat v dětských domovech a podobných zařízeních. Přednost má dostat preventivní a ambulantní práce s rodinou. V závažných případech by takto malé děti měly směřovat k širší rodině nebo do rodin náhradních. Podnět, který toto opatření navrhoval, podpořila ve středu vláda. Do června příštího roku má vzniknout zákon, který by tuto problematiku řešil. Jenže se už zřejmě nestihne prosadit do voleb a po nich zákon spadne pod stůl.

Dětský domov pro děti do tří let v Karlových Varech - Společný obědZdroj foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

V roce 2015 žilo v dětském domově 6482 dětí

S materiálem, který změnu ústavní péče navrhnul, přišla Rada vlády pro lidská práva. „Vláda tím, že schválila náš podnět, říká, že je to důležité. Děti nemají vyrůstat v ústavních zařízeních, musíme posílit prevenci,“ uvedla předsedkyně Rady vlády ČR pro lidská práva Klára Laurenčíková.

Větší důraz se má proto klást i na práci s rodinou, aby k tak velkému odebírání dětí nemuselo docházet. „Vždy bychom měli jít cestou širší rodiny, náhradních rodičů, náhradní rodinné péče,“ míní Laurenčíková.

Podle posledních statistik bylo v roce 2015 v ústavní péči téměř devět tisíc dětí. Více než dvě třetiny z nich žijí v dětských domovech. „Osm procent dětí v dětských domovech je tam z bytových a sociálních důvodů. A to je nepřípustné,“ komentovala současnou situaci ministryně školství Kateřina Valachová.

Zdroj: www.CT24.cz

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat