Homosexuálním párům chce vláda umožnit osvojení dítě partnera

Osvojit dítě partnera, se kterým žijí ve společné domácnosti, budou moci homosexuální dvojice v případě, že jeden z páru je biologickým rodičem dítěte. S větší právní jistotou pro dotčené děti počítá novela zákona o registrovaném partnerství, kterou dnes schválila vláda.


Foto: zdroj http://zpravy.idnes.cz

„Cílem je především ochránit práva dětí tak, aby měli stejné rovnocenné postavení jako děti v jiných typech rodin“, řekl Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva a menšiny.

Vyzvednout dítě ze školky či školní družiny bez speciálního povolení, seznamovat se s jeho zdravotním stavem či nahlížet do zdravotní dokumentace – to by mohl nově umožnit institut přiosvojení.

Návrh počítá i s vyživovací povinností druhého partnera vůči dítěti a se situací úmrtí biologického rodiče, „kdyby neexistoval žádný právní vztah – tak to je doposud – mezi dítětem a druhým z partnerů. Dítě by mohlo skončit v ústavu, místo toho, aby žilo tam, kde má veškeré podmínky pro svůj rozvoj“, dodal Jiří Dienstbier.

Přiosvojení bude probíhat stejně jako osvojení druhým z manželů, který není biologickým rodičem. Problematiku, která se podle sčítání z roku 2011 může dotknout asi 1000 dětí, diskutovala před několika lety už vláda Petra Nečase. Podle Jiřího Dienstbiera vláda nenavozuje novou situaci, ale reaguje na stav, ve kterém řada rodin a dětí žije.

Návrh schválený dne 24.10. však i nadále neumožňuje adopce dětí partnery stejného pohlaví, z nichž alespoň jeden není biologickým rodičem dítěte.

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat