Bezpečnost seniorů řešili poslanci

Násilí na seniorech postupně roste, až pětina z nich se stala obětí násilí nebo podvodu. Souvisí to s postupným nárůstem populace v seniorském věku a krizí v oblasti rodiny. Tématu násilí na seniorech se věnoval dne 21. dubna 2015 seminář v Poslanecké sněmovně.

 Na násilí na seniorech se stále častěji podílejí organizované skupiny. V minulém roce bylo cca 1100 seniorů okradeno o zhruba 35 milionů korun, což činí 30 tisíc na jeden podvod.

Dalším problémem je násilí páchané na seniorech, a sice partnerské násilí a násilí trans-generační páchané dětmi a vnoučaty. Až 36 % násilí páchaného na seniorech je psychické povahy. Odhadem o zhruba 80% takových činů však orgány činné v trestním řízení a sociální pracovníci nevědí.

 Určitou ochranu by do budoucna mohl přinést tzv. „status zvlášť zranitelné osoby“ (dnes již uplatňovaný v případě dětí), který by byl seniorům přiznán od určité věkové hranice a automaticky uplatňovaná vyšší sazba v rámci trestního řízení při spáchání trestného činu vůči takovému seniorovi. Konkrétní návrh legislativního řešení by mohl vzejít z poslanecké dílny.

 

 

 

Informační bulletin

Pravidelný bulletin se souhrnem zajímavostí a informací z oblasti rodiny
Chci se odhlásit z odběru

Probíhá anketa

Myslíte si, že město České Budějovice je přátelské rodině?

V rámci článku: O projektu

Hlasovat