Dětský den v Šikulce

Stejně jako každý rok i letos se poslední květnový víkend nesl ve znamení dětských dnů. Spolky, sdružení a prostě všichni, kteří mají co do činění s dětmi, se doslova předháněli, aby mohli nabídnout co nejatraktivnější program. A pokud atraktivitu prošpikujeme originalitou, je úspěch téměř vždy zaručen.

Kostra dětského dne zůstává vždy stejná. Veselá hudba, barevná výzdoba, pokud možno alespoň jedna maska, dětské atrakce, soutěžní disciplíny, ceny a zmrzlina či cukrová vata… Všichni to známe.

V Baby klubu Šikulka se však podívali na svátek dětí trochu jinak. Hravou a interaktivní formou představili dětem budějovické nejdůležitější památky nejen stavebního charakteru.

Pomyslnou vstupenkou na cestu za poznáním byla brožurka Naše krásné město, která kromě zajímavých informací o historii Budějovic, obsahovala také mapku trasy a tabulku pro sbírání razítek.

Na cestě vedoucí ze šikulkovské zahrady do vráteckého háječku se tak dětem představila například Černá věž, náměstí Přemysla Otakara II., samozřejmě s kašnou i legendou o bludném kameni a Piaristické náměstí s pověstnou žábou. Stránku průmyslovou zastupovaly mlékárna Madeta, tužkárnou Koh-i-norr a samozřejmě Budvar! Obrovský rozmach dopravy a představení Budějovic jako důležitého dopravního uzlu symbolizoval stánek s Koněspřežkou. Dále nechyběly slavné masné krámy a snad ještě slavnější rybníkářství.

Pro získání razítka do brožurky a groše do obchodního domu musely děti absolvovat u každého stánků tématickou disciplínu. Na náměstí hledaly bludný kámen, od kterého se pak mincí trefovaly do kašny u Piaristického náměstí, skákaly žabáky a u mlékáren poznávaly, ve kterém vemínku je mlíčko.

Mnozí se také poprvé setkali s řeholníkem, trhovkyněmi, flamendrem, pannou klíčnicí nebo dokonce se samotným Přemyslem Otakarem II.!

Posledním poutním místem byl obchodní dům Brouk a Babka. Tady se nesoutěžilo, tady se kupovalo! Z bohatého sortimentu se zde za vysoutěžené groše dalo pořídit nepřeberné množství všeho, po čem dětská dušička touží.

Program vygradoval skotačením při pěnové show a nechyběla také ukázka hasičského zásahu.

Vráteckým hasičům vůbec patří obrovský dík. Stejně jako na lampionovém průvodu i tady nezklamali a s vervou sobě vlastní pomohli i v případě oslavy dne dětí.

Počet návštěvníků byl letos obrovský, máme tedy závazek na další rok. Být zase nejlepší!

 

Autor: Silvie Bláhová, Baby centrum Šikulka

Fotografie BC Šíkulka z dětského dne:

 

 

 

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat