Dekorace na vánoční stůl

K umocnění nejen vánoční atmosféry neodmyslitelně patří světlo svíčky, proto je úžasnou sváteční dekorací svícen. Svícny vlastně nemají žádná pravidla, svíčka může být jenom jedna nebo tři, čtyři. Všechno záleží na tom, jak moc rádi máte Vánoce a jak si je dokážete vychutnat.

Výroba svícínku je jednoduchá, ale i tak vyžaduje zručnost, trpělivost a hlavně fantazii. Materiál na výrobu svícnu si shánčlivá hospodyňka hledá již v průběhu roku a vidí ho leckde. Na procházce lesem, bukovým hájem, na pile nebo mezi odřezky z truhlářství. Svíčky, stužky, květinky a drobné dekorační předměty pak už snadno vybereme v květinářství nebo galanterii. Neopomenutelným předpokladem je, že se kamarádíte s tavnou pistolí, která se postupem času jeví jako nejefektivnější pomocník.

 Dřívko pro svícen jsme si vyprosili u truhláře, obešli pár květinářství a při nedělní procházce jsme našli vhodné přírodní suroviny, jako je kůra stromů, nejlépe smrků nebo bříz.

 Postup:

  • Kůru rozdělíme na menší části a postupně lepíme na silnější prkénko až je ze všech pohledových stran zakryté. Kůry musí být dostatek, aby nezůstalo žádné místo volné. Na kráse přidá podkladu bezbarvý lak nebo nástřik barevným sprejem v typických vánočních barvách jako je stříbrná nebo zlatá, ale zvolit můžeme i sněhově bílou.
  • Důležité je rozhodnutí o umístění svíčky nebo více svíček, které jsou středobodem svícnu. Umístění se zvolí dle rozměrů základu, protože u kratších základen je vhodnější umístit svíčku do středu, naopak u podélných základů volíme umístění k jedné straně.
  • Ze stužky vytvoříme mašle, jejichž velikost přizpůsobujeme velikosti svíčky. Stužky jsou poměrně levnou dekorací, která však vytvoří velice efektní dojem, zvláště pokud jsme vybrali třpytivý typ. Důležitým pomocníkem při výrobě mašlí je drátek, který dostatečně stáhne mašli do potřebného tvaru.
  • Nyní už stačí pečlivě dolepit drobné dekorace a je hotovo. Obvyklými kousky jsou hvězdičky, lístečky, drobné květy, kuličky a třeba i srdíčka. Inspirovat se můžete ve fotogalerii.

Vlastnoručně vyrobený svícen dodá atmosféře svátečního domova jedinečnost, kterou sebekrásnější koupený výtvor nenahradí.

      

 Co budeme k výrobě potřebovat.              Lepení kůry na podkladové prkénko.                   Lak.

 

      

Dekorace.                                                     Usazení svíčky.                                                      Hotový svícen.

 

S návodem na výrobu svícnu nám poradila Eva Knietelová, více na FB: Sny z proutí.  

 

Další inspirace:

       

            

 

 

 

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat