Kurz účinnějšího rodičovství (P. E. T.) neboli Výchova bez poražených

Od podzimu letošního roku se v Čechách budou otevírat první kurzy rodičovských dovedností s názvem Výchova bez poražených nebo také Kurz účinnějšího rodičovství (z anglického P. E. T. - Parent Effectiveness Training), které pomáhají rodičům budovat a udržovat dobré vztahy s dětmi, předcházet konfliktům. Jejich cílem je, aby všichni členové rodiny naplňovali své potřeby a cítili se doma dobře.

Rodicovstvi_JK_foto
Foto zdroj: www.maminka.cz 

Kurz účinnějšího rodičovství je postaven na myšlence, že výchova se může obejít bez trestů a vést k naplnění potřeb dětí i rodičů takovým způsobem, aby z  nejbližších vztahů nikdo nevycházel poražený. Opírá se o respektující přístupy, o takové principy, jako je naslouchání, komunikace a společné tvořivé hledání řešení konfliktů či náročných situací. I současné výzkumy a vědecké poznatky potvrzují, že metody využívané v tomto kurzu jsou efektivní a prospěšné.

Rodičovský kurz je strukturovaný, srozumitelný, je zaměřený na nácvik dovedností, dává rodičům nástroje k hledání vlastních řešení v běžných i méně obvyklých situacích v rodině.  Kurz rodičům umožňuje dovednosti cvičit a sdílet své zkušenosti s ostatními. Dovednosti, které se rodiče naučí, jim pomáhají v budování dlouhodobě uspokojivých vzájemných vztahů s dětmi, posilují možnosti spolupráce a komunikace v rodině, podněcují k efektivnímu řešení problémů. Takové přístupy pak u dětí mohou vést k rozvoji emoční inteligence, zodpovědnosti, samostatnosti, schopnosti řešit problémy a kvalitně fungovat ve vztazích. Cílem kurzu je, aby bylo v rodinách méně hádek a bojů, méně zuřivých scén a lhaní, méně trestů.

Kurz řeší například tato témata:

  • Jak se při výchově vyhnout přílišným ústupkům dětem.
  • Jak dětem naslouchat, aby byly ochotné s rodiči mluvit.
  • Jak s dětmi mluvit, aby byly ochotné naslouchat.
  • Jak děti naučit řešit jejich vlastní problémy.
  • Jak řešit konflikty tak, aby se nikdo necítil poražený.

P. E. T.  ve světě rozšířil americký psycholog Thomas Gordon, který byl třikrát nominovaný na Nobelovu cenu za mír. V Čechách může být známý díky knihám Výchova bez poražených a Škola bez poražených. Kurzy efektivnějšího rodičovství jsou již více než 50 let rozšířeny v řadě zemí světa a velmi úspěšně fungují. Do dnešní doby mají tyto kurzy přes miliony absolventů po celém světě, byly realizovány ve více než 50 zemích. P. E. T. patří mezi nejúspěšnější programy rozvoje komunikace všech dob.

Více informací lze nalézt také na webu www.vychovabezporazenych.cz nebo v přiloženém letáčku.

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat